Προς το περιεχόμενο

Και το jack... γωνία;


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Quote

χωρίς να χρειάζεται να έχω ρυθμίσει τη ζωνη της κιθάρας... στο λαιμό.

μια καλη λυση ειναι να δεις που βρισκεται η κιθαρα οταν παιζεις καθιστος, και να ρυθμισεις τη ζωνη ωστε να μην αλλαζει θεση οταν εισαι ορθιος. Ετσι καταληγει πανω κατω το ιδιο και στις δυο θεσεις, εκτος την ταση στον ωμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

πάντως προς ενημέρωση το neutrik γωνιακό, μπαίνει και σε στράτο και σε παλιά τελε και σε καινούργια.

Και φυσικά είναι εξαιρετικό σαν βύσμα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

πάντως προς ενημέρωση το neutrik γωνιακό, μπαίνει και σε στράτο ...

Ναι, απλα πεταει μπροστα σαν γκουμουτσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι.

όμως το συγκεκριμένο είναι αθάνατο, το έφτιαξα μόνος μου με μικροφωνικό καλωδιο belden και δυο neutrik και το έχω μπροστά στην αλυσίδα μου. Τα άλλα δεν μπαινοβγαίνουν.

Εφ όσον δουλεύει και στη στράτο, δεν με χαλάει.

αλλωστε είπαμε, πλέον καναπές....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, dimsonic said:

πάντως προς ενημέρωση το neutrik γωνιακό, μπαίνει και σε στράτο και σε παλιά τελε και σε καινούργια.

Και φυσικά είναι εξαιρετικό σαν βύσμα.

 

Και τα Hicon, τουλαχιστον αυτο που χρησιμοποιω εγω κουμπωνει μια χαρα σε κλασσικο tele jackplate. Με διαφορα αλλα καλωδια ομως στο παρελθον ειχα προβληματα, ειναι λιγο hit and miss...

 

 

Edit: Ακυρο, εχω χαζεψει...πηγα και εβγαλα την κιθαρα απο τη θηκη για να δω τελικα οτι στη δικια μου φοραω βιδωτο electrosocket, συνεχιστε 😂

Επεξεργασμένο από odis13
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Βασικα σε κιθαρα που εχει απο κατω την υποδοχη βισματος (πχ tele, lp), βαζουμε γωνιακο, γιατι μονο ετσι μπορει να γυρισει ευκολα το καλωδιο και να περασει μεσα απο τη ζωνη ετσι ωστε να μη βγει αν το πατησουμε.

Και οχι γιατι βολευει στον καναπε :classic_biggrin:

 


Δεν με χάλασε ποτέ αυτό που κάνει ο άνθρωπος στην παρακάτω φωτογραφία.  Ούτε μπλέχτηκα ποτέ επειδή δεν είναι γωνιακό.
Για τον καναπέ, πάλι, απάντησα επειδή τέθηκε ως επιχείρημα για τη χρήση γωνιακού jack - δεν έχω τίποτα από τα δυο!
image.png.7ba4c463b97607583b58f964d45243a6.png

Edit: Συνακόλουθα, για το ύψος της κιθάρας (σεσχέσημετοσώμα) νομίζω ότι είναι όπως βολεύει τον καθένα, αρκεί να ακούγεται όπως θέλεις/πρέπει.
Για παράδειγμα, ένας από τους αγαπημένους μου κιθαρίστες εδώ και κάποια χρόνια, την παίζει στα γόνατα (και χωρίς γωνιακό τζακ! :D  )
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Spyros Delta said:

Φεντερακιας κι εγω αλλα για αυτους που δεν εχουν στρατ, υπαρχουν και τα πλαγια τζακ γιου νοου. :classic_biggrin:

Δεν ειναι το ίδιο. Και πάλι όλη τη καταπόνηση τη τρώει το σημείο αυτό. Δηλαδή κάθεσαι καναπέ και το πλάγιο τζακ στηρίζει όλη τη κατάσταση. Δε λέω ότι ειναι το πιο σημαντικό πράμα του κόσμου, αλλά ...

 

 

3 hours ago, Tamtam said:


Για παράδειγμα, ένας από τους αγαπημένους μου κιθαρίστες εδώ και κάποια χρόνια, την παίζει στα γόνατα (και χωρίς γωνιακό τζακ! :D  )
 

 

 

καλα αυτός απορώ αν μπορεί να σταθεί. Σα τον Κουασιμόδο θα ειναι. 😂

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αμα ο καναπες ειναι αφρατος κι εχει χοντρες μαλακες μαξιλαρες μπαινει και πολυγωνικο χωρις προβλημα :classic_smile:

  • Χαχα 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, otto## είπε

καλα αυτός απορώ αν μπορεί να σταθεί. Σα τον Κουασιμόδο θα ειναι. 😂


Εντάξει δεν είναι και μοντέλο ο άνθρωπας. Αλλά έχει αξιοσημείωτη ακρίβεια αν αναλογιστείς τον άβολο τρόπο που παίζει. Επίσης, έχει για τα δικά μου γούστα πάντα, ηχάρα και εξαιρετικά riffs - θέματα σε κομμάτια που θα ήταν απλές μπαλλάντες. Λονδινό, φίλε... Ο χειρότερος κιθαρίστας εκεί, το γυρίζει στο φλάουτο και γίνεται Ian Anderson, τι να λέμε!

Δες και το παρακάτω από το ίδιο live- τι εφέ έχει περασμένο στην κιθάρα; Για κάποιο πολύ αργό phaser το κόβω.
(σόρι για το off topic)
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου