Προς το περιεχόμενο

Και το jack... γωνία;


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, Alter said:

δυστυχως για την αποκτηση κιθαρων ναι! 

 

η δεύτερη φωτό με τρέλανε στην αρχή. Μία κανονική στρατ και μία αριστερή τέλε. Έπρεπε να κάνω ζουμ στη 1η φωτό απο την οθόνη του κινητού για να δω την αλήθεια. :classic_cool:

 

6 hours ago, johnps said:

35894f.jpg

 

Λοιπόν σε αυτή τη φώτο επιβεβαιώνεται η ιδιοφυής τοποθέτηση του input jack της στρατ. Έχω 4 κιθάρες εκ των οποίων οι 3 έχουν το input από κάτω, και αυτό της καθιστά μη-παίξιμες (εκ του unplayable :classic_biggrin:) στο configuration που δείχνει ο Κλαφτον. Θες ρε φίλε να χωθείς στο καναπέ, να ακουμπήσεις τη πλατούλα σου αναπαυτικά και να γράψεις τον next hit. Άντε κάντο με ibanez ή gibson (όχι sg ή σκάφος). 

 

PS. Εξίσου ιδιοφυής και η μόντα του Vai στη JEM. 

 

Σόρρυ για το offtopic. 

 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

11 hours ago, otto## said:

 

η δεύτερη φωτό με τρέλανε στην αρχή. Μία κανονική στρατ και μία αριστερή τέλε. Έπρεπε να κάνω ζουμ στη 1η φωτό απο την οθόνη του κινητού για να δω την αλήθεια. :classic_cool:

 

 

Λοιπόν σε αυτή τη φώτο επιβεβαιώνεται η ιδιοφυής τοποθέτηση του input jack της στρατ. Έχω 4 κιθάρες εκ των οποίων οι 3 έχουν το input από κάτω, και αυτό της καθιστά μη-παίξιμες (εκ του unplayable :classic_biggrin:) στο configuration που δείχνει ο Κλαφτον. Θες ρε φίλε να χωθείς στο καναπέ, να ακουμπήσεις τη πλατούλα σου αναπαυτικά και να γράψεις τον next hit. Άντε κάντο με ibanez ή gibson (όχι sg ή σκάφος). 

 

PS. Εξίσου ιδιοφυής και η μόντα του Vai στη JEM. 

 

Σόρρυ για το offtopic. 

 

 

Και οι Ibanezουλες το έχουν. Να η δική μου

IMG-20180401.jpg

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, otto## είπε

Λοιπόν σε αυτή τη φώτο επιβεβαιώνεται η ιδιοφυής τοποθέτηση του input jack της στρατ. Έχω 4 κιθάρες εκ των οποίων οι 3 έχουν το input από κάτω, και αυτό της καθιστά μη-παίξιμες (εκ του unplayable :classic_biggrin:) στο configuration που δείχνει ο Κλαφτον. Θες ρε φίλε να χωθείς στο καναπέ, να ακουμπήσεις τη πλατούλα σου αναπαυτικά και να γράψεις τον next hit. Άντε κάντο με ibanez ή gibson (όχι sg ή σκάφος).

Φεντερακιας κι εγω αλλα για αυτους που δεν εχουν στρατ, υπαρχουν και τα πλαγια τζακ γιου νοου. :classic_biggrin:

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
12 ώρες πριν, otto## είπε

 

Λοιπόν σε αυτή τη φώτο επιβεβαιώνεται η ιδιοφυής τοποθέτηση του input jack της στρατ. Έχω 4 κιθάρες εκ των οποίων οι 3 έχουν το input από κάτω, και αυτό της καθιστά μη-παίξιμες (εκ του unplayable :classic_biggrin:) στο configuration που δείχνει ο Κλαφτον. Θες ρε φίλε να χωθείς στο καναπέ, να ακουμπήσεις τη πλατούλα σου αναπαυτικά και να γράψεις τον next hit. Άντε κάντο με ibanez ή gibson (όχι sg ή σκάφος). 

 

PS. Εξίσου ιδιοφυής και η μόντα του Vai στη JEM. 

 

 

Τα μισά μου τουλάχιστον jacks είναι με γωνία!!! Το θεωρώ πιό απλό κα ιδιοφυές από το input jack της stratocaster και των Ibanez!!! Και να το πατήσεις, που λέει ο λόγος, δεν βγαίνει!!

angled guitar jack.jpg

Επεξεργασμένο από makam
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαι και είμαι ο ορισμός του καναπε

ένα και μοναδικό γωνιακό έχω neutrik.

Πάει μπροστά στην αλυσσίδα ή μπαίνει στη θήκη αν η κιθάρα βγεί έξω.

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι δεν έχω ούτε ένα γωνιακό...
Η λογική μου είναι ότι αφού στη συναυλία / πρόβα κλπ θα παίζω όρθιος, και στο σπίτι θα πρέπει να προβάρω όρθιος (έχετε παρατηρήσει βεβαίως ότι παίζεις διαφορετικά ή με άλλο βαθμό δυσκολίας όταν είσαι όρθιος απ' ότι όταν είσαι καθισμένος).
Ετσι, προτιμώ τον μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας ώστε να είμαι σε θέση να ανταπεξέλθω συναυλιακά χωρίς να χρειάζεται να έχω ρυθμίσει τη ζωνη της κιθάρας... στο λαιμό.

Η καρέκλα χρησιμεύει μόνο οταν καθομαι για να κάνω επισταμένες ρυθμίσεις σε κάποιο καινουριο πετάλι που δοκιμάζω - για να μη σκυβω διαρκώς δηλαδή.
Αναγνωρίζω βέβαια ότι όταν μένεις σε ένα σπίτι με άλλον κόσμο, είναι πολύ πιο δύσκολο το να παίζεις όρθιος μες τη μέση (ή σε μια γωνία) ενώ κόσμος γυροφέρνει, μπαινοβγαίνει, θέλει να περάσει να ανοίξει το παράθυρο , να στρώσει το κρεβάτι , να βάλει σκούπα κλπ. :classic_ninja:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Εγω πάλι δεν έχω ούτε ένα γωνιακό...
Η λογική μου είναι ότι αφού ....

Βασικα σε κιθαρα που εχει απο κατω την υποδοχη βισματος (πχ tele, lp), βαζουμε γωνιακο, γιατι μονο ετσι μπορει να γυρισει ευκολα το καλωδιο και να περασει μεσα απο τη ζωνη ετσι ωστε να μη βγει αν το πατησουμε.

Και οχι γιατι βολευει στον καναπε :classic_biggrin:

 

Εγω γωνικο βαζω μεχρι και στον ενισχυτη.

Ισιο μονο σε στρατ.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω γωνιακό, ίσως όμως θα έπρεπε να πάρω.

Γιατί το δικό μου θέμα δεν είναι ο καναπές, αφού δεν μπορώ να παίξω ξαπλανταρωμένος και βυθισμένος στις μαξιλάρες.

Παίζω καθιστός ή όρθιος, όμως για μένα είναι σχεδόν το ίδιο, αφού και καθιστός βάζω ζώνη (λόγω μέσης), η οποία είναι ρυθμισμένη για κιθάρα - σαλιάρα:classic_biggrin:, επομένως η κιθάρα στηρίζεται στην ζώνη.

 

Όμως, επειδής δεν είμαι Slash, ή Keith Richards, ή κάποιος άλλος ροκ σταρ, θέλω την κιθάρα ψηλά μεν (όπως προείπα), αλλά και το μπράτσο σε γωνία περίπου 45 μοίρες (ίσως και περισσότερο) από την οριζόντια θέση.

Εκεί έχει η ρουφιάνα η Les Paul το jack, και είναι ακριβώς πάνω στο μπούτι μου.

Ή πιο εδώ, ή πιο εκεί πρέπει να πάει, και τσαντίζομαι.

 

Ενώ με την sg ... no problemo.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Βασικα σε κιθαρα που εχει απο κατω την υποδοχη βισματος (πχ tele, lp), βαζουμε γωνιακο

 

Στην tele δυστυχως αν δεν αλλαξεις το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ input jack plate δεν μπαινει γωνιακο.

 

Πρεπει είτε να βαλεις τυπου Les Paul (όπως εκαναν οι παλιοι) είτε να κανεις την πλεον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ κινηση και να βαλεις αυτο 

 

https://www.premierguitar.com/articles/22538-guitar-shop-101-upgrade-your-tele-with-an-electrosocket-jack-mount

 

ειναι απιστευτο οτι η Fender εν ετη 2018 δεν εχει ακομα καταργησει το παραδοσιακο input jack (τουλαχιστον στα μη vintage style μοντελα της) το οποιο ετσι πως ειναι φτιαγμενο αργα ή γρηγορα θα χαλασει ΣΙΓΟΥΡΑ.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Superfunk said:

 

Στην tele δυστυχως αν δεν αλλαξεις το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ input jack plate δεν μπαινει γωνιακο.

 

Πρεπει είτε να βαλεις τυπου Les Paul (όπως εκαναν οι παλιοι) είτε να κανεις την πλεον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ κινηση και να βαλεις αυτο 

 

https://www.premierguitar.com/articles/22538-guitar-shop-101-upgrade-your-tele-with-an-electrosocket-jack-mount

 

ειναι απιστευτο οτι η Fender εν ετη 2018 δεν εχει ακομα καταργησει το παραδοσιακο input jack (τουλαχιστον στα μη vintage style μοντελα της) το οποιο ετσι πως ειναι φτιαγμενο αργα ή γρηγορα θα χαλασει ΣΙΓΟΥΡΑ.

το neutrik γωνιακό που έχω μπαίνει άψογα στο ανάποδο κατσαρολάκι που έχει η deluxe. Η squier έχει τύπου gibson

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου