Προς το περιεχόμενο
Εκμεταλλευτείτε τις νέες δυνατότητες της σελίδας! Περισσότερα... ×
otto##

Και το jack... γωνία;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, Tamtam said:

Καλα, πρεπει να εχει πολυ βαρια les paul ο τυπος. Δεν τον στηριζουν τα γονατα του!

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
13 hours ago, Tamtam said:

Εγω πάλι δεν έχω ούτε ένα γωνιακό...
Η λογική μου είναι ότι αφού στη συναυλία / πρόβα κλπ θα παίζω όρθιος, και στο σπίτι θα πρέπει να προβάρω όρθιος (έχετε παρατηρήσει βεβαίως ότι παίζεις διαφορετικά ή με άλλο βαθμό δυσκολίας όταν είσαι όρθιος απ' ότι όταν είσαι καθισμένος).
Ετσι, προτιμώ τον μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας ώστε να είμαι σε θέση να ανταπεξέλθω συναυλιακά χωρίς να χρειάζεται να έχω ρυθμίσει τη ζωνη της κιθάρας... στο λαιμό.

Η καρέκλα χρησιμεύει μόνο οταν καθομαι για να κάνω επισταμένες ρυθμίσεις σε κάποιο καινουριο πετάλι που δοκιμάζω - για να μη σκυβω διαρκώς δηλαδή.
Αναγνωρίζω βέβαια ότι όταν μένεις σε ένα σπίτι με άλλον κόσμο, είναι πολύ πιο δύσκολο το να παίζεις όρθιος μες τη μέση (ή σε μια γωνία) ενώ κόσμος γυροφέρνει, μπαινοβγαίνει, θέλει να περάσει να ανοίξει το παράθυρο , να στρώσει το κρεβάτι , να βάλει σκούπα κλπ. :classic_ninja:

Γιαυτο δεν εχω κανα ισιο στο σπιτι. Και στις strat με γωνια παιζω. Συνηθως ξαπλωμενος, σπανια καθιστος και ποτέ ορθιος (μονο οταν με βαζει τιμωρια η γυναικα μου). Το σκεπτικο ειναι οτι εαν καταφερω να παιζω ενα κομματι σε αυτη την απαιτητικη σταση, και να χειριζομαι και πεταλιερα, τοτε θα μπορω να το κανω σε οποιαδηποτε. Και φυσικα στις προβες (εκει μονο ισια εχω), που ειμαι ορθιος, φυσαω. Και εχω μαθει να μη χρησιμοποιω πεταλια κατα τη διαρκεια του τραγουδιου, καθως ξαπλωτος δεν τα φτανω. Τα κανω ολα με το vol pot.

Μιλαμε για πολυ σκληρη προπονηση!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τζακ με γωνία χρησιμοποιούμε μόνο σε γωνιακό καναπέ φίλε μου. :)
image.png.cd99c40bef5a176a46b841790e1b13cc.png

• Χαχα 4

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Τον ιδιο εχω σε ασπρο :classic_biggrin:

Υφασμάτινο ή δερμάτινο? Μπορεί το γωνιακό βύσμα να μη σου χαλάσει την κιθάρα, αλλά μπορεί κάλλιστα να σου χαλάσει τον καναπέ, αυτό το έχεις σκεφτεί?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και πατησεις το jack...το ισιο απλα θα βγει...το γωνιακο παιζει να ξηλωσει και τιποτα...

• Χαχα 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
4 hours ago, gkourmoul1 said:

Καλα, πρεπει να εχει πολυ βαρια les paul ο τυπος. Δεν τον στηριζουν τα γονατα του!

απ το στομα μου το πηρες....

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 ώρες πριν, leon7pap είπε

Αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και πατησεις το jack...το ισιο απλα θα βγει...το γωνιακο παιζει να ξηλωσει και τιποτα...

19 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Βασικα σε κιθαρα που εχει απο κατω την υποδοχη βισματος (πχ tele, lp), βαζουμε γωνιακο, γιατι μονο ετσι μπορει να γυρισει ευκολα το καλωδιο και να περασει μεσα απο τη ζωνη ετσι ωστε να μη βγει αν το πατησουμε.

Και οχι γιατι βολευει στον καναπε :classic_biggrin:

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, otto## είπε

Εγώ παίζω μονο καθιστός γι αυτο με ενδιαφέρει το θέμα. 

image.png.63a9e956c7a84b9893fa10934ee8b3e8.png

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Χαχα 3

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 ώρες πριν, dimsonic είπε

7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Βαριά ξεβαριά, την πάει και την φέρνει πάντως
(αν και ΚΤΓΜ νομίζω ότι παίζει σκυφτός για να βλέπει να αλλάζει τα πετάλια)

image.png.68496e73e4ff86706be8aeb4122db55b.png

Επεξεργασμένο από Tamtam

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

off topic. Στην τέλε (το παλιό καλό χαρχατσουλιό) δεν μπαίνει πάντα γωνιακό. Εξαρτάται από το είδος του jack και κυρίως, το βάθος της υποδοχής (δηλ. πόσα από τα πάσα προεξέχουν). Και συνήθως δεν προεξέχει τόσο...

Εγώ παίζω με τα πάντα, δεν έχω πρόβλημα. Τα γωνιακά βολεύουν στις περισσότερες των περιπτώσεων αλλά και τα ίσια μια χαρά παίζουν. Απλά με το γωνιακό ΄΄χάνεται λίγο...το resonant peak στα 1897,65 περίπου ΚHz"  λόγο  επειδής όταν στρίβει το σήμα χάνει ενέργεια ασούμε.

Το ίσιο είναι επικίνδυνο σε output jacks χωρίς plate και on-top στο καπάκι δηλ. της κιθάρας (βλ. semis, SG, Firebird, Precision κλπ).

Δηλ, εσείς όταν παίζετε στο καναπέ, κουμπώνετε κι ενισχυτή; Γιατί εγώ αν βυθιστώ δεν σηκώνομαι ούτε με σεισμό...😀

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
5 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Δηλ, εσείς όταν παίζετε στο καναπέ, κουμπώνετε κι ενισχυτή; Γιατί εγώ αν βυθιστώ δεν σηκώνομαι ούτε με σεισμό...😀

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Όταν αγόρασα τη πρώτη μου κιθάρα (SG) θεώρησα σωστό να πάρω καλώδιο με γωνιακό jack και από τότε τα ίσια jack μου φαίνονται περίεργα σε όλες τις κιθάρες, τα χρησιμοποιώ μόνο από πετάλια σε ενισχυτή. Στη μία στρατ που έχω, το jack είναι στο κάτω μέρος αφού εκεί που το βάζει η Fender με ενοχλεί αισθητικά.

20 hours ago, Superfunk said:

Στην tele δυστυχως αν δεν αλλαξεις το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ input jack plate δεν μπαινει γωνιακο.

Πρεπει είτε να βαλεις τυπου Les Paul (όπως εκαναν οι παλιοι) είτε να κανεις την πλεον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ κινηση και να βαλεις αυτο 

https://www.premierguitar.com/articles/22538-guitar-shop-101-upgrade-your-tele-with-an-electrosocket-jack-mount

ειναι απιστευτο οτι η Fender εν ετη 2018 δεν εχει ακομα καταργησει το παραδοσιακο input jack (τουλαχιστον στα μη vintage style μοντελα της) το οποιο ετσι πως ειναι φτιαγμενο αργα ή γρηγορα θα χαλασει ΣΙΓΟΥΡΑ.

Μη περιμένεις να ξυπνήσει η Fender, έτσι την θέλετε οι περισσότεροι, κολλημένη στο '50 με το truss rod κριμένο και διάφορα άλλα αναχρονιστικά που άλλες εταιρείες τα έχουν λύσει από το ΄80. Εννοείται ότι το electrosocket είναι η ενδεδειγμένη λύση για όσους θέλουν λειτουργικό jack και αισθητικά close to the original. Δουλεύει με όλα τα βύσματα όλων των εταιρειών, με Amphenol στη πρώτη και Neutrik στη δεύτερη φωτογραφία. Και τα δύο σώματα είναι "μοντέρνα" με τη καμπύλη τους σώματος να συνεχίζεται και όχι να κόβεται (αντιαισθητικά για μένα) όπως σε κάποιες telecaster.  Αυτό κάνει τη τοποθέτηση του jack πιο δύσκολη αλλά όλα γίνονται. Βάζω τις φωτογραφίες γιατί κάποιοι δυσκολεύονται να τοποθετήσουν το electrosocket σε μοντέρνες τέλε και να "κουμπώσουν" το γωνιακό jack αλλά γίνεται.

1.jpg

2.jpg

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 hours ago, Tamtam said:

Βαριά ξεβαριά, την πάει και την φέρνει πάντως
(αν και ΚΤΓΜ νομίζω ότι παίζει σκυφτός για να βλέπει να αλλάζει τα πετάλια)

image.png.68496e73e4ff86706be8aeb4122db55b.png

υπερμετρωπια εχει;

• Χαχα 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

off topic. Στην τέλε (το παλιό καλό χαρχατσουλιό) δεν μπαίνει πάντα γωνιακό. Εξαρτάται από το είδος του jack και κυρίως, το βάθος της υποδοχής (δηλ. πόσα από τα πάσα προεξέχουν). Και συνήθως δεν προεξέχει τόσο...

Ακριβως, καποια γωνιακα μπαίνουν,αλλα οχι ολα,αλλα και να μπουν....βγαινουν ευκολα....οποτε ειδικα αν παιζεις live εχεις πικρα.

Yπάρχει και mod να βγαλεις καποια washers στο ..χαρχατσουλιο για να βγει πιο εξω το ...καβλιτζεκι αλλα ειναι τοσο ΔΥΣΚΟΛΟ να ΒΓΑΛΕΙΣ και ΠΑΝΔΥΣΚΟΛΟ να ΞΑΝΑ-ΒΑΛΕΙΣ το χαρχατσουλιο που αστο καλυτερα....

1000 φορες το Gibson οπως του θεου

ClassicTracks_01-0310-AxXcQtI1s1zjbKr2Ti

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, KostasP είπε

κολλημένη στο '50 με το truss rod κριμένο

Μα ακριβως μια και στο 80% των μοντελων της το trussrod ΔΕΝ ειναι κρυμμενο (μονα στα vintage style μοντελλα είναι),θα μπορούσε τουλάχιστον σε αυτά να βαλει input jack/plate της προκοπης.  

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

• Αναρτήσεις

• Μια εποχή έπαιζα blues φυσαρμόνικα αρκετά καλά, μετά την άφησα και με άφησε. Κι εκεί περίπου τελειώνει η ιστορία μου με άλλα όργανα, αν εξαιρέσει κανείς ότι κάπου λίγο μετά την εφηβεία είχα πάρει ένα μπαγλαμαδάκι και είχα μάθει να συνοδεύω κιθάρα-μπουζούκι σε ρεμπέτικα.   Αν γυρνούσα πίσω στην ηλικία που ξεκίνησα την ενασχόληση με τη μουσική, θα έπαιζα πιάνο πάντως. Το θεωρώ τον "βασιλιά" των μουσικών οργάνων από πολλές απόψεις και μου αρέσει ιδιαίτερα το γεγονός ότι μπορεί να είναι one man show, τουτέστιν δε χρειάζεσαι κανέναν άλλο. Επίσης από την άποψη των δυνατοτήτων εκφραστικότητας, σε σύγκριση με την κιθάρα ειδικά, είναι ένας άλλος κόσμος.   Με την κιθάρα έχω μια σχέση αγάπης και μίσους. Δεν μπορώ χωρίς αυτή αλλά παράλληλα με ταλαιπωρεί και απίστευτα κι αυτό με κανει να την αντιπαθώ κατά περιόδους. Γενικά θεωρώ ότι η κιθάρα είναι σατανικά δύσκολο όργανο από ένα σημείο και πέρα. Δηλαδή είναι σχετικά εύκολο να φτάσεις σε ένα μέσο επίπεδο και μετά αρχίζει μια τραγική ανηφόρα που είναι γεμάτη εμπόδια και πολύ πόνο στα δάκτυλα. Θα μου πεις όλα τα όργανα έχουν ένα learning curve απότομο αν θες να ασχοληθείς σοβαρότερα. Ναι έτσι είναι αλλά η κιθάρα, τουλάχιστον σε τεχνικό επίπεδο, θεωρώ ότι είναι δομημένη από σαδιστές μετά από αιώνες μελέτης για το πώς θα καταφέρουν να φτιάξουν ένα όργανο που θα τυρρανήσει όσο πιο πολύ κόσμο γίνεται. Επίσης ο τρόπος που αναγκάζεσαι να σκέφτεσαι μουσικά αν είσαι κιθαρίστας, είναι η επιτομή της ανωμαλίας κατ' εμέ. Σα να θες να πας από την Αθήνα στη Λαμία και το gps να σου βγάζει διαδρομή μέσω Βλαδιβοστόκ. Γι' αυτό και οι κιθαρίστες είμαστε ως επί το πλείστον προβληματικά άτομα. Δηλαδή ακόμα κι αν δε φαίνεται εκ πρώτης όψεως, μόλις γνωρίσεις καλύτερα κιθαρίστα αντιλαμβάνεσαι άλυτα θέματα που έχουν μπερδευτεί ακόμα περισσότερο λόγω της δαιδαλώδους οπτικής των πραγμάτων, κληρονομιά από τη μελέτη της κιθάρας. Ή μπορεί και να ισχύει το αντίστροφο: μας γοητεύει η κιθάρα λόγω εγγενούς ανωμαλίας, παίζει κι αυτό.   Εν πάση περιπτώσει, αν διαβάζουν τίποτα πιτσιρικάδες έχω να πω: παιδιά μακριά από τις κιθάρες. Ή εν πάση περιπτώσει, γρατζουνάτε κει χάμω να χαίρεστε αλλά μην το πάρετε σοβαρά το πράγμα γιατί μετά δεν ξεμπλέκεις εύκολα.    (είναι προφανές ότι τα παραπάνω είναι υπερβολικά χάριν χιουμοριστικού πνεύματος παρόλα αυτά είναι βασισμένα σε αληθινά γεγονότα)    
    • @Emfasis. Αφού είσαι κάτοχος του n2400 , πάρε και ένα δωράκι. Tα service schematics και manuals.   Πραγματικά πολύ ωραίο deck με πλούσια μπάσσα......αλλά καινουργιο😛(παραγωγή 1971-1976). Εδώ το ΠΡΩΤΟ κασσετόφωνο ever, μου της Philips ,  το EL 3302. του 1966 😁, το οποίο "φιγουράρει" και στην ταινία Kriminal (1966) του Umberto Lenzi (φωτο 2)     N2400.pdf philips_n-2400_sm.pdf
    • Ξεκινωντας (αργα, στα 20 μου) ψιλοασχοληθηκα με τα τυμπανα, ακομα ψιλοκοπαναω σαν μου δοθει ευκαιρια κανα απλο 4αρι...νομιζω θα τα καταφερνα να γινω ντραμερ, τα παρατησα ομως επειδη ηθελα να γραψω δικα μου τραγουδια και επιασα κιθαρα, δε το πολυφανταζομουνα πως θα κολησω...σε μια αλλη ζωη σιγουρα θα ημουν φυσαρμονικιστας μπλουζ, αυτος ο amplified ηχος μου παιρνει την ψυχη...παιζω ακομα λιγακι, πιο παλια φυσαρουφαγα και στις συναυλιες. Με συγκλονιζει ο ηχος του τσελο...μαγευομαι, δε με τραβουσε ομως ποτε σαν παικτη, απλα να ακουω.  
    • Προσωπικά, δεν θα ήθελα να ξέρω να παίζω παρά μόνο κιθάρα, αλλά "γενικώς", με αγγίζουν όλα τα όργανα - όλα μπορούν να με συγκινήσουν και όλα πιστεύω ότι μπορούν να εκφράσουν τρομερά πράγματα στα κατάλληλα χέρια, πόδια, χείλη κλπ.
      Δεν θα μπορούσα να φανταστώ τη μουσική ή τη ζωή μου χωρίς το πιάνο ας πούμε (έχω μια μούρλα να ακούω-μαζεύω άλμπουμς ΄με τους πιο κουφούς συνδυασμούς πιάνου με κατι άλλο - π.χ. πιάνο/σαξόφωνο,  πιάνο/κοντραμπάσο, πιάνο/κιθάρα, πιάνο/βιολί, πιάνο με πιάνο κ.λπ. Ένα αγαπημένο μου δείγμα αριστούργημα, από ένα άλμπουμ μόνο με πιάνο και ντραμς...

Χρήσιμες πληροφορίες

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύχρηστη. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε.