Προς το περιεχόμενο

Και το jack... γωνία;


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

13 hours ago, Tamtam said:

Εγω πάλι δεν έχω ούτε ένα γωνιακό...
Η λογική μου είναι ότι αφού στη συναυλία / πρόβα κλπ θα παίζω όρθιος, και στο σπίτι θα πρέπει να προβάρω όρθιος (έχετε παρατηρήσει βεβαίως ότι παίζεις διαφορετικά ή με άλλο βαθμό δυσκολίας όταν είσαι όρθιος απ' ότι όταν είσαι καθισμένος).
Ετσι, προτιμώ τον μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας ώστε να είμαι σε θέση να ανταπεξέλθω συναυλιακά χωρίς να χρειάζεται να έχω ρυθμίσει τη ζωνη της κιθάρας... στο λαιμό.

Η καρέκλα χρησιμεύει μόνο οταν καθομαι για να κάνω επισταμένες ρυθμίσεις σε κάποιο καινουριο πετάλι που δοκιμάζω - για να μη σκυβω διαρκώς δηλαδή.
Αναγνωρίζω βέβαια ότι όταν μένεις σε ένα σπίτι με άλλον κόσμο, είναι πολύ πιο δύσκολο το να παίζεις όρθιος μες τη μέση (ή σε μια γωνία) ενώ κόσμος γυροφέρνει, μπαινοβγαίνει, θέλει να περάσει να ανοίξει το παράθυρο , να στρώσει το κρεβάτι , να βάλει σκούπα κλπ. :classic_ninja:

 

Γιαυτο δεν εχω κανα ισιο στο σπιτι. Και στις strat με γωνια παιζω. Συνηθως ξαπλωμενος, σπανια καθιστος και ποτέ ορθιος (μονο οταν με βαζει τιμωρια η γυναικα μου). Το σκεπτικο ειναι οτι εαν καταφερω να παιζω ενα κομματι σε αυτη την απαιτητικη σταση, και να χειριζομαι και πεταλιερα, τοτε θα μπορω να το κανω σε οποιαδηποτε. Και φυσικα στις προβες (εκει μονο ισια εχω), που ειμαι ορθιος, φυσαω. Και εχω μαθει να μη χρησιμοποιω πεταλια κατα τη διαρκεια του τραγουδιου, καθως ξαπλωτος δεν τα φτανω. Τα κανω ολα με το vol pot.

 

Μιλαμε για πολυ σκληρη προπονηση!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Τον ιδιο εχω σε ασπρο :classic_biggrin:


Υφασμάτινο ή δερμάτινο? Μπορεί το γωνιακό βύσμα να μη σου χαλάσει την κιθάρα, αλλά μπορεί κάλλιστα να σου χαλάσει τον καναπέ, αυτό το έχεις σκεφτεί?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και πατησεις το jack...το ισιο απλα θα βγει...το γωνιακο παιζει να ξηλωσει και τιποτα...

  • Χαχα 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, gkourmoul1 said:

 

Καλα, πρεπει να εχει πολυ βαρια les paul ο τυπος. Δεν τον στηριζουν τα γονατα του!

απ το στομα μου το πηρες....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leon7pap είπε

Αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και πατησεις το jack...το ισιο απλα θα βγει...το γωνιακο παιζει να ξηλωσει και τιποτα...

19 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Βασικα σε κιθαρα που εχει απο κατω την υποδοχη βισματος (πχ tele, lp), βαζουμε γωνιακο, γιατι μονο ετσι μπορει να γυρισει ευκολα το καλωδιο και να περασει μεσα απο τη ζωνη ετσι ωστε να μη βγει αν το πατησουμε.

Και οχι γιατι βολευει στον καναπε :classic_biggrin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου