Προς το περιεχόμενο

Και το jack... γωνία;


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, otto## είπε

Εγώ παίζω μονο καθιστός γι αυτο με ενδιαφέρει το θέμα. 



image.png.63a9e956c7a84b9893fa10934ee8b3e8.png

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Καλα, πρεπει να εχει πολυ βαρια les paul ο τυπος. Δεν τον στηριζουν τα γονατα του!

απ το στομα μου το πηρες.... 


Βαριά ξεβαριά, την πάει και την φέρνει πάντως
(αν και ΚΤΓΜ νομίζω ότι παίζει σκυφτός για να βλέπει να αλλάζει τα πετάλια)

image.png.68496e73e4ff86706be8aeb4122db55b.png

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

off topic. Στην τέλε (το παλιό καλό χαρχατσουλιό) δεν μπαίνει πάντα γωνιακό. Εξαρτάται από το είδος του jack και κυρίως, το βάθος της υποδοχής (δηλ. πόσα από τα πάσα προεξέχουν). Και συνήθως δεν προεξέχει τόσο...

Εγώ παίζω με τα πάντα, δεν έχω πρόβλημα. Τα γωνιακά βολεύουν στις περισσότερες των περιπτώσεων αλλά και τα ίσια μια χαρά παίζουν. Απλά με το γωνιακό ΄΄χάνεται λίγο...το resonant peak στα 1897,65 περίπου ΚHz"  λόγο  επειδής όταν στρίβει το σήμα χάνει ενέργεια ασούμε.

 

Το ίσιο είναι επικίνδυνο σε output jacks χωρίς plate και on-top στο καπάκι δηλ. της κιθάρας (βλ. semis, SG, Firebird, Precision κλπ).

Δηλ, εσείς όταν παίζετε στο καναπέ, κουμπώνετε κι ενισχυτή; Γιατί εγώ αν βυθιστώ δεν σηκώνομαι ούτε με σεισμό...😀

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Δηλ, εσείς όταν παίζετε στο καναπέ, κουμπώνετε κι ενισχυτή; Γιατί εγώ αν βυθιστώ δεν σηκώνομαι ούτε με σεισμό...😀

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγόρασα τη πρώτη μου κιθάρα (SG) θεώρησα σωστό να πάρω καλώδιο με γωνιακό jack και από τότε τα ίσια jack μου φαίνονται περίεργα σε όλες τις κιθάρες, τα χρησιμοποιώ μόνο από πετάλια σε ενισχυτή. Στη μία στρατ που έχω, το jack είναι στο κάτω μέρος αφού εκεί που το βάζει η Fender με ενοχλεί αισθητικά.

 

20 hours ago, Superfunk said:

 

Στην tele δυστυχως αν δεν αλλαξεις το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ input jack plate δεν μπαινει γωνιακο.

 

Πρεπει είτε να βαλεις τυπου Les Paul (όπως εκαναν οι παλιοι) είτε να κανεις την πλεον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ κινηση και να βαλεις αυτο 

 

https://www.premierguitar.com/articles/22538-guitar-shop-101-upgrade-your-tele-with-an-electrosocket-jack-mount

 

ειναι απιστευτο οτι η Fender εν ετη 2018 δεν εχει ακομα καταργησει το παραδοσιακο input jack (τουλαχιστον στα μη vintage style μοντελα της) το οποιο ετσι πως ειναι φτιαγμενο αργα ή γρηγορα θα χαλασει ΣΙΓΟΥΡΑ.

 

Μη περιμένεις να ξυπνήσει η Fender, έτσι την θέλετε οι περισσότεροι, κολλημένη στο '50 με το truss rod κριμένο και διάφορα άλλα αναχρονιστικά που άλλες εταιρείες τα έχουν λύσει από το ΄80. Εννοείται ότι το electrosocket είναι η ενδεδειγμένη λύση για όσους θέλουν λειτουργικό jack και αισθητικά close to the original. Δουλεύει με όλα τα βύσματα όλων των εταιρειών, με Amphenol στη πρώτη και Neutrik στη δεύτερη φωτογραφία. Και τα δύο σώματα είναι "μοντέρνα" με τη καμπύλη τους σώματος να συνεχίζεται και όχι να κόβεται (αντιαισθητικά για μένα) όπως σε κάποιες telecaster.  Αυτό κάνει τη τοποθέτηση του jack πιο δύσκολη αλλά όλα γίνονται. Βάζω τις φωτογραφίες γιατί κάποιοι δυσκολεύονται να τοποθετήσουν το electrosocket σε μοντέρνες τέλε και να "κουμπώσουν" το γωνιακό jack αλλά γίνεται.

 

1.jpg

2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tamtam said:

απ το στομα μου το πηρες.... 


Βαριά ξεβαριά, την πάει και την φέρνει πάντως
(αν και ΚΤΓΜ νομίζω ότι παίζει σκυφτός για να βλέπει να αλλάζει τα πετάλια)

image.png.68496e73e4ff86706be8aeb4122db55b.png

υπερμετρωπια εχει;

  • Χαχα 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

off topic. Στην τέλε (το παλιό καλό χαρχατσουλιό) δεν μπαίνει πάντα γωνιακό. Εξαρτάται από το είδος του jack και κυρίως, το βάθος της υποδοχής (δηλ. πόσα από τα πάσα προεξέχουν). Και συνήθως δεν προεξέχει τόσο...

 

Ακριβως, καποια γωνιακα μπαίνουν,αλλα οχι ολα,αλλα και να μπουν....βγαινουν ευκολα....οποτε ειδικα αν παιζεις live εχεις πικρα.

Yπάρχει και mod να βγαλεις καποια washers στο ..χαρχατσουλιο για να βγει πιο εξω το ...καβλιτζεκι αλλα ειναι τοσο ΔΥΣΚΟΛΟ να ΒΓΑΛΕΙΣ και ΠΑΝΔΥΣΚΟΛΟ να ΞΑΝΑ-ΒΑΛΕΙΣ το χαρχατσουλιο που αστο καλυτερα....

 

1000 φορες το Gibson οπως του θεου

 

ClassicTracks_01-0310-AxXcQtI1s1zjbKr2Ti

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasP είπε

κολλημένη στο '50 με το truss rod κριμένο

 

Μα ακριβως μια και στο 80% των μοντελων της το trussrod ΔΕΝ ειναι κρυμμενο (μονα στα vintage style μοντελλα είναι),θα μπορούσε τουλάχιστον σε αυτά να βαλει input jack/plate της προκοπης.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου