Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; VIII


gutter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 998
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

53 minutes ago, Tamtam said:

Για τους Snarky Puppy έλεγα όχι για τους φλωρομεταλάδες !

σου αρέσουν?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

σου αρέσουν?


Αν αναφερεσαι στους Snarky Puppy, oχι με τρέλα, αλλά το συγκεκριμένο που έβαλε ο Βαγγέλης, μου αρέσε πολύ περισσότερο από άλλα τους που έχω ακούσει.
Είναι όμως ΝΥ jazz και μπροστά στη λαίλαπα του χιπ-χοπ (η ΝΥ ήταν άλλοτε η πρωτεύουσα της τζαζ και τώρα έχει γίνει η πρωτευουσα του hh), είναι όχι απλώς καλό που υπάρχουν, αλλά έργο θεού.
Για τους Winger ας μη μαλώσουμε τώρα. Έχω ενστάσεις στα πάντα - από τον ήχο των πλήκτρων μέχρι το τι παίζουν και πώς. Αυτό που με δικαιώνει πάντως εσωτερικά, είναι ότι και στην εποχή τους αν τύχαινε να τους άκουγα (λέμε τώρα), πάλι τις ίδιες ενστάσεις θα είχα. Εμείς τότε ήμασταν ροκάδες, ακούγαμε Don Airey και Jon Lord όχι τέτχοια.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω.

γενικώς.

Τώρα το άκουσα, επειδή είπες ότι διαφέρει από τα άλλα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tamtam είπε


Αν αναφερεσαι στους Snarky Puppy, oχι με τρέλα, αλλά το συγκεκριμένο που έβαλε ο Βαγγέλης, μου αρέσε πολύ περισσότερο από άλλα τους που έχω ακούσει.
Είναι όμως ΝΥ jazz και μπροστά στη λαίλαπα του χιπ-χοπ (η ΝΥ ήταν άλλοτε η πρωτεύουσα της τζαζ και τώρα έχει γίνει η πρωτευουσα του hh), είναι όχι απλώς καλό που υπάρχουν, αλλά έργο θεού.
Για τους Winger ας μη μαλώσουμε τώρα. Έχω ενστάσεις στα πάντα - από τον ήχο των πλήκτρων μέχρι το τι παίζουν και πώς. Αυτό που με δικαιώνει πάντως εσωτερικά, είναι ότι και στην εποχή τους αν τύχαινε να τους άκουγα (λέμε τώρα), πάλι τις ίδιες ενστάσεις θα είχα. Εμείς τότε ήμασταν ροκάδες, ακούγαμε Don Airey και Jon Lord όχι τέτχοια.

Ενταξει...οτι και να πω για τους Snarky...ειναι λιγο. Οι τυποι ειναι οτι πιο hot στο ειδος τους αυτη τη στιγμη - 

Σχετικα με τους Winger..

Ενστασεις δεν εχω καμια..

Ο ηχος τους κατ εμε ειναι μια χαρα για την συγκεκριμενη δεκαετια..και οι συνθεσεις..το γεγονος οτι μιλαμε {καποιοι} για αυτους 30 χρονια μετα , νομιζω τα λεει ολα.

 Το παιξιμο επισης...παλι νορμαλ το βρισκω για early 90s hard rock μπαντα..με ενα εξαιρετικο καστ μουσικων μεσα στη μπαντα.{Rod Morgenstein - Reb beach κλπ.

Ολοι ειναι ενας κ ενας κ εκτος απο μελη της μπαντας ειναι κ σεσσιον μουσικοι.

Θεωρω τον Kip Winger ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ..δεν ειναι τυχαιο που τα τελευταια χρονια δουλευει σαν παραγωγος.

Οσοι δεν γνωριζουν ο Kip επισης ασχολειται με συμφωνικη μουσικη κ εργα του εχουν παιχτει και στο Μεγαρο Μουσικης Αθ.

Not Bad Kip!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη, τα αποσπάσματα από το συμφωνικό έργο του Winger που περιλαμβανει το βίντεο που έβαλες είναι εκπληκτικά. Μαρτυρούν έναν συνθέτη που θα θελε ίσως να είναι Στραβίνσκι στη θεση του Στραβίνσκι (μου θύμισαν αντίστοιχα έργα του Στραβινσκι -επισης για μπαλέτο, τυχαίο;-  όπως το Πουλί της Φωτιάς ή το Πετρούσκα), αλλά ωστόσο ακούγονται πολύ σύγχρονα και εμπνευσμένα. Όπως δηλαδή ακουγόντουσαν και του Στραβίνσκι πριν από 100 και κάτι χρόνια.

Το συγκρότημα του πάλι, τους Winger, σόρι δεν το γράφω για να διαφωνήσουμε ή για να στεναχωρήσω επειδή είσαι φαν, δεν ξέρω αν τους ακούν ακόμη μετά από τόσα χρόνια όπως λες, αλλά δεν το ήξερα καν. Ίσως επειδή δεν θα είχα αντέξει ποτέ να ακούσω πάνω από 20 δευτερόλεπτα. Μου συμβαίνει
ενίοτε με όσους sessionάδες (εσύ πάλι το εγραψες οτι είναι sessionάδες για καλό) βγάζουν το άχτι τους προσπαθώντας να αποδείξουν ότι είναι κάτι περισσότερο από τεχνικά άρτιοι μουσικοί εκτελεστές.

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tamtam είπε

Το συγκρότημα του πάλι, τους Wingler, σόρι δεν το γράφω για να διαφωνήσουμε ή για να στεναχωρήσω επειδή είσαι φαν, δεν ξέρω αν τους ακούν ακόμη μετά από τόσα χρόνια όπως λες, αλλά δεν το ήξερα καν. Ίσως επειδή δεν θα είχα αντέξει ποτέ να ακούσω πάνω από 20 δευτερόλεπτα. Μου συμβαίνει
ενίοτε με όσους sessionάδες (εσύ πάλι το εγραψες οτι είναι sessionάδες για καλό) βγάζουν το άχτι τους προσπαθώντας να αποδείξουν ότι είναι κάτι περισσότερο από τεχνικά άρτιοι μουσικοί εκτελεστές.
 

Δεν με στεναχωρει τιποτα βρε. Γουστα ειναι αυτα.

Θεωρω τη μουσικη των Winger και τις ενορχηστρωσεις "ιδιατερες" ..ισως γιατι ο Kip παντα φλερταρε με την κλασσικη μουσικη.

Αυτος ειναι κ ο βασικος λογος που το ακουω ευχαριστα μεχρι κ σημερα.

Στο δικο μου αυτι παντως ποτε δεν εφτασαν σεσσιονιστικα παιξιματα. Παντα η μουσικη ειχε μια αισθηση...μπαντας

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου