Προς το περιεχόμενο

Ποιό DAW χρησιμοποιείτε?


dimsonic

Είστε ευχαριστημένοι από το DAW που χρησιμοποιείτε?  

121 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιό daw χρησιμοποιείτε κυρίως?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ερώτημα είναι καθαρά στατιστικό, καθώς κάποιοι από εμάς χρησιμοποιούν περισσότερα από ένα και ενδεχομένως, γνωρίζοντας ποιός δουλεύει με τί, στα ζόρια μπορούμε ίσως να αναζητήσουμε πληροφορίες από συγκεκριμένα άτομα.

 

Επίσης ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να το σκεφτούμε σε ενδεχόμενο αναβάθμισης.

Πχ βασικά χρησιμοποιώ cubase, αλλά έχω μικρή εμπειρία και έχω φτιάξει μικροδουλίτσες σε ableton και sonar και παλιότερα σε audacity και πολυκάναλους εγγραφείς Boss.

Είμαι ήδη σε φάση αναβάθμισης, πχ αν αξίζει να ξοδέψω χρήματα για καινούργια νέα έκδοση cubase ή να ασχοληθώ σε βάθος με το sonar, κοινώς ή ξοδεύω χρήματα ή χρόνο....

 

Συνεπώς τικάρετε το λογισμικό που σας εκφράζει και έχει αποτελέσει το βασικό εργαλείο στη δουλειά σας και στα σχόλια πείτε για εναλλακτικά και άλλες εμπειρίες.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ableton έπεσε στα χέρια μου πρώτο,με αυτό παλεύω.

Δεν ξέρω σε σχέση με τα άλλα προγράμματα τι αδυναμίες/δυνατά σημεία έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cubase αυτο ξερουμε αυτο εμπιστευομαστε.

Αλλα ξερω οτι κατι καλυτερο θα υπαρχει.

Απλα αυτο μου ετυχε, αυτο εμαθα και αυτο χρησιμοποιω,

Να πω την αληθεια, "φοβαμαι" να ξεκινησω να μαθαινω κατι διαφορετικο τωρα πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Spyros Delta said:

Cubase αυτο ξερουμε αυτο εμπιστευομαστε.

Αλλα ξερω οτι κατι καλυτερο θα υπαρχει.

Απλα αυτο μου ετυχε, αυτο εμαθα και αυτο χρησιμοποιω,

Να πω την αληθεια, "φοβαμαι" να ξεκινησω να μαθαινω κατι διαφορετικο τωρα πλεον.

και εγώ φοβάμαι πολύ....

πάω να κάνω πράγματα στο sonar που στον κουβά τα κάνω αμέσως και ψάχνω μισάωρα στο νετ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sonar and dry bread.

Σαφώς το καλύτερο daw που υπάρχει (δουλεύω επίσης Cubase & Pro Tools και το Sonar τους ρίχνει στα αυτιά παντού,το μόνο εξίσου καλό είναι το Samplitude)

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Superfunk said:

Sonar and dry bread.

Σαφώς το καλύτερο daw που υπάρχει (δουλεύω επίσης Cubase & Pro Tools και το Sonar τους ρίχνει στα αυτιά παντού,το μόνο εξίσου καλό είναι το Samplitude)

ειλικρινά  και σοβαρά και αν έχεις χρόνο κάνεις ένα μικρό σορτ λιστ με μερικά πλεονεκτήματα γιατί θα με βοηθήσεις στο αν θα κάνω το τελικό τρανζισιον... δεδομένου και ότι είμαι ολντ ντογκ....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα μεγάλα ανταγωνιστικά Daw κάνουν λίγο -πολύ τα ίδια πράγματα με διαφορετικό τρόπο. Κάποια περιλαμβάνουν περισσότερα καλούδια (εφέ, virtual όργανα) και κάποια θέλουν να ειδικεύονται σε κάτι.

 

To Cubase χρησιμοποιώ απο τότε που το έλεγαν Pro24 και έχω δουλεψει σχεδόν όλα τα μεγάλα ανταγωνιστικά του.

Εχω μάθει τυφλά να λειτουργώ αυτό και με αυτό συνεχίζω.

Το περιβάλλον εργασίας και τα εργαλεία πρέπει να είναι γνώριμα και εύχρηστα. Δεν έχω πλέον χρόνο να μαθω να πατάω space αντι για enter όταν θέλω Play. Ποιός ο λόγος; 

Το ότι κάποιο άλλο μπορεί να είναι πιο εύχρηστο... ίσως. Αλλά αυτό αφορά κάποιον που θα ξεκινήσει τώρα.

 

Το τεστ με τις μηχανές ήχου όλων σχεδόν των DAW που είχαμε κάνει παλαιότερα ήταν αποστομωτικό. 

Καμία ακουστή διαφορά.

Αρα αν σου αρέσει το EQ και οι compressors του ενός ή του άλλου, αυτά θα κάνουν την διαφορά. Αν όμως χρησιμοποιείς third party (π.χ. Waves, Sony, κ.α.) εκ των πραγμάτων, τότε δεν υπάρχει νόημα. Πάρε αυτό που σε βολεύει.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ειλικρινά  και σοβαρά και αν έχεις χρόνο κάνεις ένα μικρό σορτ λιστ με μερικά πλεονεκτήματα γιατί θα με βοηθήσεις στο αν θα κάνω το τελικό τρανζισιον... δεδομένου και ότι είμαι ολντ ντογκ....

 

Κοίτα αυτά που γράφει το αφεντικό είναι 100% σωστά.

Απλά το ρημαδι το Sonar είναι ΤΟΣΟ λειτουργικό και έχει τόσο καλά native εφέ και κονσόλες που είναι η καλύτερη all in one λύση.

Άσε που είναι και ΔΩΡΕΑΝ...

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Superfunk said:

 

Κοίτα αυτά που γράφει το αφεντικό είναι 100% σωστά.

Απλά το ρημαδι το Sonar είναι ΤΟΣΟ λειτουργικό και έχει τόσο καλά native εφέ και κονσόλες που είναι η καλύτερη all in one λύση.

Άσε που είναι και ΔΩΡΕΑΝ...

η παραπάνω τοποθέτηση μου δίνει εν λευκώ δικαίωμα να ρωτάω όποτε θέλω?:classic_love:

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, yameth είπε

Τα μεγάλα ανταγωνιστικά Daw κάνουν λίγο -πολύ τα ίδια πράγματα με διαφορετικό τρόπο. Κάποια περιλαμβάνουν περισσότερα καλούδια (εφέ, virtual όργανα) και κάποια θέλουν να ειδικεύονται σε κάτι.

 

To Cubase χρησιμοποιώ απο τότε που το έλεγαν Pro24 και έχω δουλεψει σχεδόν όλα τα μεγάλα ανταγωνιστικά του.

Εχω μάθει σχεδόν τυφλά να λειτουργώ αυτό και με αυτό συνεχίζω.

Το περιβάλλον εργασίας και τα εργαλεία πρέπει να είναι γνώριμα και εύχρηστα οπότε δεν έχω πλέον χρόνο να μαθω να πατάω space αντι για enter όταν θέλω Play. Ποιός ο λόγος; 

Το ότι κάποιο άλλο μπορεί να είναι πιο εύχρηστο... ίσως. Αλλά αυτό αφορά κάποιον που θα ξεκινήσει τώρα.

 

Το τεστ με τις μηχανές ήχου σχεδόν όλων των DAW που είχαμε κάνει παλαιότερα ήταν αποστομωτικό. Καμία ακουστή διαφορά.

Αρα αν σου αρέσει το EQ και οι compressors του ενός ή του άλλου, αυτά θα κάνουν την διαφορά. Αν όμως χρησιμοποιείς third party (π.χ. Waves, Sony, κ.α.) εκ των πραγμάτων, τότε δεν υπάρχει νόημα.

H προτίμηση είναι και συνάρτηση με τι εξοπλισμό δούλευε παράλληλα ο καθένας (π.χ. οργανα φυσικά ή virtual) σε βάθος χρόνου. Οι ατομικές ανάγκες μάλλον καθόρισαν και την επιλογή μέσω και της συνήθειας. Εγώ π.χ. πέρασα από το cubase στο sonar πριν καμια 15αριά χρόνια λόγω των synth και virtual synth και effect επιλογών μου γιατί στις αντίστοιχες άρχισε να υπερτερεί σε αυτό το θέμα  over του ανταγωνισμού με μεγαλύτερη αμεσότητα και πρακτικότητα σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Αυτό εξαλείφθηκε διότι και ο ανταγωνισμός ακολουθεί με προσθήκες και στο σήμερα έχουν φτάσει όλα να είναι πανομοιότυπα σε λειτουργίες.

 Και το αντίστροφο για το Sonar.

 Εκεί που έλεγα, αχ να το είχε αυτό το Sonar που είδα στο άλλο, σε λίγο το αποκτούσε και αυτό.

 

 Αλλά αυτά καθορίζουν την επιλογή.

 Για ένα διάστημα ήθελα να παω στο ableton που το έχω από bundle όταν πήρα π.χ. το novation zero και ήταν συνεργάσιμο αλλά ήδη το sonar είχε αποκτήσει αυτά τα οποία κάνει το ableton και έτσι δεν το έκανα.

 

 Είναι υποκειμενικό λοιπόν το θέμα το τι είναι καλύτερο. Για τον καθένα εξατομικεύεται ανάλογα με τις ανάγκες του.

 Τώρα υπάρχουν κάποια που λέμε εμείς στο χωριό industry standard που και αυτά κατά τη γνώμη μου αναφέρονται πάλι ανάλογα τις τάσεις που χρησιμοποιούν σε συγκεκριμένα στυλ.

 

 Το έχουμε ξανασυζητήσει πολλές φορές το θέμα.

 Αντικειμενικά καλύτερο δεν υπάρχει λοιπόν.

 Εξαρτάται από τον καθένα μας.

 

 Παντως για το Sonar σε αυτά που είπε ο SF συμφωνώ κι εγώ.

 Γι αυτά το βρίσκω πολύ καλό. Και πλήρες. Πολύ πλήρες στην έκδοση του σήμερα.

 

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου