Προς το περιεχόμενο

Ποιό DAW χρησιμοποιείτε?


dimsonic

Είστε ευχαριστημένοι από το DAW που χρησιμοποιείτε?  

121 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιό daw χρησιμοποιείτε κυρίως?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
7 ώρες πριν, Superfunk είπε

Sonar and dry bread.

 

και wet μη σου πω...😎

 

όπως νομίζω έχω ξαναπεί, είμαι περί τα 25 χρόνια χρήστης του (από το προοίμιο του το Cakewalk στο pc στο οποίο είχα καταλήξει αφού είχα περάσει από όλα τα μέχρι τότε μετά το cubase στο Atari και το logic στον mac)....  όμως ακόμα δεν ξεχνώ την στιγμή, που πριν μερικά χρόνια όταν σετάριζα το νέο μου τότε i7 2600k pc και μόλις είχα εγκαταστήσει το φρέσκο μου Sonar (δεν θυμάμαι ακριβώς έκδοση), πριν προλάβω να το συνοδέψω με κάποιο από τα αγαπημένα μου plug ins, μου ζητήθηκε να μιξάρω ένα απαιτητικό κομμάτι σε ελάχιστο χρόνο...

 

οποία η έκπληξις μου όταν βρέθηκα να το ολοκληρώνω πάνω στη βιασύνη μου με τον native process εξοπλισμό, ΧΩΡΙΣ να μου λείψει  τίποτα ουσιαστικό ξεχνώντας το πανάκριβο third party software που διέθετα... από τότε το πολυτάλαντο EQ και οι πολύ καλές προσομοιώσεις του (που πριν σνομπάριζα) έγιναν πολύτιμος σύντροφος... 

 

ε εντάξει είναι και η συνήθεια αλλά τα αξιζε(ι) τα λεφτά του.... πως?... ποια λεφτά?... 😉

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω Cubase απο το 1999. Τοτε επεσε στα χερια μου το Cubasis μια lite εκδοση του, η οποια για εμενα ηταν breakthrough. Ο,τι εχω γραψει μιξαρει κτλ, το κανω εκει. Απλα ειναι η συνηθεια. Μετα ομως το 2009 που απεκτησα και το Macbook Pro, και ο περισσοτερος χρονος μου ηταν σε mac, ηταν μονοδρομος το Logic. Στην τιμη του, και μονο χτυπαει καταμουτρα το Cubase. Απο εκει και μετα, το Sonar, αν και το κατεβασα την περιοδο που το δινανε τσαμπα (περισυ ηταν;  ) δεν το περασα ποτε...

 

Οταν κατι δεν το ξερεις... απλα το προσπερνας, και ας κανεις λαθος...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/8/2018 at 1:15 AM, Konstantinos Dritsas said:

4770k

 

Κάποιες γρήγορες ερωτήσεις.

 

1. Είναι σε stock frequency, ή τον έχεις οβερκλοκάρει (έτσι κι αλλιώς ξεκλείδωτος είναι)?

2. Τι σύστημα ψύξης του έχεις, και τι θερμοκρασίες βαράει?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, fusiongtr said:

 

Κάποιες γρήγορες ερωτήσεις.

 

1. Είναι σε stock frequency, ή τον έχεις οβερκλοκάρει?

2. Τι σύστημα ψύξης του έχεις, και τι θερμοκρασίες βαράει?

απε το στόμα μου ....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Κάποιες γρήγορες ερωτήσεις.

 

1. Είναι σε stock frequency, ή τον έχεις οβερκλοκάρει (έτσι κι αλλιώς ξεκλείδωτος είναι)?

2. Τι σύστημα ψύξης του έχεις, και τι θερμοκρασίες βαράει?

 

49 λεπτά πριν, dimsonic είπε

απε το στόμα μου ....

 

 Tι σας νοιάζουν αυτές οι πληροφορίες..................

 Τέλος πάντων.

 Επειδή είστε εσείς και είμαι και ψιλοερασιτέχνης overclocker, τουλάχιστο ήμουν γιατί τελευταία ωριμάζω μάλλον και δεν βρίσκω νόημα σε τέτοια πράγματα και τα παρατάω σταδιακά (γιατί η ζωή μικραίνει και πρέπει αυτά που κάνεις να έχουν και ένα ουσιαστικότερο νόημα χαχαχαχαχχαχαχαχαχα)

 

 δεν τον έχω stock. Τον έχω στα 4Ghz από τα 3,5 που είναι μαμά μόνο με αύξηση του πολλαπλασιαστή γιατί είναι ξεκλείδωτος, και μάλιστα με κατεβασμένο voltage, γιατί στις στοκ ρυθμίσεις των bios οι κατασκευασταί είχαν υπερβάλλει για το συγκεκριμένο chip χωρίς νόημα και κόστος την υψηλή θερμοκρασία.

 

 Είναι ένας επεξεργαστης που ήθελε undervolting ιδιαίτερα στην στοκ συχνότητα και με undervolting φτάνει άνετα τα τέσσερα σταθερότατος.

 

 Σύστημα ψύξης είναι μια παλιά αλλά πολύ αποδοτική παρόλο που ήταν φθηνή ψύκτρα, η xigmatek nepartak, την έχω από το 2009 νομίζω

 Θερμοκρασίες με το undervolting, 22-24 κελσίου στο idle το χειμώνα, καμια 60 αρια σε φορτίο άνω του 85% που συμβαίνει σε παιχνίδια ή rendering video, γιατι στα μουσικά συνήθως κοιμάται ότι και να κάνεις.

 

 Με το stock voltage +4 με πέντε παραπάνω αντίστοιχα ιδιαίτερα το καλοκαίρι.

 

 

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από διάφορες πλατφόρμες και πολλές δοκιμές (cubase lite , reason, reaper) κατέληξα σε MAC και Logic. Τίμιο για τα χρήματα του και ιδιαίτερα εύχρηστο για μένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το Logic με βολεύει γιατί το ξέρω ,αλλά δυστυχώς έχει μεγάλο θέμα με τη CPU και το audio.
Ακούω συχνά τη φωνή μου μετά από δύο τρία δευτερόλεπτα.
Φτιάχνω τις ρυθμίσεις στα preferences και φτιάχνει και μετά ξανά τα ίδια.
Διάβασα ότι είναι καλό το Bitwing ,πολύ ελαφρύ για τη CPU αλλά δεν δέχεται audio plugins 

Το Samplitude ,Magix Sequioia και Reaper δεν τα γνωρίζω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου