Προς το περιεχόμενο

Ποιό DAW χρησιμοποιείτε?


dimsonic

Είστε ευχαριστημένοι από το DAW που χρησιμοποιείτε?  

121 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιό daw χρησιμοποιείτε κυρίως?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτη διαδικασια κανω απο cubase>>sonar με 90% επιτυχία

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
7 ώρες πριν, moderato είπε

Βέβαια, πάγια θεση μου ειναι οτι, το καλύτερο DAW ειναι αυτό που εχεις μάθει να δουλευεις καλυτερα και παράγεις εργο.

 

Η ουσία είναι αυτή και παραμένω σε αυτό που γνωρίζω τις εντολές του απ'έξω και μου κάνει την δουλειά μου απλά και εύκολα.

  • Like 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα windows δούλευα sonar. Όταν αποφάσισα να δουλέψω με mac, επειδή δεν δούλευε το sonar, δοκίμασα digital performer(το ξεχάσατε από την λίστα), αλλά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Μετά δούλεψα το tracktion(της mackie τότε) και τελικά κατέληξα στο logic, το οποίο μου θύμιζε πολύ τo sonar από απόψη λειτουργίας.

Θεωρώ το logic εξαιρετικό πρόγραμμα, πολύ εύχρηστο και σε πολύ καλή τιμή, πια...

Το cubase το είχα δοκιμάσει, αλλά δεν μου "εκατσε" ποτέ...

Πάντως όλα είναι καλά, το θέμα είναι πιο έχει συνηθίσει ο καθένας...

Τώρα από άποψη ήχου, ας μιλήσουν οι ειδικοί. Το θέμα είναι να έχεις μια καλή κάρτα ήχου(και μικρόφωνα) όποτε οι audio ηχογραφήσεις να είναι όσο γίνεται καλύτερες. Mε την παλιά apogee duet που δουλεύω, είμαι πολύ ευχαριστημένος...

Επεξεργασμένο από UnderGround

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fl studio (fruity loop) απο το 2004. Τωρα τελευταια δουλεψα λιγο ableton αλλα δεν με βολεψε οπως το fl. Μου φανηκε παντως οτι το ableton εχει καλυτερο ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βασικη αρχη ειναι οτι μαθεις να μην το αφησεις ποτε !! βεβαια τωρα αν εμαθες καποιο απο τα fl, Reaper, Reason κλπ τοτε θα πρεπει να περασεις σε ενα αλλο daw απο τα γνωστα!! τωρα που ειναι νωρις!!  μιλαμε παντα για επαγγελματικα και οχι απλα για να κανεις την φαση σου !! δεν θελω να προσβαλω κανεναν! ειναι η αποψη μου και ολα τα εχω δοκιμασει αλλα πιστευω οτι τα logic, ableton, cubace, protools υπερεχουν ετη φωτος. το ableton με το live session ειναι μοναδικο στο ειδος του και επισης το logic ειδικα αν γραφεις electronic με hardware οργανα ειναι απιστευτο. cubace και protools συνηθως το δουλευουν παραγωγη που γραφουν αλλα ειδη μουσικης.

Επεξεργασμένο από georgetsir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, georgetsir said:

η βασικη αρχη ειναι οτι μαθεις να μην το αφησεις ποτε !! βεβαια τωρα αν εμαθες καποιο απο τα fl, Reaper, Reason κλπ τοτε θα πρεπει να περασεις σε ενα αλλο daw απο τα γνωστα!! τωρα που ειναι νωρις!!  μιλαμε παντα για επαγγελματικα και οχι απλα για να κανεις την φαση σου !! δεν θελω να προσβαλω κανεναν! ειναι η αποψη μου και ολα τα εχω δοκιμασει αλλα πιστευω οτι τα logic, ableton, cubace, protools υπερεχουν ετη φωτος. το ableton με το live session ειναι μοναδικο στο ειδος του και επισης το logic ειδικα αν γραφεις electronic με hardware οργανα ειναι απιστευτο. cubace και protools συνηθως το δουλευουν παραγωγη που γραφουν αλλα ειδη μουσικης.

Σιγουρα τα προγραμματα που αναφερεις ειναι ανωτερα απο το fl αλλα αντιμετωπισα διαφορα προβληματα με το ableton και αλλα δεν μπορουσα να τα κατανοησω, αλλα μου επερνε πολλες ωρες να τα λυσω και εκει που καθομουν να γραψω μουσικη κατεληγα να  ειμαι τεχνικος. Και το προβλημα με ολο αυτο ειναι ο χρονος που διαθετει ο καθενας. Αnyway... Θα κοιταξω και cubase καποια στιγμη να δουμε αν θα κανουμε τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2019 στις 6:05 ΜΜ, jayvik είπε

Σιγουρα τα προγραμματα που αναφερεις ειναι ανωτερα απο το fl αλλα αντιμετωπισα διαφορα προβληματα με το ableton και αλλα δεν μπορουσα να τα κατανοησω, αλλα μου επερνε πολλες ωρες να τα λυσω και εκει που καθομουν να γραψω μουσικη κατεληγα να  ειμαι τεχνικος. Και το προβλημα με ολο αυτο ειναι ο χρονος που διαθετει ο καθενας. Αnyway... Θα κοιταξω και cubase καποια στιγμη να δουμε αν θα κανουμε τπτ

 

Συμφωνώ για το ότι ο 'χρόνος είναι χρήμα' και ο καθένας επιλέγει πώς θα τον αξιοποιήσει καλύτερα. Επίσης, είναι σωστό να επενδύεις σε μια πλατφόρμα ώστε να την μαθαίνεις σε βάθος από το να είσαι περιστασιακός χρήστης διαφόρων προγραμμάτων. 

Έχω μόνο την ένσταση στην περίπτωση που η πλατφόρμα που έμαθες δεν εξελίχθηκε όπως ο ανταγωνισμός, ή δεν σε καλύπτει πια. Σε αυτή την περίπτωση θεωρώ ότι ο χρόνος που θα σπαταλήσεις για την εκμάθηση ενός νέου DAW είναι μια νέα επένδυση. Εκεί δεν θέλει οικονομία, άλλωστε μια φορά θα περάσεις το λούκι της εκμάθησης, κι αν έχεις επιλέξει σωστά, έχεις επενδύσει για χρόνια. Π.χ. δες το Cubase  πώς άντεξε μέσα στο χρόνο.

Επεξεργασμένο από Inanes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

μείνετε μακριά απο δογματικές απόψεις του τύπου, "οποιος χρησιμοποιει το Χ daw είναι λάθος'.
χρησιμοποιω το ableton και αν το πρωι εξαφανιστούν τα πάντα σχετικά με το ableton όπως και το ableton το ίδιο, μεχρι το απογευμα θα δουλευω πάνω στο cubase ή στο FL.
αλλά τα ίδια μια ζωή στα φόρουμ.παγκοσμίως.βγήκε το συλενθ, το βαφτισαμε νουμερο 1.Βγηκε το μασσιβ, βαφτισαμε το μασσιβ νουμερο 1 και το συλενθ τελείως άχρηστο.βγήκε το σέρουμ?ξεπεράστηκε και το μασσιβ.
ολα μα ολα τα daw ειναι καταπληκτικα πολυεργαλεια και με ολα μπορεις να γραψεις την μουσικη που εχεις μεσα σου.
το οτι ολοι μας έχουμε τις προσωπικες μας προτιμησεις, εχει να κανει με τις δικες μας προσωπικες προτιμησεις και οχι με υπαρκτα universal βαθρα οπου το χ DAW βρισκεται στην πρωτη θέση, ενώ το Ψ, στην δευτερη.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου