Προς το περιεχόμενο

Ποιό DAW χρησιμοποιείτε?


dimsonic

Είστε ευχαριστημένοι από το DAW που χρησιμοποιείτε?  

121 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιό daw χρησιμοποιείτε κυρίως?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Να προσθέσω μόνο κάτι ως προς το περιβάλλον.

Ενω τα περισσότερα έχουν σχεδόν όμοιο workspace, (παράλληλα tracks σε timeline) το Ableton Live έχει σαφώς διαφορετική προσέγγιση και σίγουρα μπορεί να είναι πιο εύχρηστο σε κάποιους που σκέφτονται αλλιώς ή δεν γράφουν με την παραδοσιακή πολυκάναλη λογική. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το reason εχει διαφορετικη φιλοσοφια με τα υπολοιπα daws, σε τετοιο βαθμο που μόλις οι τελευταίες εκδόσεις τού δίνουν αυτό το χαρακτηρισμό. Ξεκίνησε ως πρωτοποριακό concept ενός ψηφιακού rack , με καταγραφή μόνο midi καναλιων , και ο τρόπος λειτουργίας του κέρδισε αρκετούς καλλιτέχνες ,με αποτέλεσμα να εξελίσεται σταδιακά και να έχει φτάσει σε ένα αρκετά αξιοπρεπές σημείο. Είναι ο λόγος που δεν έχω καταφέρει (προς το παρων) να "δεσω" με καποιο άλλο daw (εμφανέστατα ανώτερο) , αφού ξεκίνησα με αυτό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, yameth είπε

Να προσθέσω μόνο κάτι ως προς το περιβάλλον.

Ενω τα περισσότερα έχουν σχεδόν όμοιο workspace, (παράλληλα tracks σε timeline) το Ableton Live έχει σαφώς διαφορετική προσέγγιση και σίγουρα μπορεί να είναι πιο εύχρηστο σε κάποιους που σκέφτονται αλλιώς ή δεν γράφουν με την παραδοσιακή πολυκάναλη λογική. 

To sonar π.χ. από την έκδοση X2 αν θυμάμαι καλά κατάφερε να τα στριμώξει που λέμε όλα σε μια οθόνη (τουλάχιστο τα κύρια, δηλαδή ο χρήστης να έχει ταυτόχρονη πρόσβαση στα/παρακολούθηση των tracks, instruments, effects, console, midi editor κ.ά. από μια οθόνη . Επιτυχημένο και σε αυτό βοήθησε και το πως η εταιρεία τότε άκουσε το community. Το παρακολουθούσα το θέμα τότε.

 

 Άσχετο.

 Το παιχνίδι Battlefield V δεν άκουσε το community, ένας product manager σχεδόν τους έβρισε κιόλας τους χρήστες  και έτσι το παιχνίδι έχει πέσει στις πωλήσεις τραγικά και ο product manager απολύθηκε.

 

 Στην εποχή μας με εντυπωσιάζει και ιδιαίτερα με το internet το πόσο άμεσα αμφίδρομη είναι η επικοινωνία developers και χρηστών και μάλιστα με την επιρροή και στο μουσικό software ακόμα και των ερασιτεχνών χρηστών σαν εμένα.

 

 Μας έφερε όλους πιο κοντά και είμαστε όλοι παράγοντες και η δημιουργία και εκτέλεση μουσικής είναι  πιο προσιτή και άμεση από ποτέ .

 Το δημόσιο και να πέφτει ο μίσθουλας χωρίς να σε πειράζει κανένας πάντως, εξακολουθεί να είναι η πιο εκλυστική επιλογή εις την ελληνική επικράτεια. χαχαχαχαχαχαχχαχα

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Konstantinos Dritsas είπε

 Εγώ π.χ. πέρασα από το cubase στο sonar πριν καμια 15αριά χρόνια 

εγώ τότε πήρα κασετόφωνο Sony και μίκτη για να γράφω κασέτες χρωμίου, άλλα  κόπηκαν τα λαστιχάκια στο μοτέρ και τέλειωσαν και οι κασέτες και δεν έχω που να γράψω τώρα 😄😁🤣

  • Χαχα 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

εγώ τότε πήρα κασετόφωνο Sony και μίκτη για να γράφω κασέτες χρωμίου, άλλα  κόπηκαν τα λαστιχάκια στο μοτέρ και τέλειωσαν και οι κασέτες και δεν έχω που να γράψω τώρα 😄😁🤣

Εγώ πάντως την πιο ουσιαστική διαφορά την είδα λόγω της αύξησης της επεξεργαστικής ισχύος των υπολογιστών γιατί και το 2003 τα daw και τα vst  ήταν σε πολύ υψηλό επίπεδο αντίστοιχο με το σημερινό.

 Τα ταυτόχρονα sessions όλων αυτών υστερούσαν.

 Τώρα πια μπορείς σε εναν καλό υπολογιστή να ανοιξεις πληθώρα τέτοιων και παράλληλα να κανεις διάλειμμα να σερφάρεις ή να βλέπεις HD video και να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον επεξεργαστή και την μνήμη.

 Το pc μου χασμουριέται όταν κάνω τέτοια πράγματα ταυτόχρονα. οσο και να φορτώνω.

 Ενω παλιά μεχρι και μπλε οθονη έτρωγες. χαχαχαχαχαχχα

 

 edit και ο επεξεργαστης ειναι τετραετίας. 

 Που να πάρω και καινούργιο :-)

Επεξεργασμένο από Konstantinos Dritsas

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, Konstantinos Dritsas said:

 

 Το δημόσιο και να πέφτει ο μίσθουλας χωρίς να σε πειράζει κανένας πάντως, εξακολουθεί να είναι η πιο εκλυστική επιλογή εις την ελληνική επικράτεια. χαχαχαχαχαχαχχαχα

 

 

το δημόσιο πχ πρέπει να είναι το cubase...

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Konstantinos Dritsas said:

 edit και ο επεξεργαστης ειναι τετραετίας. 

 

ενδιαφέρον....δηλαδή ποιός?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με DAWs. Aν βοηθάει, όταν πρωτοξεκίνησα, εργάστηκα σε studio που είχε Cakewalk στο ένα control και Cubase στο άλλο και τα δούλευα παράλληλα για κανα 6μηνο. Το Cakewalk μου φάνηκε πολύ πιο ευχρηστοφιλικό/εύκολο/γρήγορο στο edit.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο σχεδον 30 χρονια στο cubase, απο την πρωτη εκδοση στον ATARI, (pro12) εδω και ενα μηνα ειμαι στο Studio One, αφου προηγουμενως εδω και τουλαχιστον δυο χρονια εχω δoκιμασει οτι daw κυκλοφορει, απο reaper μεχρι pro tools και δεν με βολεψε κανενα.

Tο Studio One ειναι το φιλικοτερο προς το cubase για οσους θελουν να αλλαξουν και φοβουνται το ψαξιμο, ειναι σαν να το ξερεις χρονια, παναλαφρο, ευχρηστο με πληθος εργαλειων και πολλες δυνατοτητες.... τολμηστε !

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου