Προς το περιεχόμενο

Ποιό DAW χρησιμοποιείτε?


dimsonic

Είστε ευχαριστημένοι από το DAW που χρησιμοποιείτε?  

121 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιό daw χρησιμοποιείτε κυρίως?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δικιά μου εμπειρία, ως "βετεράνος :P " ερασιτέχνης: 
Με το Cubase (το προτίμησα μετά από δοκιμή με το Cakewalk) πριν από την VST επανάσταση έκανα τα πρώτα μου βήματα, εννοείται μόνο σε midi, καθώς η επεξεργασία audio τότε ήταν ΠΟΛΥ ακριβό σπορ! 
Η πρώτη αγάπη δεν ήταν και η μοναδική, καθώς ότι μεταγενέστερο ήταν σαφώς και καλύτερο.
Η επόμενη μεγάλη στάση ήταν το Reaper με την- σχεδόν- δωρεάν διανομή του και τις απεριόριστες δυνατότητες του. Είχα θυμάμαι κατεβάσει το 1000+σέλιδο εγχειρίδιο του και διάβαζα χωρίς αύριο έχοντας στο νου ότι δεν θα μεταπηδήσω σε σπασμένο.
Και τότε, σε bundle με την φοβερή Focusrite ήρθε το Ableton live και το Pro Tools. Με κέρδισε τελικά το Ableton με τον φοβερό live browser και την πληθώρα των πολύ ποιοτικών συσκευών που έχει ενσωματώσει και αυτό ψηφίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω δοκιμάσει όλα κατά καιρούς, αλλά τα τελευταία 14 χρόνια προτιμώ αυτά που μπορώ να πληρώσω. Όλα έχουν διαφορά στον ήχο και στην ποιότητα ηχογράφησης. Κάτι που επιβεβαιώνεται (τρόπον τινά) και εδώ: http://src.infinitewave.ca/

 

Θα συνέχιζα να προτιμώ τα ProTools αν μπορούσα να τα πληρώσω, αλλά έχω μεταβεί στο Cubase Elements 10 που είναι αρκετά πλήρες για τα χρήματά του.

 

Επίσης το Ableton Live φαίνεται πολύ καλό και βολικό αν και ποτέ δεν ασχολήθηκα αρκετά για να το μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Chrysovalantis Nikolaou είπε

Όλα έχουν διαφορά στον ήχο και στην ποιότητα ηχογράφησης

 

Όχι δεν έχουν.

Είναι θέμα απλής ΛΟΓΙΚΗΣ.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Όχι δεν έχουν.

Είναι θέμα απλής ΛΟΓΙΚΗΣ.

Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις να κάνεις επιθετικές παραθέσεις κάτω από αυτά που γράφω. Ξέρεις...δεν ενδιαφέρονται όλοι να μπουν σε μια αντιπαράθεση με κάποιον άλλο σε ένα forum. Θα μπορούσαμε να είμαστε φίλοι. Έχουμε και τον ίδιο τύπο κιθάρας :)

 

Τα DAWs βεβαίως και ακούγονται διαφορετικά. Αν δεν μπορείς να το ακούσεις δεν φταίω εγώ.

Το site που παραθέτω κάνει μία προσπάθεια απόδειξης κάνοντας downsampling από τα 96 στα 44.1 kHz και παρατηρώντας τις διαφορές.

 

Με μία αναζήτηση στο google μπορεί κανείς να βρει αρκετές απόψεις που επιβεβαιώνουν ότι ακούγονται διαφορετικά.

 

Η ΛΟΓΙΚΗ λέει ότι εφόσον ένα DAW έχει άλλους κανόνες προγραμματισμού από ένα άλλο και διαφορετική ανάπτυξη σε βάθος χρόνου θα έχει και διαφορετικό αποτέλεσμα στον ήχο. Όπως αντίστοιχα όλα τα plugins δεν ακούγονται το ίδιο και όπως συμβαίνει άλλωστε και στα φυσικά μουσικά όργανα.

 

Υποκειμενικά θυμάμαι ότι το Sequoia είχε πολύ λεπτομερή ήχο με μία έμφαση στις υψηλές συχνότητες, τα Protools ένα διαυγή ήχο και αρκετά στερεό, το Cubase ένα σχετικά μουντό ήχο.

 

Το τελικό αποτέλεσμα βεβαίως μπορεί να έχει πολύ μικρή διαφορά ή σημασία ειδικά στην ποιότητα του mp3, αλλά γι' αυτό και το τελικό μου αποτέλεσμα είναι πάντα FLAC σε 24bit/96kHz.

 

Παρόλα αυτά, να με συγχωρείς, διότι αν ο σκοπός σου ήταν να με διορθώσεις θα ήταν ωφέλιμο να αναπτύξεις την λογική που υποστηρίζεις γιατί μπορεί και να κατάλαβα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Chrysovalantis Nikolaou είπε

Τα έχω δοκιμάσει όλα κατά καιρούς, αλλά τα τελευταία 14 χρόνια προτιμώ αυτά που μπορώ να πληρώσω. Όλα έχουν διαφορά στον ήχο και στην ποιότητα ηχογράφησης. Κάτι που επιβεβαιώνεται (τρόπον τινά) και εδώ: http://src.infinitewave.ca/

 

μόνο αυτό δεν αποδεικνύεται στο link που παραθέτεις... ξαναδιάβασε προσεκτικά και αν οι γνώσεις σου περί audio είναι περιορισμένες, για  να μην μπερδευτείς περισσότερο (από ότι δείχνει η παραπάνω ρήση σου) καλύτερα (μέχρι να κατανοήσεις τη έννοια του downsampling πχ) άστο προσωρινά και ξεκίνα από το test του noiz (πίσω στο 2009) που (θέλω να) πιστεύω ότι θα σου λύσει αρκετές απορίες και θα σου ξεμπερδέψει τα λάθος συμπεράσματα στα οποία (δείχνεις να) έχεις καταλήξει...

 

 

και για να μην μπουν στην πλάνη ή συντηρήσουν κι άλλοι τον "audio μύθο" (που μέσω του γνωστού χαλασμένου τηλεφώνου αναπαράγεται συνεχώς, πριμοδοτώντας την αντιδημιουργική ημιμάθεια) να επαναλάβω για πολλοστή φορά συμπερασματικά ότι στην "ουσία" ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΒΑΣΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΩΝ AUDIO ΣΗΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ DAW'S... και όπως εύστοχα είχε καταλήξει τότε και ο φίλος μας Νικόδημος στο τέλος της σημαντικής προσπάθειας που έφερε σε πέρας

 

Στις 10/3/2009 στις 2:21 ΜΜ, nikodemos είπε

για το συγκεκριμένο κομμάτι του τεστ (ΠΟΥ) έχει να κάνει αποκλειστικά με την summing λειτουργία των DAW's, δηλαδή το άθροισμα αριθμών το αποτέλεσμα είναι απόλυτα λογικό και αναμενόμενο... θα ήταν (ΟΝΤΩΣ) πολύ απογοητευτικό αν ίσχυε κάτι άλλο....

 

Φυσικά και υπάρχουν χιλιάδες παράγοντες που διαφοροποιούν ποιοτικά τα διάφορα software DAW μεταξύ τους , αλλά το summing δεν είναι ένας από αυτούς και δεν θα έπρεπε επ ουδενί να είναι...

 

έτσι λοιπόν την παρακάτω απόφασή σου

 

1 ώρα πριν, Chrysovalantis Nikolaou είπε

Θα συνέχιζα να προτιμώ τα ProTools αν μπορούσα να τα πληρώσω, αλλά έχω μεταβεί στο Cubase Elements 10 που είναι αρκετά πλήρες για τα χρήματά του.

 

αν την έχεις πάρει με το αρχικό σου συμπέρασμα, καλό είναι να την επανεξετάσεις αφού πρώτα γίνεις κύριος των πραγματικών σου αναγκών (κυρίως εργονομικών) αποκωδικοποιώντας τες (πράγμα που δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να ξανακαταλήξεις στο ίδιο DAW απλά πλέον θα είσαι σίγουρος ότι ακολούθησες τον "σωστό" δρόμο)...

 

φιλικά

 

 

 

 

ΥΓ.

1 ώρα πριν, Chrysovalantis Nikolaou είπε

αλλά έχω μεταβεί στο Cubase Elements 10 που είναι αρκετά πλήρες για τα χρήματά του.

 

πχ αν κατέληξες στο ανωτέρω για τις "δυνατότητες" του σύμφωνα με τα χρήματα του, τι να πει και το (υπερπλήρες στα πάντα) "επαγγελματικό" Sonar που δίνεται πλέον δωρεάν...😉

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
52 λεπτά πριν, Chrysovalantis Nikolaou είπε

Το τελικό αποτέλεσμα βεβαίως μπορεί να έχει πολύ μικρή διαφορά ή σημασία ειδικά στην ποιότητα του mp3, αλλά γι' αυτό και το τελικό μου αποτέλεσμα είναι πάντα FLAC σε 24bit/96kHz.

 

επειδή είχες ήδη αναρτήσει νεο ποστ όσο έγραφα το δικό μου, μόνο και μόνο με αυτό επιβεβαιώνεις την παρανόηση (περί downsampling σαν γενικό reference point παραθέτωντάς test του ως κριτήριο διαφοράς στον ήχο)...

 

52 λεπτά πριν, Chrysovalantis Nikolaou είπε

Όπως αντίστοιχα όλα τα plugins δεν ακούγονται το ίδιο και όπως συμβαίνει άλλωστε και στα φυσικά μουσικά όργανα. 

 

ακριβώς αυτό, αν προσθέσεις ότι κατά κανόνα το επιδιώκουν ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ για να ξεχωρίσουν ή να εξυπηρετήσουν "αισθητικές προτάσεις"... ΟΜΩΣ αλίμονο αν bypass  σε μια audio chain ένα plug in είχε δικό του "ήχο" (αν παρ ελπίδα κάποιο το κάνει δείχνει κακή ποιότητα του αλγορίθμου και είναι προς αποφυγή)... το summing σε ένα daw είναι ότι σε μια κιθάρα το intonation... δεν μπορώ να το κάνω πιο λιανά...

 

52 λεπτά πριν, Chrysovalantis Nikolaou είπε

Παρόλα αυτά, να με συγχωρείς, διότι αν ο σκοπός σου ήταν να με διορθώσεις

 

ο σκοπός κανενός εδώ δεν είναι να "σε διορθώσει"... η (τεχνική πάντα) άποψη που φέρεις όμως, αν οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα επιβάλλεται να "εξετάζεται" σε ένα φόρουμ που ασχολείται με την μουσική τεχνολογία... το να το παίρνεις προσωπικά δεν συνάδει αν μη τι άλλο με τις προθέσεις μας (ας μου επιτρέψει ο Νίκος τον πληθυντικό)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Chrysovalantis Nikolaou είπε

Παρόλα αυτά, να με συγχωρείς, διότι αν ο σκοπός σου ήταν να με διορθώσεις θα ήταν ωφέλιμο να αναπτύξεις την λογική που υποστηρίζεις γιατί μπορεί και να κατάλαβα λάθος.

 

Με πρόλαβε ο δάσκαλος από πάνω.

Επαναλαμβάνω: δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμμιά διαφορά στον ήχο μεταξύ DAW .

 

Εκτός του αδιαμφισβήτητου τεστ του δάσκαλου προσωπικά δουλεύω και τα 4 "μεγάλα" saw συχνά (Sonar,Cubase,Pro Tools & Samplitude)

και ουδεμία διαφορά στην πΓιοτητα του ήχου δεν ακούω)

 

Το Sonar ΕΙΝΑΙ βέβαια το καλύτεροτερο daw του πλανήτη 🙂 αλλά όχι βέβαια για τον ήχο του.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνει το Sonar που δεν το κάνει κάποιο άλλο daw για παράδειγμα το reaper;

Η ερώτηση είναι πραγματική, χωρίς ίχνος ειρωνείας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, npap είπε

Φυσικά και υπάρχουν χιλιάδες παράγοντες που διαφοροποιούν ποιοτικά τα διάφορα software DAW μεταξύ τους , αλλά το summing δεν είναι ένας από αυτούς και δεν θα έπρεπε επ ουδενί να είναι...

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έρθω σε αντιπαράθεση για να καταλήξουμε στο ίδιο συμπέρασμα. Δεν αναφέρθηκα στο summing και εντέλει - απ' όσο καταλαβαίνω - συμφωνούμε ότι ακούγονται διαφορετικά ή ότι διαφοροποιούνται ποιοτικά.

 

Μεγειά η τηλεόραση παρεμπιπτόντως, και πάλι να με συγχωρείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Chrysovalantis Nikolaou said:

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έρθω σε αντιπαράθεση για να καταλήξουμε στο ίδιο συμπέρασμα. Δεν αναφέρθηκα στο summing και εντέλει - απ' όσο καταλαβαίνω - συμφωνούμε ότι ακούγονται διαφορετικά ή ότι διαφοροποιούνται ποιοτικά.

 

Μεγειά η τηλεόραση παρεμπιπτόντως, και πάλι να με συγχωρείτε.

 

 Μα αν το summing είναι ίδιο, αν δηλαδή ο εικονικός μίκτης, το εικονικό πολυκάναλο και γενικά αν τα virtual signal paths ταυτίζονται ηχητικά, τότε τι απομένει για να κάνει τη διαφορά στον ήχο; Τα διαφορετικά native plug ins; Αυτό εξυπακούεται, δεν ισχυρίζεται κανείς ότι όλα τα plug ins είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου