Προς το περιεχόμενο

Ποιό DAW χρησιμοποιείτε?


dimsonic

Είστε ευχαριστημένοι από το DAW που χρησιμοποιείτε?  

121 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιό daw χρησιμοποιείτε κυρίως?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω η αλήθεια είναι. Εμένα μου ακούγονται διαφορετικά.

 

Και ενώ τόσοι και τόσοι έχουν γράψει την άποψή τους εδώ, είπα...τι πειράζει; μια ακόμη άποψη...

 

Και κάπως έτσι έφτασα να μην αντιλαμβάνομαι τα θέματα λογικής, να μην διαβάζω προσεκτικά, οι γνώσεις μου περί audio να είναι περιορισμένες, να είμαι μπερδεμένος, να έχω απορίες, να έχω καταλήξει σε λάθος συμπεράσματα, να συντηρώ και να βάζω κι άλλους στην πλάνη για τον "audio μύθο", να πριμοδοτώ την αντιδημιουργική ημιμάθεια, να μην είμαι κύριος των πραγματικών μου αναγκών, να επιβεβαιώνω την παρανόηση περί downsampling, να μην θέλει κανείς να με διορθώσει και εντέλει να το παίρνω και προσωπικά.

 

Τι μπορώ να πω εγώ για όλα αυτά όταν σε τόσες και τόσες απόψεις βρέθηκαν 3 άτομα σήμερα να παραθέτουν τα λόγια μου και να νιώθω υποχρεωμένος να απαντήσω;

 

Να με συγχωρείτε και πάλι θα πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, rgxinap said:

το ardour5 που είναι στην λίστα βρε παλληκάρια? ε αυτό χρησιμοποιώ, στο linux δεν έχει άλλο kardiά μου.

προφανώς βρίσκεται τελευταίο στη λίστα εκεί που λέει "άλλο".

όταν έφτιαξα το πολλ δεν το ήξερα ούτε και τώρα το ξέρω διότι δεν είναι τόσο διαδεδομένο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, rgxinap είπε

το ardour5 που είναι στην λίστα βρε παλληκάρια? ε αυτό χρησιμοποιώ, στο linux δεν έχει άλλο kardiά μου.

Το reaper υπάρχει για linux (experimental)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/10/2019 at 10:07 AM, dimsonic said:

προφανώς βρίσκεται τελευταίο στη λίστα εκεί που λέει "άλλο".

όταν έφτιαξα το πολλ δεν το ήξερα ούτε και τώρα το ξέρω διότι δεν είναι τόσο διαδεδομένο.

έχεις το audacity στην λίστα το οποίο απέχει παρασάγγας...

απο τα ελέυθερα είναι μακράν το καλύτερο....

 

δηλ προφανως και τρέχει σε linux το audacity, εκεί πρωτογράφτηκε, αλλά θεωρείται περισσότερο απλός editor, converter, κτλ και λιγότερο audio workstation.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου δεν είμαι υποχρεωμένος να τα εχω ολα στη λιστα ή μην αδικησω κανενα. Εβαλα αυτα που ηξερα και θεωρησα πιο αντιπροσωπευτικα. Ενα πολλ για να συζηταμε ειναι 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς οπότε δεν βλάπτει να προσθέτουμε και καμιά πληροφορία.... (εν τω μεταξύ εννοείται οτι δεν εχω σχέση με τους developers αλλά και πάλι είναι ανοικτού κώδικα, όποιος θέλει μπορεί να διαβάσει το source , να το κάνει compile, κτλ)

Για όποιον τρέχει Linux και θέλει να ηχογραφεί είναι μια πολύ καλή λύση η οποία βασίζεται σε :

- JACK

- ARDOUR

https://ardour.org/

 

Αν υπάρχει ενδιαφέρον απο linux users ίσως κάνω ένα howto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλό θα ήταν. Το προηγούμενο δεν ξέρω αν ισχύει πλέον και όσο και αν υπάρχουν αναφορές κάπου μέσα στο φόρουμ μια φρέσκια ματιά θα ήταν ευπρόσδεκτη. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το Logic γιατι εχω Mac, εαν ειχα PC η πρωτη μου επιλογή θα ηταν το Sonar.

Βέβαια, πάγια θεση μου ειναι οτι, το καλύτερο DAW ειναι αυτό που εχεις μάθει να δουλευεις καλυτερα και παράγεις εργο.

  • Like 4

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάλατε στην πρίζα να δοκιμάσω το Sonar! Τελειωμό δεν έχει το ταξίδι...

 

Με την ευκαιρία, τα project που χτίζουμε σε μια πλατφόρμα (π.χ. Reaper) πώς θα πρέπει να τα μεταφέρουμε σε άλλο Daw; Εγώ για παράδειγμα παίρνω το audio σε wav και κάνω export σε midi για τα midi.

Επεξεργασμένο από Inanes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου