Προς το περιεχόμενο

Ποιό DAW χρησιμοποιείτε?


dimsonic

Είστε ευχαριστημένοι από το DAW που χρησιμοποιείτε?  

121 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιό daw χρησιμοποιείτε κυρίως?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

κάποιο καιρό τώρα μερικοί φίλοι επικοινώνησαν μαζί μου όντας αρκετά μπερδεμένοι για τον πραγματικό ρόλο του DAW στην σύγχρονη μουσική παραγωγή... ζητώ συγνώμη που δεν μπόρεσα να απαντήσω στον καθένα ξεχωριστά μια και δεν είχα καθόλου χρόνο και μυαλό λόγο ενός προβλήματος υγείας... ελπίζω να επανορθώσω τώρα έστω και αργά...

 

σκέφτηκα λοιπόν τώρα που επιτέλους χαλάρωσα λίγο να επιχειρήσω να φτιάξω μια σχηματική αναπαράσταση της audio αλυσίδας στην απλούστερή της μορφή στο στυλ "Λόλα να ένα DAW", αλλά που θα περιλαμβάνει γραμμικά το "ταξίδι" του αρχικού σήματος μέχρι να φτάσει ολοκληρωμένο στα αυτιά μας με το οποιοδήποτε αναπαραγωγικό μέσο...

 

1337100966_nPap-audiochainexample.thumb.jpg.fb4867122836292b6fa45f81ae03d6fb.jpg

 

με κοινά το μικρόφωνο και την κονσόλα μίξης με τα εξωτερικά effect και επεξεργαστές, στο πάνω μέρος είναι μια αμιγώς αναλογική αλυσίδα και στο κάτω μέρος μια ψηφιακή...

 

ουσιαστικά αυτό που πρέπει να μείνει είναι ότι το DAW αντικατέστησε τον πολυκάναλο εγγραφέα του οποίου η "δουλειά" πλέον είναι και ο βασικός του ρόλος (ασχέτως των δεκάδων άλλων επεμβατικών "αποστολών" που του ανατέθηκαν να διεκπεραιώνει παράλληλα με αυτή στην πορεία των χρόνων)...

 

επίσης στο ερώτημα στο οποίο υπήρξαν πολλές παρανοήσεις και παραπληροφόρηση, δηλαδή τελικά αν "έχει ήχο το DAW" (με το "όχι" να είναι η σωστή απάντηση), να ξεκαθαρίσω πλέον με την βοήθεια του παραπάνω ότι:

 

στην αναλογική αλυσίδα όλοι οι κρίκοι με τον έλα ή άλλο τρόπο, συμμετέχουν στην αλλοίωση του φυσικού ακουστικού δρώμενου που επιχειρείται να καταγραφεί ώστε να αναπαραχθεί αργότερα το δυνατόν πιστότερα... όλα λοιπόν ανεξαιρέτως τα μέρη της προσθέτουν το καθένα στην σειρά του έναν ανάλογο της ποιότητας και της φύσης του ποσοστό ανεπιθύμητων artifacts (θόρυβο, αρμονικές και άλλων ειδών παραμορφώσεις, wow & fluter κλπ)...

 

στην ψηφιακή από την άλλη, το σήμα αφού προενισχυθεί και μετατραπεί μέσω του Analog to Digital convertor σε ψηφία, παραμένει (εφόσον το επιθυμήσουμε και δεν του επιφυλάσσουμε περαιτέρω "δημιουργική" επεξεργασία μέσω συμπληρωματικών στο DAW αλγορίθμων) αναλλοίωτο (στο όποιο επίπεδο καταγράφηκε) μέχρι την φυσική αναπαραγωγή του μέσω του DAC που θα καλεστεί να το μετατρέψει ξανά σε αναλογικό και να το μεταδώσει σε κάποιο αναπαραγωγικό σύστημα (ενισχυτή-ηχεία) ώστε να φτάσει στα αυτιά μας...

 

ελπίζω να είμαι κατανοητός αλλά αν παρ ελπίδα όχι, καταθέστε (παρακαλώ) εδώ όποιες απορίες τυχόν υπάρξουν (για το συγκεκριμένο θέμα) για να γίνουν κοινό κτήμα...

 

 

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...
10 ώρες πριν, Freedom είπε

Audacity για θεματάκια και ιδέες, Reaper για όλα τα υπόλοιπα.

Γιατί όχι το Reaper και για θεματάκια και ιδέες; 

Τι παραπάνω σου δίνει το Audacity στα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, cigaret13 said:

Γιατί όχι το Reaper και για θεματάκια και ιδέες; 

Τι παραπάνω σου δίνει το Audacity στα παραπάνω;

 

Η ερώτηση επρεπε να ειναι ακριβώς αντιστροφη. Τι παραπανω θελεις οταν απλα ηχογραφεις θεματακια και ιδεες και δεν χρειαζεσαι τιποτα παραπανω απο απλουστατο tracking και απλά exports σε wav/mp3 απο ενα γυμνο και παναπλο προγραμμα οπως το Audacity...εγω, τίποτα, για αυτό ειναι η πρώτη μου επιλογη για αυτές τις περιπτωσεις.

 

Στο Reaper θα περάσω midi drums, θα αρχίσω να περνάω layers με tracks, καποια στιγμη θα γινει automation, ενδεχομένως ενα project να έχει πολλα sections με διαφορετικες ταχυτητες (ηδη εχω 3 τετοια projects) κλπ κλπ κλπ. Οταν θέλω να κάνω "κανονικη" δουλεια που σημαινει οτι απο την απλη αποτυπωση μιας ιδέας παμε στην υλοποιηση της, το Reaper πιανει δουλεια.

 

Προφανως αν επρεπε σωνει και καλα να χρησιμοποιήσω μονο ενα απο αυτα τα δυο, αυτο θα ηταν το Reaper.

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Freedom είπε

 Τι παραπανω θελεις οταν απλα ηχογραφεις θεματακια και ιδεες και δεν χρειαζεσαι τιποτα παραπανω απο απλουστατο tracking και απλά exports σε wav/mp3 απο ενα γυμνο και παναπλο προγραμμα οπως το Audacity...

 Μα το ίδιο δεν μπορείς να κάνεις και με το Reaper?

 Το ανοίγεις, ανοίγεις ένα track, γράφεις και μετά export σε wav. Και εδώ που τα λέμε και το Reaper είναι ελαφρύ πρόγραμμα.., εντάξει εάν το γεμίσεις σε vst's και plugins αλλάζει αυτό...αλλά εδώ μιλάμε για 1-2 tracks σχετικά άδεια.

 Εκτός κι εάν σε προδιαθέτει να γράψεις κι άλλα πάνω στο αρχικό track.......😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, cigaret13 said:

 Μα το ίδιο δεν μπορείς να κάνεις και με το Reaper?

 Το ανοίγεις, ανοίγεις ένα track, γράφεις και μετά export σε wav. Και εδώ που τα λέμε και το Reaper είναι ελαφρύ πρόγραμμα.., εντάξει εάν το γεμίσεις σε vst's και plugins αλλάζει αυτό...αλλά εδώ μιλάμε για 1-2 tracks σχετικά άδεια.

 Εκτός κι εάν σε προδιαθέτει να γράψεις κι άλλα πάνω στο αρχικό track.......😉

 

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται υπεραναλυση. Με το δικο μου το workflow το Audacity ταιριαζει με το σεναριο που ανεφερα. Πες ενα ή 2 κλικς λιγοτερα, πες οτι ανοιγει, παταω rec (βαζει αυτοματα καναλι), ηχογραφω, stop, File-Export as WAV (ή Export as MP3), το κλεινω και συνεχιζω την ζωή μου.

 

BTW, το Reaper ακομα ΔΕΝ το εχω πληρωσει που σημαινει οτι καθε λιγο και λιγακι (και δικαιως και καλά κανουν) στην εκκινηση θα με καθυστερει 4-5 δευτερολεπτα. Οταν με το καλό το πληρωσω (και θα γινει γιατι για τις δικες μου αναγκες ειναι εξαιρετικό προγραμμα) το ξανασυζητάμε.

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σαν να θελω να κανω ενα crop ή auto tone σε μια φωτογραφια. Δεν θα ανοιξω photoshop. Ουτε καν lightroom. To κανω με κατι πιο ελαφρυ μεσα σε λιγα δευτερολεπτα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελουν υπεραναλυση αυτα παίδες, ειναι καθαρα θεμα προσωπικου workflow (θα ελεγα και hardware αλλα τοσο το Audacity οσο και το Reaper ειναι παναλαφρα δοκιμασμένα ακομα και σε ταυτοχρονες πολυκαναλες ηχογραφησεις σε παλια λαπτοπς).

 

Ας τα κανει ολα καποιος και με ProTools, δεν τρεχει τιποτα, η ουσια ειναι ο σκοπός να επιτυγχάνεται με το μινιμουμ effort απο την μερια του χρήστη και αυτό απο ενα σημειο και μετά - τι να κανουμε - ειναι καθαρά υποκειμενικό/προσωπικό.

 

BTW, προφανεστατα και ψηφισα Reaper γιατι προσωπικά (υποκειμενικο και κρινοντας με βαση τις δικες μου ανάγκες) δεν υπήρχε ποτε περιπτωση να επιλεξω το Audacity για all around χρηση.

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου