Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για κάρτα ήχου


metalsnake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας!
Ψάχνω εξωτερική κάρτα ήχου (μέχρι 140-150 ευρώ) με 2 υποδοχές(η κάθε μια με xlr - jack , 2 σε 1(όπως έχουν και οι παρακάτω κάρτες)) μια phantom power για mic και μια για κιθάρα, με USB συνδεση, με 24-bit/192 khz .

Μέχρι στιγμής έχω βρει τις παρακάτω:

Focusrite Scarlett 2i4 2nd Gen -  https://www.skroutz.gr/s/9412240/Focusrite-Scarlett-2i4-2nd-Gen.html?from=recommendations

Behringer U-Phoria - UMC204HD https://www.skroutz.gr/s/4765854/Behringer-U-Phoria-UMC204HD.html

 

Όμως, διαβάζω από πολλούς ότι η focusrite scarleet 2i4, παρουσιάζει προβλήματα με τους drivers σε windows 10, και ότι δεν αξίζει η αγορά της για αυτό το λόγο. Ποιά είναι η γνώμη σας; Αξίζει η αγορά της;

Επίσης, χρειάζομαι low latency λόγω της χρήσης guitar rig, fl studio.

Αν έχετε κάποιες εξωτερικές κάρτες ήχου στο νου σας να μου προτείνετε, θα το εκτιμούσα.

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν για κάποιους λόγους, π.χ. drivers για windows 10, δεν θες τις Behringer και focusrite, ρίξε μιά ματιά και στις παρακάτω.

 

M-AUDIO , M-TRACK 2x2M

PRESONUS, STUDIO 24

ROLAND, RUBIX22

STEINBERG, UR22 MK2

YAMAHA AG03

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά οι γνώμες στο διαδίκτυο είναι ανάλογα την "ξερή" που έχει κάνει ο καθένας.

Οι οδηγοί της focusrite είναι όντως παλιοί, με την έννοια ότι δεν ανανεώθηκαν πρόσφατα αλλά αυτό γενικά σημαίνει ότι είναι σταθεροί.

Με τα 10άρια δεν υπάρχει πρόβλημα, απλώς προτιμήστε να την βάλετε σε θύρα usb 2.0 και όχι 3.0.

Επίσης δεν τα πάει πολύ καλά, χωρίς να είναι απόλυτο, με τις μητρικές gigabyte.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και πάλι!

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Τέλικα κατέληξα στο τι θέλω και είμαι εντάξει.

 

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

Κάλο σας βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα. Χρειάζομαι μια κάρτα για να ηχογραφώ κυρίως πλήκτρα.

Αναζητώντας στο ιντερνετ παρατήρησα τις Behringer UMC 202 (στα 60€), και Scarlett 2i2 (στα 130€). Μου έκανε εντύπωση η τεράστια διαφορά στην τιμή τους, παρόλο που είναι στα ίδια χαρακτηριστικά!!

Γιατί τόση ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στην τιμή, ενώ έχουν τις ίδιες δυνατότητες (ίδιος αριθμός εισόδων);

Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη κάρτα;

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση, γιατί ψάχνω κυριολεκτικά στα τυφλά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η focus είναι καλύτερη. Αν ζορίζεσαι μείνε στην behringer. Θα κάνεις τη δουλειά σου.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πρόσφατα την https://www.thomann.de/gr/behringer_umc404hd.htm κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Τσέκαρε την,έχει κάποια καλούδια πάνω της αν δεν σε ενοχλέι το όνομα Behringer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα σε κριτική στο thomann για την Behringer 202 ότι αν βάλεις κάτι μόνο στην μια υποδοχή input πχ ένα μικρόφωνο, τότε από τα ακουστικά ακούς μόνο από το ένα αυτί, και με ξενέρωσε αυτό....

Γνωρίζει κανείς αν πάρω κάρτα με 2 inputs, και  έχω στο ένα input μικρόφωνο και στο άλλο ένα όργανο, τότε είναι δυνατή η ταυτόχρονη εγγραφή σε δύο ξεχωριστά tracks στο software πρόγραμμα που θα χρησιμοποιώ πχ Audacity, ώστε να μπορώ μετά να επεξεργαστώ χωριστά την φωνή και χωριστά το όργανο? ή όργανο και φωνή θα γραφτούν πάλι μαζί σε ένα κανάλι (οπότε δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω)

ή πρέπει να έχει άλλες δυνατότητες η κάρτα για να το πετύχω αυτό; και αν ναι τι πρέπει να υποστηρίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται ναι.

Επίσης, για την κριτική, αυτός που το έγραψε ή δεν ήξερε, ή είχε χαλάσει το ακουστικό του ή είναι κουφός από το ένα αυτί😂

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την κατατόπιση.

Ζυγίζοντας τα πράγματα και λαμβάνοντας υπόψη ότι κοιτάω πολύ και το οικονομικό θέμα, αποφάσισα να πάρω κάτι που να καλύπτω τις ανάγκες μου και όχι να πληρώσω για πράγματα που δεν χρησιμοποιώ (όπως πχ midi)

Επειδή λοιπόν ηχογραφώ ένα ένα τα όργανα (μόνος μου είμαι, εγώ και η τραγουδίστρια βασικά) προσανατολίζομαι στην Scarlett Focusrite solo στα 90+€.

Βλέπω καλές κριτικές, δεν ξέρω αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία

 

Από την άλλη βλέπω την Behringer 204 με τα ίδια λεφτά και με πολύ πολύ πολύ περισσότερες δυνατότητες, καθώς και την Behringer 202 πολύ πιο φτηνή από την Scarlett solo και όμως πάλι  με περισσότερες δυνατότητες!!!! Αλλά είναι Behringer....

Γιατί να δώσεις 90€ για scarlett solo, ενώ με 90€ παίρνεις Behringer 204 και έχεις και midi και περισσότερα inputs / outputs.

Και γιατί να μην δώσεις μόλις 67€ για Behringer 202 που πάλι έχεις περισσότερα inputs και μάλιστα combo (η scarlett έχει μόνο XLR όχι combo). 

Θα αναρωτηθεί κανείς, καλά χαζοί είναι όσοι αγοράζουν την Scarlett?

Βρε μπλέξιμο! Αντε να αποφασίσεις...

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου