Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για κάρτα ήχου


metalsnake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/4/2019 στις 2:12 ΜΜ, panorios είπε

 

 

Στις 3/4/2019 στις 2:12 ΜΜ, panorios είπε

Στην περίπτωση που ο εξοπλισμός σου είναι καλός και θέλεις να κρατήσεις μια ισορροπία η πρότασή μου είναι να ανεβάσεις λίγο το μπάτζετ σου και να αποσυνδέσεις το midi από την κάρτα, δεν είναι απαραίτητο να είναι μαζί, με 30 ευρώ βρίσκεις λύσεις για midi.

    

Έχω ακούσει ότι midi χωρίς σύνδεση με κάρτα ήχου έχεις καθυστέρηση (latency).Θα παίζω κάτι στο πλήκτρο και θα ακούγεται μετά από 2 δευτερόλεπτα. Νομίζω ότι θές κάρτα ήχου με zero latency...

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, killbill είπε

Έχω ακούσει ότι midi χωρίς σύνδεση με κάρτα ήχου έχεις καθυστέρηση (latency).Θα παίζω κάτι στο πλήκτρο και θα ακούγεται μετά από 2 δευτερόλεπτα. Νομίζω ότι θές κάρτα ήχου με zero latency...

 

Όχι, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, το μόνο αρνητικό είναι ότι χρειάζεσαι μια θύρα usb επιπλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2019 στις 11:18 ΠΜ, killbill είπε

Γίνεται? Αν χρησιμοποιήσω μια κονσόλα και βάλω 15 μικρόφωνα 15 κιθάρες 15 πλήκτρα και στείλω το output της κονσόλας στο 1 input της κάρτας ήχου, θα μπορέσω να ηχογραφήσω έτσι δεν είναι? Όλα σε ένα τρακ φυσικά!, σπαγγέτι! Σωστά? 

Ερώτηση :η κονσόλα σε αυτή την περίπτωση πρέπει να είναι μη αυτοενισχυμένη? Αν είναι αυτοενισχυμένη μήπως θα καψω την κάρτα? Παίζει ρόλο? Φαντάζομαι πως ναι 

 

Μπορεί να απαντήσει κανείς σε αυτό? 

Μην την κάψω ακόμα δεν την πήρα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε έξοδο που συνδέεις γράφει επάνω τι ειναι.

Αν γράφει  speaker, σημαίνει οτι συνδέεις μεγάφωνο και όχι κάρτα.

Επισης διαβάζεις το manual.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2019 στις 12:33 ΜΜ, Μανώλης Χναράκης είπε

Αυτά (τα όσα track) που υπάρχουν στον υπολογιστή, κατά την αναπαραγωγή θα μεταφερθούν μέσω USB στην κάρτα. Δεν απασχολείς φυσικές εισόδους της κάρτας.

 

Γράψε όπως σε βολεύει. Αρκεί να γράψεις.

Εδώ έχω ένα θέμα latency. Η (προηχογραφημενη) μουσική παίζει από το daw, τα φωνητικά όμως είναι Live στο input της κάρτας. Αν η τραγουδιστρια  ακούει τη φωνή της direct monitoring από το input της κάρτας, θα ακούει με καθυστέρηση τη μουσική (που παίζει από το daw) και αντίστροφα, αν βάλω direct monitor τη μουσική από το daw, θα ακούει τη φωνή της με καθυστέρηση από τα ακουστικά.. . Δεν ξέρω αν το διατύπωσα σωστά. Πως το αντιμετωπίζεις αυτό? 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος από την παραπάνω απορία μου, να αναφέρω ότι αγόρασα την steinberg ur22!!

Όταν βάζω μικρόφωνο (δυναμικό των 20€) γράφεται πολύ χαμηλά... Βάζω τέρμα το gain του input κολλάω το μικρόφωνο στο στόμα και μιλάω πολύ δυνατά και πάλι γράφει ασθενές σήμα χαμηλά....Τι μπορεί να φταίει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, killbill είπε

Εδώ έχω ένα θέμα latency. Η (προηχογραφημενη) μουσική παίζει από το daw, τα φωνητικά όμως είναι Live στο input της κάρτας. Αν η τραγουδιστρια  ακούει τη φωνή της direct monitoring από το input της κάρτας, θα ακούει με καθυστέρηση τη μουσική (που παίζει από το daw) και αντίστροφα, αν βάλω direct monitor τη μουσική από το daw, θα ακούει τη φωνή της με καθυστέρηση από τα ακουστικά.. . Δεν ξέρω αν το διατύπωσα σωστά. Πως το αντιμετωπίζεις αυτό? 

Αν υπάρχει latency είναι καθαρά θέμα ρυθμίσεων της κάρτας - ρυθμίσεων του υπολογιστή.

 

36 λεπτά πριν, killbill είπε

Εκτος από την παραπάνω απορία μου, να αναφέρω ότι αγόρασα την steinberg ur22!!

Όταν βάζω μικρόφωνο (δυναμικό των 20€) γράφεται πολύ χαμηλά... Βάζω τέρμα το gain του input κολλάω το μικρόφωνο στο στόμα και μιλάω πολύ δυνατά και πάλι γράφει ασθενές σήμα χαμηλά....Τι μπορεί να φταίει? 

Ρύθμισε σωστά τα gain, τόσο από την κάρτα όσο και από τον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, killbill said:

Εκτος από την παραπάνω απορία μου, να αναφέρω ότι αγόρασα την steinberg ur22!!

Όταν βάζω μικρόφωνο (δυναμικό των 20€) γράφεται πολύ χαμηλά... Βάζω τέρμα το gain του input κολλάω το μικρόφωνο στο στόμα και μιλάω πολύ δυνατά και πάλι γράφει ασθενές σήμα χαμηλά....Τι μπορεί να φταίει? 

 

 

 

jHosa_Technology_HSX_100_HSX_100_Balanced

 

Αφού το μικρόφωνο είναι τσίπικο, υπάρχει περίπτωση να βγάζει έξοδο TRS, δηλαδή σαν το αριστερό βύσμα. Για να δουλέψει όμως σωστά θα πρέπει να συνδεθεί στην κάρτα με βύσμα σαν το δεξί (XLR ). Αν όντως αυτό είναι το πρόβλημά σου, ένας αντάπτορας σαν αυτόν θα σε σώσει (λογικά).

 

 https://www.skroutz.gr/s/17600031/Soundsation-XLR-male-6-3mm-female-SADA05-1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν φταίει αυτό... Το καλώδιο ήταν όπως αυτό που παρέθεσες αλλά με TS το jack (όχι trs). Δοκίμασα και με XLR2XLR, πάλι ασθενές σήμα. Αν βάλω στο τέρμα το knob της κάρτας ήχου καθώς και το gain από το daw (audacity) τότε είναι οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλειψα να ευχαριστήσω όλους όσους με βοήθησαν για μια καλή επιλογή κάρτας ήχου. Όπως ανέφερα αγόρασα τελικά την Steinberg ur22.

 

Δυο λόγια για την κάρτα από την πρώτη μου επαφή με αυτήν:

 

Φαίνεται πολύ καλή κατασκευή. Ωραία αίσθηση των knobs .

 

Αρκετά χρονοβόρα η εγκατάσταση. Πρεπει να κατεβάσεις 15 GB λογισμικό, μετά να γίνει εγκατάσταση, να γράψεις κωδικούς, να κάνεις registration κλπ. Όλα καλά όμως χωρίς πρόβλημα.

 

Το manual είναι σε pdf στο CD και είναι 750 σελίδες οπότε ούτε λόγος για εκτύπωση (είμαι fun του έντυπου για αυτό το λέω :) )

Πάντως οι οδηγίες δεν απευθύνονται 100% στην έκδοση Cubase AI αλλά γενικά για όλες τις εκδόσεις, οπότε κάτι που γράφει μπορεί να το έχει κάπως διαφορετικά το περιβάλλον.  Πιο γρήγορο μου φαίνεται να βρίσκω κάτι ψάχνοντας στο Youtube παρά στο manual Πάντως!

 

Το πρόβλημα που ανέφερα παραπάνω με την χαμηλή στάθμη του (φθηνού) μικροφώνου,,  πάει αρκετά καλύτερα, πειράζοντας τα gain στο Cubase, όπως συμβούλεψε ο Μανώλης. Ίσως να φταίει και το φθηνό μικρόφωνο. Αν καταφέρω να δανειστώ ένα πιο καλό θα δοκιμάσω.

 

Τα λεφτά της (129€ και μάλιστα σε 24 άτοκες δόσεις!!!! ούτε 3 καφέδες το μήνα δηλαδή) τα αξίζει και με το παραπάνω. Μόνο το λογισμικό που παίρνεις αξίζει!!

Πιστεύω η κάρτα είναι μια καλή αγορά, τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες, τις οποίες υπερκαλύπτει.

Έχω πελαγώσει με το Cubase. Είναι χάος για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ (μόνη επαφή μου ήταν το Audacity). Παρόλα αυτά δεν ξέρεις από που να ξεκινήσεις όταν βρεθείς μπροστά του. Όμως πιστεύω αν μάθεις τις δυνατότητές του τότε φυσάς! Έχει να πέσει πολύ διάβασμα και ψάξιμο στο Internet τώρα. Μετά με περιμένει το midi όπου έχω μαύρα μεσάνυχτα! για αυτό έγραψα, η αγορά είναι πολύ περισσότερο από τις δυνατότητές μου και τις γνώσεις μου, αλλά νομίζω αυτός είναι ο σκοπός, να εξελίσσεσαι!

 

Ευχαριστώ όλους και πάλι και συγνώμη αν σας έπρηξα κάποιες στιγμές (που σίγουρα σας έπρηξα δηλαδή, τι να λέμε τώρα!) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου