Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για κάρτα ήχου


metalsnake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, killbill είπε

Διάβασα σε κριτική στο thomann για την Behringer 202 ότι αν βάλεις κάτι μόνο στην μια υποδοχή input πχ ένα μικρόφωνο, τότε από τα ακουστικά ακούς μόνο από το ένα αυτί, και με ξενέρωσε αυτό....

Γνωρίζει κανείς αν πάρω κάρτα με 2 inputs, και  έχω στο ένα input μικρόφωνο και στο άλλο ένα όργανο, τότε είναι δυνατή η ταυτόχρονη εγγραφή σε δύο ξεχωριστά tracks στο software πρόγραμμα που θα χρησιμοποιώ πχ Audacity, ώστε να μπορώ μετά να επεξεργαστώ χωριστά την φωνή και χωριστά το όργανο? ή όργανο και φωνή θα γραφτούν πάλι μαζί σε ένα κανάλι (οπότε δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω)

ή πρέπει να έχει άλλες δυνατότητες η κάρτα για να το πετύχω αυτό; και αν ναι τι πρέπει να υποστηρίζει;

Αυτο το κανουν ολες οι καρτες αν ανοιξεις stereo καναλι στο dow σου για να γραψεις mono οργανο.

Ανοιγε απλα mono καναλι και θα ακους το οργανο και απο τα δυο αυτια. Θα μπορεις ωστοσο απο το μιξερ του dow, να "γερνεις" ελαφρα το ενα δεξια και το αλλο αριστερα μεσω του Balance (πχ +10 -10), για να ξεχωρισεις ελαφρα τα δυο οργανα στα αυτια σου.

(Αν κοιταξεις μαλιστα την 204  εχει ενα κουμπακι stereo/mono που κανει αυτο ακριβως, οταν θελεις σε mono οργανο να το ακους και απο τα δυο μονιτορ, ενω εχεις ανοιξει stereo καναλι. Ψιλοαχρηστο, το εχω σε καρτα και δεν το χρησιμοποιω ποτε. Ανοιγω mono καναλι. Ετσι κι αλλιως δινω mono οργανο να γραψει, δεν κερδιζω τιποτα με το stereo καναλι).

 

Το ενα καναλι θα οριζεις source να γραφει απο το αριστερο input και το αλλο απο το δεξι  και θα γραφονται ξεχωριστα.

Εχω 4 καρτες (δυο εξ αυτων Behringer 202 & 204) με stereo input,  του επιπεδου 60-300 ευρω και κανουν το ιδιο πραγμα.

Δεν πιστευω οτι θα μπορεσεις να διακρινεις σημαντικες διαφορες στην ποιοτητα ειτε της κατασκευης, ειτε του αποτελεσματος.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τσεκαρεις μονο αν χρειαζεσαι midi στην καρτα γιατι ειπες κατι για πληκτρα.

Αν χρειαζεσαι Midi, η 202 δεν εχει (εχει κλασσικο usb).

H 204 εχει και Midi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα πάντα θα τα γράφω από πλήκτρα (ρυθμοί συνοδεία σόλο κλπ) αλλά με midi δεν έχω ασχοληθεί ποτέ... και δεν ξέρω σε τι θα μπορούσε να μου χρησιμεύσει για τις ηχογραφήσεις μου, αφού όποιο όργανο θέλω να βάλω το επιλέγω και παίζω. 

Οι ανάγκες μου είναι να κάνω ενορχηστρωσεις πάνω σε φωνητικά που θα έχω ηχογραφήσει πριν.

Δεν ξέρω το midi, που και αν κολλάει κάπου σε αυτή την ιστορία και που θα εξυπηρετούσε... 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς θα τα παίζεις με πλήκτρα με έτοιμους ήχους και θα στέλνεις line out στην κάρτα?

Αυτό είναι αρκετά ...αναχρονιστικό ή έστω δεσμευτικό για τις μελλοντικές σου ιδέες.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι πως αλλιώς δηλαδή? 

Βαζω τα φωνητικά να παίζουν και εγώ παίζω και γράφω πχ το πιάνο από πάνω. 

Μετά βάζω φωνητικά και πιάνο και εγω παίζω και γράφω το μπάσο από πάνω σε νέο track

Μετά βάζω φωνητικά πιάνο μπασο και μπορεί να παίζω κάποια γεμίσματα από πάνω επιλέγοντας πχ φλάουτο από το αρμονιο 

 

Έτσι ενορχηστρωνω το τραγούδι 

Εσύ πως εννοείς ότι πρέπει να γίνει δηλαδή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ ό,τι έπαιξες έπαιξες με το πιάνο.

Δεν μπορείς να διορθώσεις ή έστω να αλλάξεις.

 

Αν γράψεις το πιανο με midi έχεις τις μουσικές αξίες ψηφιακά.

Που σημαίνει μετά...:

1. διορθώνεις λάθη

2. Ανεβάζεις πχ όλο το παίξιμο μιά 3η ή μια 8βα

3. Αλλάζεις ήχο και αντί για πιάνο παίζεις τρομπέτα και την ανεβάζεις σε ένα άλλο τρακ μια 8βα και την κάνεις πχ πικκολο.

4. Αλλάζεις σε κάθε νότα την χροιά, ένταση και άλλες παραμέτρους

5. Φτιάχνεις και μια παρτιτουρα για να τη δώσεις στους μουσικούς μετά.

 

Κοινώς έχεις όλες τις νότες μπροστά σου και τις κάνεις ό,τι θες.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι εννοείς. Εντάξει τα έχω υπόψη μου όλα Αυτά που κάνεις με midi αν και δεν έχει χρειαστεί να επέμβω σε τόσο λεπτομερές επίπεδο ποτέ. Κάποια από αυτά που αναφέρεις πχ εφέ ή ανέβασμα οκτάβας γίνονται και μέσα από το ίδιο το πρόγραμμα ακόμα και το audacity έχει πάρα πολλά εφέ. 

Τώρα να πρέπει να αλλάξω την τρομπέτα και να την κάνω βιολί δεν θα χρειαστεί γιατί πριν ηχογραφήσω κάποιο όργανο πάνω στην ηχογράφηση, το έχω παίξει πρώτα και έχω δει πως ακούγεται. 

Δεν λέω, καλες οι δυνατότητες που σου παρέχει το midi απλά βάζω προτεραιότητες στο τι χρειάζομαι πιο πολύ ώστε να μην ξοδέψω χρήματα για δυνατότητες που σπάνια θα χρησιμοποιήσω ή καθόλου 

Τώρα, Scarlett solo, scarlett 2i2, behringer 202 ή 204....έχω προβληματιστει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα αν παιζεις με ηχους απο software εχεις ευκολιες οπως λεει ο dimsonic.

Αυτο γινεται με επικοινωνια keyboard pc μεσω usb ή midi (γιαυτο ρωτησα αν χρειαζεσαι Midi).

Αν θελεις να γραψεις τον ηχο του Keyboard ειναι πιο ευκολο αφου το συνδεεις στην εισοδο της καρτας οπως μια κιθαρα πχ.

 

Το θεμα εδω ομως ειναι οτι το keyboard δινει stereo out.

Πως θα γραψεις σε μια εισοδο (αφου ταυτοχρονα θα χρησιμοποιεις την αλλη για μικροφωνο, οπως καταλαβα οτι ειπες)?

Θα ειναι φτωχο το αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ταυτόχρονα. Δεν γράφω τίποτα ταυτόχρονα. Όλα τα παίζω και τα γράφω ξεχωριστά ένα ένα. 

Αρχικά αφήνω τα ντραμς να παίζουν μόνα τους και τα γράφω σε ένα τρακ 

Μετά ενώ παίζουν τα ντραμς που ηχογράφησα, γράφω τα φωνητικά μόνο σε νέο τρακ. 

Μετά ενώ παίζουν ντραμς και φωνητικά, εγώ παίζω και ηχογραφώ πιάνο κ.ο.κ

Κάθε φορά ένα μόνο όργανο παίζω το οποίο ηχογραφω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κοιτάω να μην ξοδέψω πολλά για κάρτα ήχου. Μέχρι 100€. Αν πάω σε ένα κάρτα ήχου με midi support θα πρέπει να δώσω και επιπλέον χρήματα για αγορά ήχων έτσι δεν είναι? 

Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να χρησιμοποιώ ήχους από πρόγραμμα όταν έχω αρμόνιο με 100αδες έτοιμους ήχους εργοστασιακους... που μπορώ και να τους πειράξω μέσα από το ίδιο το αρμονιο με εφφε κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου