Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για κάρτα ήχου


metalsnake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν χρειάζεσαι κάρτα με midi support (din).

Midi έχεις και με usb κάρτες σήμερα.

Αλλά αν το kbd σου δεν έχει usb ή βγάζει μόνο midi din δηλ είναι παλιό τότε ξεχνάς το midi.

 

Όλες αυτές οι κάρτες που λες υποστηρίζουν midi μέσω usb.

Τώρα αν ζορίζεσαι πάρα άφοβα την behringer. 

Τουλάχιστον την 204

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψες... 

Εχω την αρχαιολογία korg PA 50 που έχει θύρες midi in out πίσω. 

Να πάρω την Behringer 204 που έχει θύρες midi ή είναι τσάμπα έξοδα? 

Επίσης θα πρέπει να αγοράσω και ήχους για να εκμεταλλευτώ το midi? 

Όπως και να χει γιατί να με προβληματίζει αν η κάρτα ήχου που θα πάρω να έχει θύρες midi? Αν στο μέλλον το χρειαστώ το midi μπορώ να συνδέσω το midi του αρμονιου απευθείας στον υπολογιστή με καλώδιο midi to USB παρακαμπτοντας την κάρτα ήχου .. Κάνω λάθος? 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
25 λεπτά πριν, killbill είπε

Με μπέρδεψες... 

Εχω την αρχαιολογία korg PA 50 που έχει θύρες midi in out πίσω. 

Να πάρω την Behringer 204 που έχει θύρες midi ή είναι τσάμπα έξοδα? 

Στην περίπτωσή σου πάρε κάρτα που να έχει και Midi IN/OUT, σε περίπτωση που θέλεις να γράψεις κάτι από/προς τον υπολογιστή μέσω DAW.

 

25 λεπτά πριν, killbill είπε

Επίσης θα πρέπει να αγοράσω και ήχους για να εκμεταλλευτώ το midi? 

Να αγοράσεις είναι σχετικό. Αν εννοείς κάποιο VST instrument, ναι μπορείς να φορτώσεις στον υπολογιστή και να παίζεις από το κλαβιέ του Pa50. Υπάρχουν και κάποια δωρεάν.

 

25 λεπτά πριν, killbill είπε

Όπως και να χει γιατί να με προβληματίζει αν η κάρτα ήχου που θα πάρω να έχει θύρες midi? Αν στο μέλλον το χρειαστώ το midi μπορώ να συνδέσω το midi του αρμονιου απευθείας στον υπολογιστή με καλώδιο midi to USB παρακαμπτοντας την κάρτα ήχου .. Κάνω λάθος? 

Και αυτό σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε την 204 στα 88 ευρω (εχει 20 ευρω πιο ακριβα απο την 202) και καθαρισες

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ναι και εγώ στην behringer 204 καταλήγω. Φανταστική τιμή, μόλις 88€ ,αν σκεφτείς ότι η αντίστοιχη δυνατοτήτων Scarlett 2i4 έχει 166€!!

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί τις μέχρι τώρα ανάγκες μου να τις καλύπτει και η Scarlett solo στα 90€, όμως με 88€ παίρνεις την Behringer 204 με πολλαπλάσια χαρακτηριστικά! Που μπορεί στο μέλλον να χρειαστώ. 

Παντως όσων αφορά την απορία μου "γιατί να έχει θύρες midi ή κάρτα ήχου αφού μπορώ με ένα καλώδιο midi to USB να συνδέσω το πλήκτρο με τον υπολογιστή" ένας φίλος μου είπε ότι θα έχω πρόβλημα latency χωρίς κάρτα και αν το κάνω αυτό, και θέλω το πλήκτρο να φορτώνει ήχους από τον υπολογιστή τότε θα πατάω ένα πλήκτρο και ο ήχος θα ακούγεται από το αρμονιο με καθυστέρηση! Ισχύει? Αν ναι τότε είναι μονόδρομος η κάρτα ήχου να έχει θύρες midi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

 

Παντως όσων αφορά την απορία μου "γιατί να έχει θύρες midi ή κάρτα ήχου αφού μπορώ με ένα καλώδιο midi to USB να συνδέσω το πλήκτρο με τον υπολογιστή" 

Το "καταρχην" ειναι οτι τα ιδια περίπου λεφτά που θα δωσεις για τον ανταπτορα, θα δωσεις  επιπλεον για την 204, και θα το έχεις στη κάρτα το midi.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, killbill said:

 

Παντως όσων αφορά την απορία μου "γιατί να έχει θύρες midi ή κάρτα ήχου αφού μπορώ με ένα καλώδιο midi to USB να συνδέσω το πλήκτρο με τον υπολογιστή" ένας φίλος μου είπε ότι θα έχω πρόβλημα latency χωρίς κάρτα και αν το κάνω αυτό, και θέλω το πλήκτρο να φορτώνει ήχους από τον υπολογιστή τότε θα πατάω ένα πλήκτρο και ο ήχος θα ακούγεται από το αρμονιο με καθυστέρηση! Ισχύει? Αν ναι τότε είναι μονόδρομος η κάρτα ήχου να έχει θύρες midi 

H κάρτα έχει θύρες midi διότι υπάρχουν πλήκτρα που δεν έχουν usb. (δηλαδή πιό παλιά). Πως θα συνδεθούν αυτά.

Ασε τα καλώδια και μετατροπείς. Αυτά είναι ημίμετρα αν δεν γίνεται αλλιώς.

Επίσης η καθυστέρηση είναι κάτι που θα πρέπει να το συνηθήσεις και να ζεις μ αυτό (πολύ ή λίγο) όπως κάνουμε όλοι.

Και κύριος υπεύθυνος είναι ο υπολογιστής στο 90% των περιπτώσεων παρά η κάρτα.

Πάρε την 204 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

 

Το "καταρχην" ειναι οτι τα ιδια περίπου λεφτά που θα δωσεις για τον ανταπτορα, θα δωσεις  επιπλεον για την 204, και θα το έχεις στη κάρτα το midi.

Πολύ σωστά. Εχει περίπου 25€ ο αντάπτορας. Απλά το είπα με την έννοια να εξοικονομισω κάποια χρήματα τώρα και στο μέλλον βλέπω. Αλλά συμφωνώ μαζί σας να πάρω την 204 να ξεμπερδευω μια και καλή! 

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

H κάρτα έχει θύρες midi διότι υπάρχουν πλήκτρα που δεν έχουν usb. (δηλαδή πιό παλιά). Πως θα συνδεθούν αυτά.

Για απλή ηχογράφηση, από τις θύρες input της κάρτας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, killbill said:

Για απλή ηχογράφηση, από τις θύρες input της κάρτας. 

 

είναι (σχεδόν) αδιανόητο σήμερα να ηχογραφείς πλήκτρα χωρις midi.

Για μένα τουλάχιστον.

κάνε όπως νομίζεις.

πάρε χωρίς midi και βολέψου αργότερα με αντάπτορες 

Ότι θα σου χρειαστεί θα σου χρειαστεί.

Αν έχεις πλήκτρα χωρίς usb.

Ιδίως αν έχουν σωστή αίσθηση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου