Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για κάρτα ήχου


metalsnake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας. Θα συμφωνήσω μαζί σας και θα πάρω την Behringer 204 με midi. Είναι πολύ καλή τιμή και παρέχει πολλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ελπίζω να μιλάς για καινούργια, λόγω εγγύησης. Διαφορετικά υπάρχουν αυτή τη στιγμή στις αγγελίες δύο Roland UA-25 που είναι δοκιμασμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ εριξα μια ματιά. Δεν βλέπω να προσφέρει η Roland ua-25 κάτι παραπάνω από την Behringer 204. To μόνο που προσφέρει παραπάνω είναι ότι κοστίζει (μεταχειρισμένη) 35€ ακριβότερα από την Behringer καινούργια!

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

είναι (σχεδόν) αδιανόητο σήμερα να ηχογραφείς πλήκτρα χωρις midi.

 

 

Απ' ότι καταλαβαίνω δηλαδή, είναι προτιμότερο να αγοράσεις ένα midi keyboard με 40-50€ και όλα να τα διαχειρίζεσαι με midi μέσω υπολογιστή, παρά να αγοράσεις ένα keyboard των 2000€ με εκατοντάδες ήχους, ρυθμούς κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
24 λεπτά πριν, killbill είπε

 

Απ' ότι καταλαβαίνω δηλαδή, είναι προτιμότερο να αγοράσεις ένα midi keyboard με 40-50€ και όλα να τα διαχειρίζεσαι με midi μέσω υπολογιστή, παρά να αγοράσεις ένα keyboard των 2000€ με εκατοντάδες ήχους, ρυθμούς κλπ. 

Σχετικό είναι αυτό, εξαρτάται από το πως δουλεύεις και τι εξοπλισμό έχεις.

Για κάποιον που δεν έχει σχέση με πλήκτρα κλπ κλπ, σαφώς και ναι.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, killbill said:

 

Απ' ότι καταλαβαίνω δηλαδή, είναι προτιμότερο να αγοράσεις ένα midi keyboard με 40-50€ και όλα να τα διαχειρίζεσαι με midi μέσω υπολογιστή, παρά να αγοράσεις ένα keyboard των 2000€ με εκατοντάδες ήχους, ρυθμούς κλπ. 

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Και το midi έχει τις ιδιαιτερότητές του.

Επειδή δεν είναι ήχος αλλά πληροφορία, έχει πάρα πολλές παραμέτρους που την διαμορφώνουν.

Όσο μεγαλύτερος ο έλεγχος πάνω σ' αυτές, τόσο καλύτερα διαμορφωμένη πληροφορία θα στείλεις στο DAW.

Υπάρχουν midi keyboards των 50 αλλά και των 500, και των 1000 ευρώ, γιατί (εκτός της διαφοράς ποιότητας) σου δίνουν την δυνατότητα άμεσου έλεγχου σε πολύ μεγαλύτερο αριθμό παραμέτρων, με ρεαλιστικότερο τελικό αποτέλεσμα (ηχητικά και εκφραστικά).

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοήθεια! Είμαι πάλι στο σημείο μηδέν!

Διαβάζω σε αρκετά reviews παράπονα για την Behringer 204 ότι κολλάει και χρειάζεται να την αποσυνδέσεις και να την ξανασυνδέσεις μετά από 20 λεπτά. Το διάβασα από αρκετούς αυτό το πρόβλημα. Επίσης διάβασα για παράπονα περί θορύβου. Τέλος, το software που παρέχεται με download από το site της Behringer γράφεται πως είναι τραγικό...ενώ με τα Windows 10 δεν τα πάει και τόσο καλά διαβάζω... 

 

Στον αντίποδα, σε άρθρα και topics περί σύγκρισης Behringer204 και Scarlett2i2 ή 2i4 κάποιος αναφέρει ότι με την αγορά της Scarlett παίρνεις δώρο "Pro Tools, Ableton Live and a suite of software and samples" που αντισταθμίζουν την μεγάλη διαφορά στην τιμή τους. Αυτό δεν το είχα σκεφτεί και είναι ένας παράγοντας που με προβληματίζει.

 

Η αλήθεια βρε παιδιά, και πιστεύω θα συμφωνείτε μαζί μου, είναι ότι όσο φτηνή και αν είναι η Behringer 204 (88€) αν σου κολλάει και εμφανίζει προβλήματα, τι να το κάνεις; Ακόμα και 50€ να έδινες, αν σου σπάει τα νεύρα και βγάζει προβλήματα, δεν νομίζω ότι κανείς τα έχει για πέταμα.

 

Το θέμα είναι τώρα ότι στα 90€ που διαθέτω και θα έπαιρνα την Behringer204, μπορώ να αγοράσω την Scarlett solo!!! Δεν διαθέτω 130€ για την Scarlett2i2 ενώ για την Scarlett2i4 στα 165€ ούτε συζήτηση...

Από την άλλη, μόνος μου είμαι, μόνος μου θα γράφω ένα ένα τα όργανα, ένα ένα στα κανάλια, midi ok δεν μου χρειάζεται προς το παρόν, δεν έχω ασχοληθεί και ποτέ εξάλλου...

Όσον αφορά τα περισσότερα inputs της Behringer 204 σε σχέση με την Scarlett solo, εντάξει το αντιμετωπίζω γιατί έχω ένα μικρό μίκτη 4 μικροφώνων αν θέλω να συνδέσω περισσότερα μικρόφωνα και έτσι να συνδέσω τον μίκτη μικροφώνων στην Scarlett solo. Τι λέτε;

Επίσης έχω και αυτοενισχυόμενη κονσόλα που μπορώ να βάλω 5 όργανα πάνω και να στείλω την έξοδο του μίκτη στο input της Scarlett Solo, οπότε λύνεται και αυτό το θέμα.

 

Μήπως τελικά η ζυγαριά είναι μια Scarlett Solo? Ειλικρινά δεν θα το αντέξω να δώσω 88€ και να μου βγάλει προβλήματα και να μου σπάσει τα νεύρα... 

 

 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξέρεις ότι το 90% αυτών που γράφουν για προβλήματα στο διαδίκτυο συνήθως δεν έχουν κάν συνδέσει την κάρτα ή το όποιο μηχάνημα.

Η 2ι4 είναι σαφώς καλύτερη.

Η 2ι2 οριακά σε βοηθάει αν και δεν έχει midi.

H solo είναι η μόνη που δεν πρέπει να πάρεις.

Δες επίσης steinberg ur12, 22

 

αυτό με τον μίκτη που λες δεν παίζει.

Πρέπει η κάρτα να έχει ανεξάρτητα κανάλια.

Επίσης να ξέρεις δεν υπάρχει κάρτα που να μη σου τη σπάσει κάποια στιγμή, διότι με τους υπολογιστές όλα να τα περιμένεις.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2019 στις 5:34 ΜΜ, Spyros Delta είπε

Αυτο το κανουν ολες οι καρτες αν ανοιξεις stereo καναλι στο dow σου για να γραψεις mono οργανο.

Ανοιγε απλα mono καναλι και θα ακους το οργανο και απο τα δυο αυτια. Θα μπορεις ωστοσο απο το μιξερ του dow, να "γερνεις" ελαφρα το ενα δεξια και το αλλο αριστερα μεσω του Balance (πχ +10 -10), για να ξεχωρισεις ελαφρα τα δυο οργανα στα αυτια σου.

(Αν κοιταξεις μαλιστα την 204  εχει ενα κουμπακι stereo/mono που κανει αυτο ακριβως, οταν θελεις σε mono οργανο να το ακους και απο τα δυο μονιτορ, ενω εχεις ανοιξει stereo καναλι. Ψιλοαχρηστο, το εχω σε καρτα και δεν το χρησιμοποιω ποτε. Ανοιγω mono καναλι. Ετσι κι αλλιως δινω mono οργανο να γραψει, δεν κερδιζω τιποτα με το stereo καναλι).

 

Το ενα καναλι θα οριζεις source να γραφει απο το αριστερο input και το αλλο απο το δεξι  και θα γραφονται ξεχωριστα.

Εχω 4 καρτες (δυο εξ αυτων Behringer 202 & 204) με stereo input,  του επιπεδου 60-300 ευρω και κανουν το ιδιο πραγμα.

Δεν πιστευω οτι θα μπορεσεις να διακρινεις σημαντικες διαφορες στην ποιοτητα ειτε της κατασκευης, ειτε του αποτελεσματος.

1. Οπως εγραψα εχω δυο καρτες behringer και εχουν και μερικοι μαθητες μου.

Ποτε δεν ειχαμε προβλημα.

Ο ενας μαθητης μου που εχει 204 την εχει με windows 10 και παιζει κανονικα.

2. Να κοιταξεις τα καλουδια που συνοδευουν μια καρτα, αν τα χρειαζεσαι πραγματικα.

3. Προβληματα εχουν αναφερθει και με τις scarlet. Δεν ξερω αν τελικα φταινει οι καρτες ή η χρηση τους.

Αυτα απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου