Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για κάρτα ήχου


metalsnake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

 

H solo είναι η μόνη που δεν πρέπει να πάρεις.

Δες επίσης steinberg ur12, 22

Ενδιαφέρον... 

Η steinberg ur12 που μου προτείνεις είναι σαν τη Scarlet solo. Ίδια χαρακτηριστικά ίδια τιμή. Γιατί μου λες ότι δεν πρέπει να πάρω τη solo όμως? Αφού μόνος μου ηχογραφώ. 

 

Η steinberg ur22 είναι η αντίστοιχη της Scarlet 2i4 και μάλιστα 30€φθηνότερα!! Αυτό έχει ενδιαφέρον! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που ασχολεισαι με keyboards (stereo εξοδο), ξεχνας τις solo καρτες.

Και απο τη στιγμη που εχεις keyboard χωρις usb (εκτος κι αν παρεις αλλο), κοιτας και να εχει midi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται δηλαδή τεχνικά να συνδέσω και να ηχογραφήσω πλήκτρο με τη Scarlet solo, ή γίνεται απλά δεν είναι η ιδανική επιλογή? 

(Ενας σοβαρός λόγος που μελετάω την Scarlett είναι το software που παίρνεις μαζί με την κάρτα (Ableton live κλπ) που είναι κάτι το δελεαστικό σε αντίθεση με τις Behringerπου από software δεν παίρνεις τίποτα)

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου killbill η ηχογραφιση ειναι ακριβο σπορ. Τα 50-90-150 ευρω που αναφερεις δε φτανουν ουτε για καλωδια κ βυσματα. Αφου κολλας τοσο πολυ στα λεφτα αν και μιλαμε για μικροποσα καλυτερα μαζεψε μερικα χρηματα για να μπορεις να κινηθεις πιο ανετα. Εσυ κοιτας 2 εξοδους και 2 εισοδους πχ κ λες γιατι η μια εχει 60 κ η αλλη 160;  Γιατι ενα Kia 1.4 εχει 10 χιλιαρικα καινουριο κ ενα Audi 25? Πιο μπακαλικο πραδειγμα δε γινεται να σου δωσω! Παρε κατι επωνυμο που να εχει παραπανω πραγματα απο τις μεχρι τωρα αναγκες σου γιατι συντομα θα χρειαστεις κατι παραπανω κ θα εχεις ηδη χασει γιατι το behringer των 80 ευρω μην μπεις στον κοπο να το βγαλεις στις αγγελιες για πανω απο 35€ Αν πας σε επωνυμες λυσεις εχεις μεταπολιτικη αξια. Σε παω πολυ μακρια αλλα επειδη ο τροπος που δουλευεις ειναι λιγο περιεργος κ σιγουρα οχι συγχρονος θα διαπιστωσεις αν παρακολουθησεις καποια tutorials για recording στο ιντερνετ οτι χρειαζεσαι τελικα παντα περισσοτερα απο αυτα που νομιζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, killbill said:

Δεν γίνεται δηλαδή τεχνικά να συνδέσω και να ηχογραφήσω πλήκτρο με τη Scarlet solo, ή γίνεται απλά δεν είναι η ιδανική επιλογή? 

(Ενας σοβαρός λόγος που μελετάω την Scarlett είναι το software που παίρνεις μαζί με την κάρτα (Ableton live κλπ) που είναι κάτι το δελεαστικό σε αντίθεση με τις Behringerπου από software δεν παίρνεις τίποτα)

αμαν ρε συ με τη σολο....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που ρωταμε καποια πραγματα σε ενα φορουμ ειναι για να παρουμε απαντησεις. Εσυ ναι μεν ρωτας αλλα νομιζω ιδανικα θα ηθελες οι αλλοι να συμφωνησουν οτι η behringer των 80 € ας πουμε ειναι σουπερ κ ολα καλα. Για να γραφεις στερεο πληκτρα θα παρεις μια καρτα με ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 εισοδους. Επισης και το pa50 που ανεφερες ειναι στην κατηγορια παιχνιδιων οποτε καλο θα ηταν να ψαχτεις λιγο με midi. Θα ανακαληψεις τεραστιες διαφορες σε ηχους. Εγω εχω plugins αλλα επειδη εχω nord piano και korg kronos προτιμω το hardware για τους περισσοτερους ηχους. Ελπιζω να σε οδηγησουμε στην σωστη κατευθυνση τελικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σε μαγαζί να ρωτήσω και για να συζητήσω από κοντά. Μου λέει ξεκινάμε από την Alpha Lexicon! Κοιτάω και βλέπω ότι διαθέτει ένα σωρό inputs!! έχει 1 line inst, 1 XLR, και 2Xjack. 

Πάμε στα outputs: έχει και 2 x jack και 2 RCA!

Δίνει και Cubase λογισμικό!

Και όλα αυτά....45€!!!!

Ρε παιδιά τι γίνεται?

Τόσες θύρες δεν είδα σε καμία από τις προαναφερθείσες , και μόνο 45€?

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου