Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για κάρτα ήχου


metalsnake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@dimsonic 

Εννοείς να χρησιμοποιήσω έναν ανταπτορα όπου τα δύο jack που θα βγαίνουν από το output του αρμόνιου να καταλήγουν σε ένα που θα μπει στο ένα input της κάρτας (αφού στο άλλο input θα έχω το μικρόφωνο? (αυτό κάνω εγώ με μια κάρτα των 10€ σαν στικακι με 1 line in που έχω) 

 

ή εννοείς, να χρησιμοποιήσω μόνο την μια θύρα output από τις δύο του αρμόνιου δηλαδή ένα καλώδιο μόνο που θα καταλήγει στο ενα input της κάρτας ήχου? 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτές είναι λύσεις.......

Αν θες να γράψεις keyboards, θες δύο κανάλια μόνο για το keyboards για να τα γράψεις stereo.

Διαφορετικά μείνε με αυτά που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κατάλαβα. Οπότε αν θέλω να γράψω ταυτόχρονα μικρόφωνο και keyboard ουσιαστικά το ίδιο θα πετύχω είτε με την scarlett solo είτε με την 2i2 είτε με την 2i4 με την πρόταση του dimsonic.... 

Εκτός αν  γράψω χωριστα βέβαια τα φωνητικά και μετά μόνο του το keyboard και χρησιμοποιήσω έτσι τις δύο input της 2i2 ή της 2i4 για στέρεο εγγραφή του keyboard 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Χρειαζεσαι 3 καναλια γιαυτο. 2 για το keyboard και 1 για το μικ.

Με 3 δεν βγαινουν, οποτε πας σε 4 καναλια εισοδου.

https://www.skroutz.gr/s/8556478/Behringer-U-Phoria-UMC404HD.html

Οκ... Behringer πάλι... Πολύ καλή τιμή και πάλι πολύ πιο φτηνή και από scarlett 2i4.

Το θέμα είναι με λογισμικό, τι θα κάνω? Δεν μπορώ να έχω τέτοια κάρτα και να χρησιμοποιώ το Audacity!! 

Πιστεύετε τελικά συμφέρει η scarlett, και ας έχει 2πλασια τιμη από αντίστοιχη behringer, λόγω του λογισμικού που δίνει ?!

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 ώρες πριν, killbill είπε

Ναι κατάλαβα. Οπότε αν θέλω να γράψω ταυτόχρονα μικρόφωνο και keyboard ουσιαστικά το ίδιο θα πετύχω είτε με την scarlett solo είτε με την 2i2 είτε με την 2i4 με την πρόταση του dimsonic.... 

Εκτός αν  γράψω χωριστα βέβαια τα φωνητικά και μετά μόνο του το keyboard και χρησιμοποιήσω έτσι τις δύο input της 2i2 ή της 2i4 για στέρεο εγγραφή του keyboard 

Στην περίπτωση όπου υπάρχει δικάναλη audio κάρτα αλλά με MIDI IN/OUT, και λειτουργεί πολύ σωστά με τον υπολογιστή, κάνεις το παρακάτω για να γράψεις ταυτόχρονα.

Γράφεις το μικρόφωνο (audio) στο daw.

Ταυτόχρονα γράφεις το πλήκτρο (μέσω midi) στο daw.

Στο τέλος συνδέεις stereo audio το keyboard στη κάρτα και το γράφεις audio και αυτό στο daw (από το ήδη παιγμένο midi που γράφτηκε στο daw).

 

Αν θες να κάνεις σωστότερη δουλειά, γράψε πρώτα τις βάσεις (τύμπανα - κρουστά - μπάσο κλπ) κοινώς τα πλήκτρα stereo στο daw, συγχρονισμένα πάνω στα μέτρα του daw, μετά όλα τα υπόλοιπα, στο τέλος τη φωνή.

Το να μάθεις να γράφεις σωστά κι όπως πρέπει θα σε βοηθήσει για αργότερα.

 

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, killbill είπε

Οκ... Behringer πάλι... Πολύ καλή τιμή και πάλι πολύ πιο φτηνή και από scarlett 2i4.

Το θέμα είναι με λογισμικό, τι θα κάνω? Δεν μπορώ να έχω τέτοια κάρτα και να χρησιμοποιώ το Audacity!! 

Πιστεύετε τελικά συμφέρει η scarlett, και ας έχει 2πλασια τιμη από αντίστοιχη behringer, λόγω του λογισμικού που δίνει ?!

Τι εννοεις οτι η καρτα ειναι πολυ καλη για να εχεις το audacity? Παρε τη focusrite που βρηκες σε b stock. Μην πετας λεφτα σε behringer. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MaNoS-4- είπε

Τι εννοεις οτι η καρτα ειναι πολυ καλη για να εχεις το audacity? Παρε τη focusrite που βρηκες σε b stock. Μην πετας λεφτα σε behringer. 

Ναι, εννοώ ότι θα έχω μια κάρτα με αρκετές δυνατότητες (τουλάχιστον πολύ περισσότερες από την κάρτα στικάκι των 12€ που έχω!) αλλά δεν θα έχω λογισμικό να την αξιοποιήσω (έχω μόνο το free Audacity). Θα προτιμήσω την Scarlett (μάλλον 2i4) που δίνει μαζί με την αγορά Pro Tools και Ableton Live κλπ. Νομίζω αξίζει.

 

2 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Αν θες να κάνεις σωστότερη δουλειά, γράψε πρώτα τις βάσεις (τύμπανα - κρουστά - μπάσο κλπ) κοινώς τα πλήκτρα stereo στο daw, συγχρονισμένα πάνω στα μέτρα του daw, μετά όλα τα υπόλοιπα, στο τέλος τη φωνή.

Το να μάθεις να γράφεις σωστά κι όπως πρέπει θα σε βοηθήσει για αργότερα.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Κοίτα, ένα ένα θα τα γράψω όλα, απλά κατά την ηχογράφηση των φωνητικών θέλω η τραγουδίστριά μου να ακούει από τα ακουστικά (που θα είναι συνδεδεμένα στην κάρτα ήχου) το αρμόνιο που θα παίζω εγώ (αλλά δεν θα το ηχογραφώ) την ώρα που θα τραγουδάει, για να μπορεί να πατήσει πάνω στη μελωδία και να τραγουδάει.

Για αυτόν και μόνο τον λόγο θέλω να έχω ταυτόχρονα στην κάρτα μικρόφωνο και keyboard. Όχι για ταυτόχρονη ηχογράφηση.

Το πλήκτρο θα το ηχογραφήσω κανονικά μετά ανεξάρτητα μόνο του σε stereo χρησιμοποιώντας και τις 2 input της κάρτας. 

Επίσης θα έχω κλείσει τα speakers του αρμονίου για να μην γράφονται από το μικρόφωνο.

 

Θέλω όμως και εγώ και η τραγουδίστρια να ακούμε το αρμόνιο και τα φωνητικά .

Αυτό φαντάζομαι λύνεται με ένα ανταπτοράκι ώστε στην είσοδο ακουστικών της κάρτας ήχου να έχω δυο ζευγάρια ακουστικά ταυτόχρονα. Σωστά;

Οπότε το αρμόνιο, κατά την ηχογράφηση των φωνητικών, μπορώ να το έχω συνδεδεμένο στην κάρτα ήχου με τον τρόπο που ειπώθηκε παραπάνω (δηλαδή με έναν αντάπτορα οι δύο έξοδοι output του αρμονίου να καταλήγουν σε ένα Jack το οποίο θα μπεί στο 2ο input της κάρτας), απλά για να το ακούει η τραγουδίστρια και εγώ, αλλά δεν θα το ηχογραφώ εκείνη τη στιγμή. Θα γράφω μόνο τα φωνητικά

Πως σας φαίνεται;

 

Προτιμώ αυτόν τον τρόπο ηχογράφησης και όχι τελευταία τα φωνητικά πάνω στη μουσική. Ο λόγος είναι απλός. Καμιά φορά δυσκολεύεται η τραγουδίστρια και κάνουμε σολφεζ! μπορεί δηλαδή να χρειαστεί να παίξω τη μελωδία με το πλήκτρο και να τραγουδήσει πάνω στις νότες. Το να έχω ήδη ηχογραφημένα τα πλήκτρα κλπ και να τραγουδήσει από πάνω (σαν καραόκε δηλαδή!) προκαλεί δυσκολίες στην τραγουδίστρια και χάνεται κάποιες φορές...αλλά χάνομαι και εγώ, γιατί ακούγοντας ένα σημείο της ηχογράφησης σκέτο μουσική δεν καταλαβαίνω καμιά φορά σε ποιο σημείο του τραγουδιού βρισκόμαστε ...

 

Έτσι η σειρά είναι:

Γράφω μόνο φωνητικά, ενώ παράλληλα παίζω πλήκτρο το οποίο όμως ΔΕΝ ηχογραφείται, αλλά το έχω σαν βάση για να πατάει η τραγουδίστρια.

Μετά όλα τα άλλα πάνω από τα φωνητικά.

Με έχει βολέψει πάρα πολύ αυτός ο τρόπος. Αν κάνει λάθος η τραγουδίστρια, απλά ξαναπαίζω στο πλήκτρο το σημείο που έγινε το λάθος και ηχογραφώ τα φωνητικά πάλι. Μετά σβήνω τα λάθος φωνητικά.

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
33 λεπτά πριν, killbill είπε

Προτιμώ αυτόν τον τρόπο ηχογράφησης και όχι τελευταία τα φωνητικά πάνω στη μουσική. Ο λόγος είναι απλός. Καμιά φορά δυσκολεύεται η τραγουδίστρια και κάνουμε σολφεζ! μπορεί δηλαδή να χρειαστεί να παίξω τη μελωδία με το πλήκτρο και να τραγουδήσει πάνω στις νότες. Το να έχω ήδη ηχογραφημένα τα πλήκτρα κλπ και να τραγουδήσει από πάνω (σαν καραόκε δηλαδή!) προκαλεί δυσκολίες στην τραγουδίστρια και χάνεται κάποιες φορές...αλλά χάνομαι και εγώ, γιατί ακούγοντας ένα σημείο της ηχογράφησης σκέτο μουσική δεν καταλαβαίνω καμιά φορά σε ποιο σημείο του τραγουδιού βρισκόμαστε ...

1- Θα γράψεις κανονικά audio όλο το backing track, δηλαδή τις βάσεις (πλήκτρα) σε δύο κανάλια stereo.

2- Θα γράψεις ένα κανάλι mono ή stereo τον οδηγό (π.χ. την μελωδία) για να ξέρει η τραγουδίστρια που θα πατήσει.

Τα δύο πιό πάνω εννοείται πως θα είναι συγχρονισμένα πάνω στα μέτρα & ταχύτητα στο daw.

 

3- Τραγουδάει η τραγουδίστρια ακούγοντας τα πιό πάνω, backing track & οδηγό.

4- Αφού τραγουδίσει σωστά, κάνεις mute τον οδηγό ή τον αφαιρείς τελείως.

 

5- Προσθέτεις - αφαιρείς - κάνεις τις όποιες ρυθμίσεις θέλεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου