Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για κάρτα ήχου


metalsnake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες, οι οποίες θεωρώ ότι είναι και ο σωστός τρόπος να γράψεις κάτι. 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Φαντάζομαι θα γίνεται.  Θα χρειαστώ 2 μικρόφωνα (έχω και μια άλλη κοπέλα για δεύτερη φωνή) ή και 3, και θέλω να ακούμε ταυτόχρονα και οι 3 από ακουστικά.

Είναι οκ, να έχω ένα μικρό μίκτη μικροφώνων και ένα μίκτη ακουστικών (κάτι σαν και αυτό  https://www.thomann.de/gr/behringer_micromix_mx400.htm) η έξοδος των οποίων θα συνδεθεί στην κάρτα ήχου στο input 1 και στην έξοδο ακουστικών της κάρτας (που έχει 2 inputs).

 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μικρόφωνα όχι. Δεν παίρνει η κάρτα 3.

2 ναι.

Αν η δεύτερη φωνή ηχογραφηθεί αργότερα βολεύεσαι και με 1

 

αυτό που έβαλες δεν είναι μίκτης για ακουστικά, αλλά για εισόδους

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω αυτό. Φυσικά η κάρτα δεν παίρνει 3 αλλά 2. Λέω να βάλω ένα μικτη μικροφώνων, όπου θα συνδέσω 5 μικρόφωνα, και την έξοδο του μίκτη στο 1 input της κάρτας. 

Το ίδιο και με τα ακουστικά. Να βάλω 5 ακουστικά στον μίκτη ακουστικών, και την έξοδο του μίκτη στην 1 θύρα ακουστικών της κάρτας.

Λέω βλακείες; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 μικρόφωνα να βάλεις 2 tracks θα βγάλεις.

πως να στο πω.

πακέτο

7+8

3+12

1+14

το πιάνεις?

όσα παντρεύτηκαν στην ηχογράφηση άνθρωπος μη χωριζέτω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβώς αυτό θέλω . Όλα μαζί να ηχογραφηθουν σε ένα τρακ. Γίνεται λοιπόν? Αν χρησιμοποιήσω μια κονσόλα και βάλω 15 μικρόφωνα 15 κιθάρες 15 πλήκτρα και στείλω το output της κονσόλας στο 1 input της κάρτας ήχου, θα μπορέσω να ηχογραφήσω έτσι δεν είναι? Όλα σε ένα τρακ φυσικά!, σπαγγέτι! Σωστά? 

Ερώτηση :η κονσόλα σε αυτή την περίπτωση πρέπει να είναι μη αυτοενισχυμένη? Αν είναι αυτοενισχυμένη μήπως θα καψω την κάρτα? Παίζει ρόλο? Φαντάζομαι πως ναι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μετά από πολύ σκέψη και λαμβάνοντας υπόψη τις γνώμες σας κατέληξα στην scarlett 2i4.

Βασικα ηχογραφήσεις θα κάνω τον Αύγουστο. Λέτε αν περιμένω μέχρι τον Αύγουστο να πέσει η τιμή της? ή μπορεί να ακριβηνει? Ποια είναι η τάση της αγοράς συνήθως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέφτει μόνο όταν βγαίνει καινούργιο μοντέλο και ψωνίσεις το παλιό για λίγο καιρό.

Μετά κοστίζει πάντα το ίδιο.

Αυτό στα τελευταία 5-6 χρόνια που τις παρακολουθώ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2019 στις 7:50 ΜΜ, Spyros Delta είπε

Την steinberg ur22 mkII εχω

Ανατροπή στο παρά 5!

Ειχα ξεχάσει τελείως αυτό που έγραψε ο Spyros κάποια στιγμή. Τυφλωθηκα με τις scarlett!! 

Η steinberg ur22 είναι η αντίστοιχη της scarlett 2i4 και όχι της 2i2, έχει και midi και κοστίζει όσο η 2i2 που δεν έχει midi!!

Την έχει ο Νακας σε τιμή thomann και μάλιστα 5€φθηνότερα (129€) και σου κάνει και 24 άτοκες!!!!! Και δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα 

Νομίζω ο κύβος ερρίφθη και τα πράγματα είναι μονόδρομος! Γιατί να δώσω  157€ για την 2i4?

SPYROS τι λες μιας και την έχεις!? Να μην το φοβηθω? Steinberg ur22 και έφυγα και δεν σας πρήζω άλλο? 😜

Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να πρέπει να προτιμησω 2i4 αντί της ur22? 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω την scarlett και δεν μπορω να συγρκινω, αλλα η steinberg παιζει απροβληματιστα οσο καιρο την δουλευω.

Οπως και οι behringer.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, killbill said:

Ανατροπή στο παρά 5!

Ειχα ξεχάσει τελείως αυτό που έγραψε ο Spyros κάποια στιγμή. Τυφλωθηκα με τις scarlett!! 

Η steinberg ur22 είναι η αντίστοιχη της scarlett 2i4 και όχι της 2i2, έχει και midi και κοστίζει όσο η 2i2 που δεν έχει midi!!

Την έχει ο Νακας σε τιμή thomann και μάλιστα 5€φθηνότερα (129€) και σου κάνει και 24 άτοκες!!!!! Και δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα 

Νομίζω ο κύβος ερρίφθη και τα πράγματα είναι μονόδρομος! Γιατί να δώσω  157€ για την 2i4?

SPYROS τι λες μιας και την έχεις!? Να μην το φοβηθω? Steinberg ur22 και έφυγα και δεν σας πρήζω άλλο? 😜

Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να πρέπει να προτιμησω 2i4 αντί της ur22? 

έχω πει 5-6 φορές στο νήμα αυτό πάρε την τάδε και κάθε φορά το εννοούσα αν με πιάνεις.

επανέρχεσαι και επανέρχεσαι.

Η ur22 δεν είναι αντίστοιχη της 2i4.

Η 2i4 έχει 4 εξόδους.

Δεν είναι βλάκες στις εταιρείες να γυρεύουν 150 αντί 120.

Ξέρουν τι πουλάνε.

Και η berhinger ξέρει τι πουλάει. Αν έδινε η behringer 120 όλοι θα παίρνανε την steinberg.

Όχι ότι θα πάθεις τίποτα με την behringer.

Πάντως για 5 ευρώ πάνω κάτω μην παίρνεις αποφάσεις.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου