Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει κάποιο άλλο μουσικό όργανο που σας "αγγίζει";


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..εκτός απο το όργανο που ασχολείστε αυτή τη στιγμή..?

 

Σκεφτομουν σημερα οτι καποια στιγμη πρεπει να βγάλω 2 απωθημένα απο μέσα μου.

Το πρώτο ειναι να μάθω ΟΥΤΙ...γιατι μερικες φορες οταν το ακουω νιωθω σαν παιδι σε ζαχαροπλαστειο ..Πρεπει να ειμαι μετενσαρκωση Τουρκοαρμενιου Ουτιστα ..δεν εξηγείτε αλλιως.

Το 2ο ειναι ...οτι με αγγιζει απιστευτα το σοπρανο σαξοφωνο..

Οχι ολα τα σαξοφωνα. Το σοπρανο...

Υπάρχει καποιο οργανο που παντα θελατε να πιασετε?

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Ωραίο θέμα!     Επειδή από μικρός ασχολήθηκα με την κιθάρα τα καλύτερα χρόνια εκμάθησης οργάνου (12-25) περάσαν χωρίς να σκεφτώ καν να μάθω άλλο όργανο, εντάξει λίγα πλήκτρα έμαθα αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.... Το όργανο πάντως που με αγγίζει και που μετά τα 25-26 μου χρόνια ήθελα αλλά και ποτέ δεν έκανα προσπάθεια να μάθω είναι το βιολί!       Αυτό το "κλάμα", αυτή η εκφραστικότητα του, που σε όλα μα όλα τα είδη μουσικής ακούγεται ταιριαστό και δίνει αυτό το κάτι άλλο και που πολύ εύκολα μπορεί να σου αλλάξει την διάθεση ακούγοντας το σε κατάλληλα κομμάτια. Εντάξει ποτέ δεν είναι αργά αλλά δύσκολο πλέον, πολύ δύσκολο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα ήθελα να ήξερα τα όργανα που ήδη παίζω (πλήκτρα, κιθάρα, μπάσο και ντραμς) πραγματικά καλά και όχι πασαλιψατερ :classic_biggrin: όπως τώρα.

 

Βέβαια δεν θα με χαλαγε καθόλου να ήμουν και δεξιοτέχνης στο μπουζούκι.

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο και να σας φαίνεται παράξενο, το όργανο με το οποίο ξεκίνησα εκεί γύρω στα 9 ήταν ακορντεόν. Το ενδιαφέρον της υπόθεσης ήταν ότι έπαιζε ο πατέρας μου (χωρίς να έχει) και όταν είδα ένα σε κάποιο θείο δεν το άφησα απ τα χέρια μου μέχρι που ο πατέρας μου (άλλο που δεν ήθελε) μου πήρε και μένα. Ασχολήθηκα αρκετά αλλά λίγα χρόνια μετά το γύρισα στις κιθάρες όταν φυσικά κατάλαβα ότι δεν μπορείς στην παραλία να παίζεις ακορντεόν (ενώ αντίθετα 20 χρόνια πριν ο πατέρας μου είχε μεγάλες επιτυχίες στον τομέα αυτό) με τα κορίτσια...

Κάπου στο στρατό βαφτίστηκα μπασίστας στην ορχήστρα γιατί αλλιώς....δεν τη βγάζαμε καθαρή.

 

Σήμερα θα ήθελα σίγουρα να ξέρω καλά τουλάχιστον ένα πιάνο με προοπτική εξειδίκευσης στα ηλεκτρικά ή το Β3, και όχι να "κλεβω" με μίντι και 40 takes.

 

(βιολί - επειδή αναφέρθηκε- θα ήθελα, μάλιστα έχω ένα βιολί που πήρα γύρω στο 1980 και βάλθηκα να παίζω, μέχρι που κατάλαβα ότι...δεν...)

 

 

τέλος μεταξύ μας θα ήθελα πολύ να ήξερα να παίζω καλά κιθάρα, και όχι μπούρδες όπως τώρα, με αγαπημένο στυλ το jazz manouche....αλλά είναι πονεμένη ιστορία.

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγαπώ την ακουστική και την ηλεκτρική κιθάρα. 

 Θέλω απλά να μάθω να παίζω ότι παίζω στα πλήκτρα.

 Το μόνο μου εμπόδιο ο χρόνος.

 Ευτυχώς επειδή υπάρχει μια μουσική παιδεία και μια ενασχόληση δεκαετιών με τη μουσική και τη μουσική τεχνολογία μέσω των πλήκτρων, το μόνο που μένει είναι ο χρόνος.

 Αλλά δεν βιάζομαι.

 Χρόνια έχουμε.

 Μετά τα εξήντα, που θα σταματήσει η δράση σε άλλες υποχρεώσεις θα ασχοληθώ πιο σοβαρά.

 Θα πάρω κανά πιτσιρικά δάσκαλο.

 Μόνος μου έχω καταφέρει να παίζω κάποια ακόρντα πολύ παιδικά και μπορώ να ηχογραφήσω αλλά σταδιακά .

 Καμια φρασούλα.

Αλλά είμαι χάλια σε σχέση με τα πλήκτρα που κεντάω.

 

 Όμως θα ήθελα να παίζω καλά.

 Να ΄έπαιζα σαν τον nestora ή τον delta και θα έγραφα παπάδες. χαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα

Αλλα εχω παιξει μονο drums, bass, piano/keyboards, λαουτο, μαντολινο (αυτα και επαγγελματικα),

Σαξοφωνα (τενορο αλτο σοπρανο), κλαρινο, τρομπετα, φλικορνο, φλαουτο (τα πνευστα στη μπαντα του Ναυτικου και φυσικα δεν επαιζα μονο εμβατηρια - το σοπρανο και το φλικορνο τα αγαπημενα μου)

Ερασιτεχνικα, ακκορντεον, βιολι, ουτι,  τσουμπους, φυσαρμονικα, ηπειρωτικο ντεφι, διαφορα κρουστα.

Μπουζουκι-τζουρα- μπαγλαμα με τα οποια αρχισα την μουσικη (αφου αυτα μονο ηταν διαθεσιμα στο σπιτι οταν ημανε μικρος).

 

Το ακκορντεον με δυσκολεψε πολυ και το παρατησα. Και το φλαουτο αρκετα .

Το βιολι δεν μπορεσα να το κρατησω για πολυ καιρο για να ξερω αν θα τα καταφερνα, αλλα εβγαλα ηχο οσο το ειχα.

 

Τωρα δυστυχως μονο Κιθαρες εχω, keyboard και μπασο. Μπορει να παρω και μια ηλεκτρονικη ντραμς.

Το βιολοντσελο ειναι το απωθημενο μου.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Υπάρχει κάποιο άλλο μουσικό όργανο που σας "αγγίζει";

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου