Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει κάποιο άλλο μουσικό όργανο που σας "αγγίζει";


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

το πιάσαμε, αλλά ήταν σαν να προσπαθούμε να καβαλήσουμε αγελάδα....

έτσι αρκέστηκα να πάρω κάποια στιγμή ένα άταστο που κουμαντέρνεται κομματάκι πιό εύκολα...

...φοβηθηκες μην πεις στο ορθιο καποια στιγμη.....ξουτ ματαρες μου?:classic_biggrin::classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δεν θα ήθελα να ξέρω να παίζω παρά μόνο κιθάρα, αλλά "γενικώς", με αγγίζουν όλα τα όργανα - όλα μπορούν να με συγκινήσουν και όλα πιστεύω ότι μπορούν να εκφράσουν τρομερά πράγματα στα κατάλληλα χέρια, πόδια, χείλη κλπ.
Δεν θα μπορούσα να φανταστώ τη μουσική ή τη ζωή μου χωρίς το πιάνο ας πούμε (έχω μια μούρλα να ακούω-μαζεύω άλμπουμς ΄με τους πιο κουφούς συνδυασμούς πιάνου με κατι άλλο - π.χ. πιάνο/σαξόφωνο,  πιάνο/κοντραμπάσο, πιάνο/κιθάρα, πιάνο/βιολί, πιάνο με πιάνο κ.λπ. Ένα αγαπημένο μου δείγμα αριστούργημα, από ένα άλμπουμ μόνο με πιάνο και ντραμς...
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ξεκινωντας (αργα, στα 20 μου) ψιλοασχοληθηκα με τα τυμπανα, ακομα ψιλοκοπαναω σαν μου δοθει ευκαιρια κανα απλο 4αρι...νομιζω θα τα καταφερνα να γινω ντραμερ, τα παρατησα ομως επειδη ηθελα να γραψω δικα μου τραγουδια και επιασα κιθαρα, δε το πολυφανταζομουνα πως θα κολησω...σε μια αλλη ζωη σιγουρα θα ημουν φυσαρμονικιστας μπλουζ, αυτος ο amplified ηχος μου παιρνει την ψυχη...παιζω ακομα λιγακι, πιο παλια φυσαρουφαγα και στις συναυλιες.

Με συγκλονιζει ο ηχος του τσελο...μαγευομαι, δε με τραβουσε ομως ποτε σαν παικτη, απλα να ακουω.

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εποχή έπαιζα blues φυσαρμόνικα αρκετά καλά, μετά την άφησα και με άφησε. Κι εκεί περίπου τελειώνει η ιστορία μου με άλλα όργανα, αν εξαιρέσει κανείς ότι κάπου λίγο μετά την εφηβεία είχα πάρει ένα μπαγλαμαδάκι και είχα μάθει να συνοδεύω κιθάρα-μπουζούκι σε ρεμπέτικα.

 

Αν γυρνούσα πίσω στην ηλικία που ξεκίνησα την ενασχόληση με τη μουσική, θα έπαιζα πιάνο πάντως. Το θεωρώ τον "βασιλιά" των μουσικών οργάνων από πολλές απόψεις και μου αρέσει ιδιαίτερα το γεγονός ότι μπορεί να είναι one man show, τουτέστιν δε χρειάζεσαι κανέναν άλλο. Επίσης από την άποψη των δυνατοτήτων εκφραστικότητας, σε σύγκριση με την κιθάρα ειδικά, είναι ένας άλλος κόσμος.

 

Με την κιθάρα έχω μια σχέση αγάπης και μίσους. Δεν μπορώ χωρίς αυτή αλλά παράλληλα με ταλαιπωρεί και απίστευτα κι αυτό με κανει να την αντιπαθώ κατά περιόδους. Γενικά θεωρώ ότι η κιθάρα είναι σατανικά δύσκολο όργανο από ένα σημείο και πέρα. Δηλαδή είναι σχετικά εύκολο να φτάσεις σε ένα μέσο επίπεδο και μετά αρχίζει μια τραγική ανηφόρα που είναι γεμάτη εμπόδια και πολύ πόνο στα δάκτυλα. Θα μου πεις όλα τα όργανα έχουν ένα learning curve απότομο αν θες να ασχοληθείς σοβαρότερα. Ναι έτσι είναι αλλά η κιθάρα, τουλάχιστον σε τεχνικό επίπεδο, θεωρώ ότι είναι δομημένη από σαδιστές μετά από αιώνες μελέτης για το πώς θα καταφέρουν να φτιάξουν ένα όργανο που θα τυρρανήσει όσο πιο πολύ κόσμο γίνεται. Επίσης ο τρόπος που αναγκάζεσαι να σκέφτεσαι μουσικά αν είσαι κιθαρίστας, είναι η επιτομή της ανωμαλίας κατ' εμέ. Σα να θες να πας από την Αθήνα στη Λαμία και το gps να σου βγάζει διαδρομή μέσω Βλαδιβοστόκ. Γι' αυτό και οι κιθαρίστες είμαστε ως επί το πλείστον προβληματικά άτομα. Δηλαδή ακόμα κι αν δε φαίνεται εκ πρώτης όψεως, μόλις γνωρίσεις καλύτερα κιθαρίστα αντιλαμβάνεσαι άλυτα θέματα που έχουν μπερδευτεί ακόμα περισσότερο λόγω της δαιδαλώδους οπτικής των πραγμάτων, κληρονομιά από τη μελέτη της κιθάρας. Ή μπορεί και να ισχύει το αντίστροφο: μας γοητεύει η κιθάρα λόγω εγγενούς ανωμαλίας, παίζει κι αυτό.

 

Εν πάση περιπτώσει, αν διαβάζουν τίποτα πιτσιρικάδες έχω να πω: παιδιά μακριά από τις κιθάρες. Ή εν πάση περιπτώσει, γρατζουνάτε κει χάμω να χαίρεστε αλλά μην το πάρετε σοβαρά το πράγμα γιατί μετά δεν ξεμπλέκεις εύκολα. 

 

(είναι προφανές ότι τα παραπάνω είναι υπερβολικά χάριν χιουμοριστικού πνεύματος παρόλα αυτά είναι βασισμένα σε αληθινά γεγονότα)

 

 

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 2
  • Χαχα 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα πάνω από ολα να ήξερα να παίζω καλύτερα αυτά που υποτίθεται ότι ξέρω! Πέρα από αυτά θα ήθελα να παίζω κάποιο πνευστό, μια τρομπέτα ας πούμε θα ήταν όνειρο ζωής , αν υπήρχε ο απαραίτητος χρόνος βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το όργανο που ακούω πρώτα είναι το μπάσο. Αμα η μπασογραμμή κουνάει τότε όλο το κομμάτι πετάει.

Και φυσικά αν δεν έπαιζα απο "ανάγκη" κιθάρα (όπως τα λέει ο Jazzjoker), αυτό θα ήθελα να παίζω. Εχω ένα μπάσο και παίζω αλλά... δεν παίζω αν με καταλαβαίνετε. Παίζω πολύ ιδιαίτερες και μινιμαλιστικές γραμμές που μου κατεβαίνουν απο το κεφάλι και όχι τα χέρια. Γι αυτό μου είναι δύσκολο να βάλω μπασίστα να παίξει στα δικά μου κομμάτια. Πολλές φορές τα διαστήματα είναι αλλόκοτα και οι φράσεις επαναλαμβανόμενες. Ντρέπομαι να του πω του ανθρώπου, παίξε μόνο αυτό.:classic_rolleyes:

 

Πιάνο καλό θα ήθελα να παίζω μονο και μόνο γιατί μαθαίνεις μουσική ολοκληρωμένα. Κι αυτό πάλι μόνο στα βασικά το κατέχω.

 

Αν όμως το εκλογίκευα και επιζητούσα την επαγγελματική επιτυχία και την άνεση, ένα πνευστό θα ήθελα να παίζω, όπως τρομπέτα, τρομπόνι ή σαξόφωνο. Σαξόφωνο έπαιξα σε ικανοποιητικό βαθμό στα 80'ς αλλά το παράτησα καθως συνειδητοποίησα (αφου ήξερα απο την κιθάρα) πως απο το να παίζεις κλίμακες μέχρι να αυτοσχεδιάσεις με άποψη και δικό σου ήχο, είναι τεράστια απόσταση και αυτό είναι το ζητούμενο.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Υπάρχει κάποιο άλλο μουσικό όργανο που σας "αγγίζει";
  • Guru

Όντως ωραίο θέμα.

 Πάντα με γοήτευαν τα πνευστά, το γεγονός πως η νότα εξαρτάται από την αναπνοή-η διάρκεια το σχήμα της...Δεν ασχολήθηκα, μόνο με blues φυσαρμόνικα-είχα μάθει μια φράση και την έπαιζα συνέχεια, αλλά με πολύ πάθος-και φλογέρα, μάλιστα είχα κάνει και κάτι ηχογραφήσεις σπιτικές, μια μπαλάντα ενός φίλου στο fostex και ένα άλλο που γυναίκα μου διάβαζε κάτι παραμύθια του Oscar Wild κι εγώ έπαιζα κάτι δικά μου, προκλασικού τύπου.

 Πιάνο υπήρχε στο σπίτι λόγω της αδελφής μου, ανέκαθεν το σαχλαμάριζα. Κάποια στιγμή-πήγαινα σχολείο ακόμα-γράφτηκα και στο ωδείο αλλά έπεσα σε μια τύπισσα που με φλόμωσε στον Czerny, οπότε και την έκανα με ελαφρά. Αργότερα που ξεκίνησα jazz αρμονία και τα σχετικά, έκατσα μόνος μου και έμαθα ακόρντα, voicings κλπ και πιο αργότερα έκανα και δύο εξάμηνα υποχρεωτικό. Θα ήθελα να παίζω καλύτερα, με βοηθάει στο γράψιμο.

 Θα ήθελα επίσης να παίζω κλασική κιθάρα σε καλό επίπεδο, αν μη τι άλλο για μπορώ να παίζω για πάρτη μου μέρος της απίστευτης μουσικής που έχει γραφτεί στο παρελθόν.

 

Duty calls, θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, yameth είπε

Το όργανο που ακούω πρώτα είναι το μπάσο. Αμα η μπασογραμμή κουνάει τότε όλο το κομμάτι πετάει.

Και φυσικά αν δεν έπαιζα απο "ανάγκη" κιθάρα (όπως τα λέει ο Jazzjoker), αυτό θα ήθελα να παίζω. Εχω ένα μπάσο και παίζω αλλά... δεν παίζω αν με καταλαβαίνετε. Παίζω πολύ ιδιαίτερες και μινιμαλιστικές γραμμές που μου κατεβαίνουν απο το κεφάλι και όχι τα χέρια. Γι αυτό μου είναι δύσκολο να βάλω μπασίστα να παίξει στα δικά μου κομμάτια. Πολλές φορές τα διαστήματα είναι αλλόκοτα και οι φράσεις επαναλαμβανόμενες. Ντρέπομαι να του πω του ανθρώπου, παίξε μόνο αυτό.:classic_rolleyes:

 

 

..Και ο Sting το ιδιο ακριβως προβλημα ειχε!!!!:classic_biggrin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου