Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει κάποιο άλλο μουσικό όργανο που σας "αγγίζει";


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι τοσο ασχημος που ουτε τα οργανα δεν μ' αγγιζουν.

 

Drums  για το ανελεητο groove που δημιουργουν, σαξοφωνο για αυτη την «συννεφιασμενη μερα στη Νεα Υορκη» ατμοσφαιρα και φλαουτο για να μιμουμαι ανετα τον Ian Anderson (το κολαν και τις φιγουρες με τα ποδια τα εχω ηδη)

  • Like 1
  • Χαχα 1

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι σαξοφωνίστας αλλά λατρεύω και την κιθάρα που ήταν και το 1ο μου όργανο!

Εχω πολύ κιθαριστικό gear και τόχω κι όλας :) αλλά προτιμώ να το κρατάω κυρίως για τον εαυτό μου το άθλημα,κάτι σαν χόμπυ δηλαδή μακρυά από αυστηρή μελέτη και δουλειές (κυρίως!).

Παίζω όμως μπόλικη κιθάρα στο σχολείο που διδάσκω και τα παιδιά καραγουστάρουνε!

Κατά τ άλλα μου αρέσουν και τα κρουστά πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ακούω, το κονσέρτο για βιολί του Beethoven,ένα καπρίτσιο του Paganini,

ή τη chaconne του Bach, θα ήθελα να ξέρω βιολί.

Όταν ακούω, τα nocturnes του Chopin, ή μια σπουδή του Schuberth, θα ήθελα να ξέρω πιάνο.

Όταν ακούω, ένα Πωγωνίσιο μοιρολόι του Πετρολούκα, θα ήθελα να ξέρω κλαρίνο.

Κι όταν ακούω, ένα ταξίμι του Χιώτη με το τρίχορδο,του "Μπέμπη"ή του Μωραΐτη,θα ήθελα να ξέρω μπουζούκι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Αετός είπε

Όταν ακούω, το κονσέρτο για βιολί του Beethoven,ένα καπρίτσιο του Paganini,

ή τη chaconne του Bach, θα ήθελα να ξέρω βιολί.

Όταν ακούω, τα nocturnes του Chopin, ή μια σπουδή του Schuberth, θα ήθελα να ξέρω πιάνο.

Όταν ακούω, ένα Πωγωνίσιο μοιρολόι του Πετρολούκα, θα ήθελα να ξέρω κλαρίνο.

Κι όταν ακούω, ένα ταξίμι του Χιώτη με το τρίχορδο,του "Μπέμπη"ή του Μωραΐτη,θα ήθελα να ξέρω μπουζούκι. 

Κι εγω οταν ακουω τον Jimi, τον SRV, τον Beck, τον Derek Trucks, θα ηθελα να ξερω κιθαρα 😜

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εμένα τα αγαπημένα μου όργανα (εκτός κιθάρας) είναι η τρομπέτα και το κοντραμπάσο, αλλά δε νομίζω να μου ταίριαζε να παίζω τίποτε από τα δύο. Εκτός από κιθάρες παίζω και λίγο πιάνο και μπάσο. Θεωρώ το πιάνο πολύ εντυπωσιακό όργανο λόγω κατασκευής με όλες αυτές τις νότες και αρμονικές που ακούς (δεν μπορώ να καταλάβω πως βγάζουν ηχητικά άκρη οι πιανίστες εγώ θα ήμουνα σαν τον Keith Jarrett που πατάει μια νότα και την ακούει δέκα λεπτά :) ), καθώς και τα ντραμς το πιο ποιητικό.

 

Το μεγάλο απωθημένο είναι όμως το ούτι. Ειδικά το αραβικό, μεγάλο χάσιμο. Αλλά και μόνο για να ακούσεις όλο αυτόν τον μουσικό κόσμο και τις κλίμακες θες μιαν άλλη ζωή, οπότε δεν το επιχειρώ. (Αν και έχω ακούσει κρητικούς κιθαριστές να παίζουν ρεπερτόριο λαούτου που έχει αρκετά κοινά).

 

  Μεταξύ τζαζ, ακουστικής, κλασικής, φλαμένκο, ηλεκτρικής κτλ, άμα μπλέξεις με κιθάρες είναι τόσο πολλά τα όργανα οι μουσικές και οι τεχνικές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Oboe.

Πολϋ ευγενικό όργανο.Ειδικά ο τρόπος που το χρησιμοποιεϊ ο Morricone.

Επϊσης flugehorn.

Πολϋ καλό για smooth καταστάσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου