Προς το περιεχόμενο

Καινούργιο αριστούργημα,παλιό κομμάτι.


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Nikos Aravanis said:

Τα 130 απο που?!!

https://www.thomann.de/gr/toontrack_ez_drummer_2.htm?ref=search_prv_5

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, cigaret13 said:

 Νίκο εγώ άρχισα με τα Daw τέλος του 2011 και ίσως τώρα (λαίμαι τώρα...) κάτι να κάνω........😟

Εσύ ψάχνεις για κομπλιμέντα πουλάκι μου. ;D

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Με γεια το synth. Ωραίοι ήχοι όσοι επέλεξες και όχι μόνο σε αυτό αλλά στο σύνολο του κομματιού.

Ισως έχεις πολλά όμως και θέλει ιδιαίτερη μεταχείριση στην μείξη αφού π.χ. το πιάνο πιάνει μεγάλο εύρος στο φάσμα.

 

Ο Κανόνας που πρέπει να ακολουθήσεις για τα τύμπανα είναι ο εξής: αν παίρνεις έτοιμα midi patterns αυτά είναι συνήθως γραμμένα απο ντράμερ, οπότε μην επεμβαίνεις. Διάλεξε κάτι που σου κάνει και άστο. Εδω πχ υπάρχουν πολλά crash που προφανώς πρόσθεσες. Αν θες ένα χοντροκομμένο μπούσουλα, στα κουπλέ παίζει το hihat και στα ρεφρέν το ride. Το crash στο τέλος ενός ρούλου.

 

Ωραίο το κομμάτι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, yameth said:

Με γεια το synth. Ωραίοι ήχοι όσοι επέλεξες και όχι μόνο σε αυτό αλλά στο σύνολο του κομματιού.

Ισως έχεις πολλά όμως και θέλει ιδιαίτερη μεταχείριση στην μείξη αφού π.χ. το πιάνο πιάνει μεγάλο εύρος στο φάσμα.

 

Ο Κανόνας που πρέπει να ακολουθήσεις για τα τύμπανα είναι ο εξής: αν παίρνεις έτοιμα midi patterns αυτά είναι συνήθως γραμμένα απο ντράμερ, οπότε μην επεμβαίνεις. Διάλεξε κάτι που σου κάνει και άστο. Εδω πχ υπάρχουν πολλά crash που προφανώς πρόσθεσες. Αν θες ένα χοντροκομμένο μπούσουλα, στα κουπλέ παίζει το hihat και στα ρεφρέν το ride. Το crash στο τέλος ενός ρούλου.

 

Ωραίο το κομμάτι.

Ευχαριστώ για τα κοπλιμαν,

 

Στα ντραμς πρόσθεσα το snare μιας και έλειπε απο το κουπλέ και πείραξα to panning μιας και στο  midi φάκελο παίζαν όλα κέντρο.Πολύ πιθανόν να έβαλα τα λάθος κανάλια στους ήχους και το crash να έπρεπε να είναι snare ή κάτι άλλο στο ρεφραίν? θα το ψάξω να δώ την μαλακία που έχω κάνει.

 

Για την παραγώγη είναι o λαβύρινθος που προσπαθώ να βρω την έξοδο :D κάνω υπομονή και λάθη και ευχαριστώ που με ανέχεστε :D

 

Υ.γ το συνθάκι αυτό ειναι κλώνος του minimoog και μπορώ να το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον το σκέφτεται.Με τις λίγες γνώσεις μου πάνω σε συνθ κατάφερα να φτιάχνω ήχους στο πιτς φιτίλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια ακομη φορα,ειναι παρα πολυ ωραιο.

Στα των τεχνικων θεματων τα ειπαν οι καλοι ανθρωποι παραπανω που κατεχουν και δυο πραγματα περισσοτερα.

Οντως αν τα τυμπανα ηταν αλλιως θα ακουγοταν ακομα πιο δυνατο.

Καθαρα ως ακροατης,νομιζω οτι και ηχητικα το πας καλα.

Μου φαινεται οτι ακουγονται πιο καλα μοιρασμενα στο χωρο τα οργανα σε σχεση με παλαιοτερα σου.

Γενικως,σ'ώραιος.

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, gvour said:

Για μια ακομη φορα,ειναι παρα πολυ ωραιο.

Στα των τεχνικων θεματων τα ειπαν οι καλοι ανθρωποι παραπανω που κατεχουν και δυο πραγματα περισσοτερα.

Οντως αν τα τυμπανα ηταν αλλιως θα ακουγοταν ακομα πιο δυνατο.

Καθαρα ως ακροατης,νομιζω οτι και ηχητικα το πας καλα.

Μου φαινεται οτι ακουγονται πιο καλα μοιρασμενα στο χωρο τα οργανα σε σχεση με παλαιοτερα σου.

Γενικως,σ'ώραιος.

 

Ευχαριστώ καλέ μου άνθρωπε!

Εχω πάρει αρκετές συμβουλές εδω μέσα και προσπαθώ να τις υλοποιώ.

 

Υ.γ φτιάξε κανα καινούργιο άσμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου