Προς το περιεχόμενο

Η αγαπημένη σας μάρκα από πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια ειναι τα αγαπημενα σας πεταλια. Κοινως, ποιας μαρκας πεταλια θα αγοραζατε στα τυφλα. Και ποιο ειναι και το αγαπημενο σας πεταλι.

 

Η δικια μου αγαπημενη εχει εξελιχθει να ειναι η mxr. Ποιοτικα και μαζεμενα πεταλια, με λογικη τιμη, και με ηχο ξεχωριστο. Επισης, ειναι πολυ ευκολο να βγαλουν καλο ηχο, καθως οπως και να τα ρυθμισεις ακουγονται σωστα. Και βρισκεις ενα σωρο μεταχειρισμενα και στο νοιζ.

 

Εχω τρια, τα οποια τα αγορασα ολα μεταχειρισμενα. Και παω για ενα σουπερ τεταρτο (παντα μεταχειρισμενο!).

Το αγαπημενο μου εκ των τριων ειναι το distortion+. Το δουλευω ως low gain μονο του, ή το βαζω μετα απο τα drive πεταλια μου και ο ηχος πραγματικα απογειωνεται. Ταιριαζει με τα παντα, ειναι αρκετα τρανσπαρεντ, και με τις διοδους γερμανιου του μου διδει εναν ακομα πιο οργανικο ηχο.

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυφλά mxr...

 

δεν έχω κανένα..... :classic_rolleyes:

 

έφτασα τόσο κοντά να αγοράσω τουλάχιστον 3 από αυτά την εποχή του 1979-80 που ήταν κάτι σαν holy grail...

(phase 90, dynacomp, analog delay) αλλά δεν έκατσε.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, gkourmoul1 said:

ποιας μαρκας πεταλια θα αγοραζατε στα τυφλα

 

 

Αν είχα γκαφρά, φαντάζομαι Eventide, xotic, strymon, θα αγόραζα και τυφλά.

You can't go wrong with them.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ενταξει. Και εγω γουσταρω τα εξωτικα και θα αγοραζα στα τυφλα xotic, analogman κλπ. Το ζητουμενο στο θεμα μας ειναι τι εχουμε δοκιμασει σε βαθος χρονου και μας ταιριαζει σε μεγαλο ποσοστο. Ασχετως μεσης αξιας...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δε μπορώ να πω μία μάρκα, γιατί κάποιες μάρκες έχουν ως ιδιότητα τα overdrives, άλλες τα delay-reverb, άλλες τα modulation effects, κλπ.

 

Επειδή drives μου αρέσουν από διάφορες εταιρίες (Friedman, Crazy Tube Circuits, JHS), θα πω για όλα τα υπόλοιπα την Eventide. 

 

Φανταστικά reverbs, delays και modulation effects, έτρεχα για λίγο καιρό ένα H9 στη λούπα ενός Marshall JVM και κάθε φορά που άνοιγα να παίξω με ένταση ήταν εμπειρία. Πλέον έχω όλα της τα plugin, να 'ναι καλά η περσινή Black Friday.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει, γιατί κάτι μου θυμίζει, αλλά περισσότερο ενδιαφέρον και με μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας θα ήταν το ερώτημα τύπου "αν χτίζατε πεταλιέρα με μία και μόνο μάρκα stomp, ποια θα ήταν αυτή". Έχω την εντύπωση ότι θα απαντούσα EHX

 

Αγαπημένη μάρκα δεν έχω(τα θέλω όλα) αλλά σχεδόν πάντα με συνόδευε κάποιο line6 μηχανάκι (είτε πεταλιέρα είτε stompboxes), κάποιο Boss, ενώ προσφάτως κατέληξα στην προσθήκη μιας μεγάλης σειράς homemade από συμφορουμίτη παραδοτέα και tweakable με options στον χώρο μου. Τι άλλο να ζητήξω?

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

χτίζατε πεταλιέρα με μία και μόνο μάρκα stomp, ποια θα ήταν αυτή

 

Boss φυσικά.

  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυφλα καμια μαρκα.

Μου αρεσουν καποια απο διαφορες μαρκες.

Και αν το παμε πιο μακρυα, καποιο κανει για τον ενα ενισχυτη μου, και δεν κανει για τον αλλο και κανει καποιο αλλης μαρκας κ.ο.κ.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 minute ago, vagelism said:

Yamaha και ξερο ψωμι!!!!:classic_biggrin::classic_biggrin::classic_blink::classic_blink::classic_blink:

Πανω απο 20 χρονια εχω αυτο...δεν με εχει προδωσει ποτε!!

 

 

$_86.JPG

 

Η θεματικη ενοτητα ειναι "κιθαρα και ενισχυτες" :classic_biggrin:

 

11 minutes ago, Spyros Delta said:

Τυφλα καμια μαρκα.

Μου αρεσουν καποια απο διαφορες μαρκες.

Και αν το παμε πιο μακρυα, καποιο κανει για τον ενα ενισχυτη μου, και δεν κανει για τον αλλο και κανει καποιο αλλης μαρκας κ.ο.κ.

 

Επρεπε να εχω βαλει εισαγωγικα στο "τυφλα"...

  • Like 2
  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου