Προς το περιεχόμενο

Θέλω μια γνώμη για την κιθάρα του BrianMay, την BMG special


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, έφαγα ένα σκάλωμα τις προάλλες βλέποντας τη κιθάρα του Brian May που έχει βγάλει στο εμπόριο. Την BMG red special. Λατρεύω τον ήχο του May γενικά, αλλά ο σκοπός μου δεν είναι να προσομοιώσω τον ήχο του βέβαια.... απλά μου αρέσουν οι επιλογές που δίνει με τους τρείς μαγνήτες και η δυνατότητα να έχεις εκτός φάσης μαγνήτες. Η τιμή της κιθάρας είναι 700 με 800 αν θυμάμαι καλά. Έχετε κάποια γνώση επιπλέον επι του θέματος; Αξίζει μια τέτοια αγορά; Να σημειώσω πως αν και κατά βάσει είμαι των διπλών μαγνητών, με ενδιαφέρει και ο ήχος των μονών για κάποια πράγματα και γι'αυτό κοιτάζω προς αυτή την κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η αντίστοιχη Burns είναι καλό σημείο αναφοράς για το τί να περιμένεις, πας για μια κιθάρα αφενός βαριά, αφετέρου εργονομικά πολύ ιδιαίτερη. Proceed with κάργα caution και καλύτερα απόφυγε τυχόν σκέψεις για τυφλή αγορά αν δεν μπορείς να τη δεις από κοντά και να τη δοκιμάσεις εκτενώς.

Πολλές και πολύ λιγότερο περιπετειώδεις οι λύσεις που προσφέρει η αγορά αν σκοπεύεις να εξερευνήσεις γενικώς το βασίλειο των μονών πάντως.

 
Τα 2 μου σέντσια. 🙃

  • Like 1

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα για περίπου ένα χρόνο μια Burns red special, το παλιό μοντέλο, εξαιρετική σε κατασκευή για το κόστος απόκτησης. Το μπρατσο είναι το καλύτερο που έχω συναντήσει ακόμα και από Gibson fender prs custom shop etc, πραγματικά απίστευτο μπρατσο από εβενο, σημείο αναφοράς !  Στα υπόλοιπα είναι πολύ προσεγμένη κιθαρα, απλά στους μαγνήτες δεν έμεινα ποτέ ευχαριστημένος, δεν βρήκα κανένα ήχο να μου είναι χρήσιμος, και αυτό ήταν μεγάλη απογοήτευση, γιατί μου άρεσε πραγματικά η κιθαρα, μου είχε «κάτσει» Καλά στο χέρι όσο καμία άλλη. Την έδωσα με πόνο καρδίας γιατί έχω πάγια τακτική να μην μπαίνω σε διαδικασίες «καστομιάς». Πιστεύω τα πολύ πιο ακριβα μοντέλα θα έχουν σαφώς καλύτερους μαγνήτες. Αν θες κάποια άλλη πληροφορία ευχαρίστως να σου απαντήσω και σε π.μ. για να μην το κάνουμε chat εδώ μέσα ! 😀

Επεξεργασμένο από k_design
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Kαλοκατασκευασμένη, εξαιρετικοί tri-sonic μαγνήτες (transparent, με πλούσιο presence, ωραίοι συνδυασμοί ήχων). (τα μοντέλα που έχω τσεκάρει είναι παλιότερα όμως, 2009-12.)

Παχύ μανίκι, ταστιέρα 9" radius, short scale (24"). Αν τη θέλεις για extra ηχόχρωμα και για να εξερευνήσεις τους Queen ναι. Aν τη θέλεις για βασικό όργανο λίγο ζόρικη. Kαι ηχητικά και παικτικά. Επίσης, αν δεν έχεις treble booster και AC30 πολύ δύσκολα θα ακουστείς May.😥

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου