Προς το περιεχόμενο

My Rig Rundown (2018) [Wet - Stereo Dry - Wet]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια!

 

Έφτιαξα και το φετινό Rig Rundown για το 2018 και είπα να το μοιραστώ μαζί σας όπως κάθε χρόνο.

 

Φέτος το γύρισα σε stereo wet-dry-wet για να ακούγεται η κιθάρα μου λίγο καλύτερα στα in-ear, μιας και παίζω πάντα direct στη κονσόλα με προσομοιώσεις ενισχυτών. Η διαφορά είναι αισθητή για μένα αν και μέσα στη μίξη μπορεί να μην είναι τόσο μεγάλη. Αν έχετε κάποιο σχόλιο ή απορία θα χαρώ να το συζητήσουμε.

 

 

 

Εξοπλισμός:

 

Fender Strat w/ Rocketfire Total 60s
Two Notes Torpedo CAB w/Ownhammer IR

Mooer Radar w/ Vox Blue IR (x2)
Kingsley Maiden BF

Wampler mini Ego

Friedman BE-OD
Digitech Polara
Strymon Timeline w/ expression switch

TC Electronic Polytune mini 2

TC Electronic Spark mini

Wampler Tumnus

RMC10 wah

Neunaber Slate

GigRig QMX4
Himmelstrutz Fitzo
Himmelstrutz Fetto Maximus
Mooer Tender Octaver mk1
Proco Rat
Crazy Tube Circuits Vyagra mk1
Radial ProD2

Shure Buffer
Belden 9778 cable w/ Neutrik plugs
Evidence Monorail patch cables w/ SIS plugs

Επεξεργασμένο από panos1984
  • Like 9

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο πολυπλοκο, στα ματια μου, που δεν το πολυκαταλαβαινω. Σιγουρα ολα εχουν την χρησιμοτητα τους και το ηχητικο αποτελεσμα ειναι σουπερ! 

 

Τον lead ηχο στο center, γυρω στο 7.20, πως τον καταφερες? Τι συστατικα εχει? Τον θελω και εγω!! :classic_biggrin:

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xαχα.. sorry δεν το είχα προβλέψει αυτό..

 

Η αλυσίδα για αυτόν τον ήχο είναι:  Strat (bridge / full volume) > Tumnus (σχεδόν καθαρό boost) -> Fetto (Overdrive τυπου Marshall in a box / mid gain) -> El Capistan (slap back delay) -> Polara -> (spring reverb) -> Torpedo CAB (EL34 με Celestion Blackback IR) -> WET (stereo ambience)

Επεξεργασμένο από panos1984
  • Ευχαριστώ 1

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον τεράστιο κόπο που έκανες να φτιάξεις το βίντεο δυστυχώς δεν γίνεται κατανοητό στον μέσο ακροατή τι ακριβώς γίνεται και γιατί.

Ευτυχώς στο τέλος υπάρχει το ηχητικό και τουλάχιστον καταλαβαίνει κανείς ότι άξιζε τον κόπο και όντως υπάρχουν κάποιοι πολύ καλοί ήχοι. (όχι όλοι για τα γούστα μου).

Φυσικά αφού τα καταφέρνεις και το δουλεύεις αυτό το rig όλα μια χαρά και πάω πάσο.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλο! Congrats for your effort που λενε και στο χωριό μου :)

Για πες μας για αυτόν τον J20 plzz αξίζει το νεφρό; Με τα πετάλια πως τα πάει;

Είμαι στην πρίζα για έναν..

Επεξεργασμένο από Iliaspap

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φανταστικό video! Όποιος ασχολείται με τέτοιους ήχους και συνδεσμολογίες καταλαβαίνει τι, πώς και γιατί. Ο Πάνος με τον Μύρωνα γενικά την ψάχνουν πάρα πολύ με τον ήχο τους, έχουν φοβερό εξοπλισμό και παρουσιάζουν πάντα ηχητικά εξαιρετικό αποτέλεσμα. Τους έχω δει live 2-3 φορές και κάθε φορά χάζευα το rig τους. Με τον Μύρωνα έχει τύχει 2-3 φορές να συζητήσουμε για IRs και κάποια overdrives που θέλαμε να δοκιμάσουμε. 

 

Πολύ ωραίο το video, απλά απευθύνεται σε tone chasers. :classic_smile:

 

Edit: Πάνο, μήπως να δοκιμάσεις και συνδεσμολογίες με 2 ενισχυτές σου; Να πάρεις το main drive από εκεί και να πειραματιστείς με τα υπόλοιπα.

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dimsonic είπε

για τον τεράστιο κόπο που έκανες να φτιάξεις το βίντεο δυστυχώς δεν γίνεται κατανοητό στον μέσο ακροατή τι ακριβώς γίνεται και γιατί.

Ευτυχώς στο τέλος υπάρχει το ηχητικό και τουλάχιστον καταλαβαίνει κανείς ότι άξιζε τον κόπο και όντως υπάρχουν κάποιοι πολύ καλοί ήχοι. (όχι όλοι για τα γούστα μου).

Φυσικά αφού τα καταφέρνεις και το δουλεύεις αυτό το rig όλα μια χαρά και πάω πάσο.

 

 

Κρίμα, ήλπιζα να μπορεί ο κάθε κιθαρίστας να παρακολουθήσει τη ροή της εξήγησης. Αυτό το διάγραμμα απεικονίζει όλη την αλυσίδα και ίσως βοηθήσει.

Pedalboard 2018 diagram with amp 2.jpg

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Reference thinking!

Μπράβο ρε Πάνο, έχεις κάνει ένα εξαιρετικά αναλυτικό διάγραμμα με τις χίλιες επιλογές και λεπτομέρειες που γνωρίζει μόνο κάποιος που έχει ασχοληθεί και καταλάβει την μουσική τεχνολογία. Απο τα πετάλια και τι κάνει το κάθε ένα, μέχρι την συνδεσμολογία και το routing στην κονσόλα.

Μου θύμισε την λογική στο rig του Larry Carlton που όμως αυτός αντι για προσομοιωτές ηχείων είχε πραγματικά stereo ηχεία με μικρόφωνα που οδηγούνταν απο ένα TC Electronics TC2290 και πήγαιναν στην κονσόλα hard left και right, ενω στην μέση είχε τον Dumble.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου