Προς το περιεχόμενο

ΤοP 20 Greatest drum sound of all time.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..σκεφτόμουν για αρκετή ώρα  αν αυτό το video ανήκει στο drums & Percussion ή είναι ένα video που αφορά ηχοληψία/ παραγωγή .

Νομίζω οτι μας αφορά όλους.

Είτε παίζουμε drums..είτε είμαστε συνθέτες ή ηχολήπτες.

Γούσταρα απιστευτα!!!

Txn Rick

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

(όχι μόνο) για μένα η καλύτερη (ως προς την φυσικότητα της αναπαραγωγής) drum παραγωγή ever...

στο youtube sample βέβαια απέχει παρασάγγες.. όσοι έχουν βιώσει την ακρόαση του αυθεντικού direct to disc recording βινυλίου όπως ο (τυχερός) υποφαινόμενος σε hi end σύστημα, έχουν απλά "σημαδευτεί"...:classic_cool:

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

και μια που άνοιξε το θέμα ο Βαγγέλης, να ρωτήσω επ' ευκαιρία, ΕΣΕΙΣ ποιο κομμάτι από οποιοδήποτε είδος θεωρείτε ότι έχει τα πιο καλογραμμένα τύμπανα (σύμφωνα με τα δικό σας κριτήριο, όχι απαραίτητα την φυσικότητα)...

 

να ανοίξω τον χορό με ένα από τα πιο αγαπημένα μου

 

 

 

  • Like 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, npap είπε

(όχι μόνο) για μένα η καλύτερη (ως προς την φυσικότητα της αναπαραγωγής) drum παραγωγή ever...

στο youtube sample βέβαια απέχει παρασάγγες.. όσοι έχουν βιώσει την ακρόαση του αυθεντικού direct to disc recording βινυλίου όπως ο (τυχερός) υποφαινόμενος σε hi end σύστημα, έχουν απλά "σημαδευτεί"...:classic_cool:

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

και μια που άνοιξε το θέμα ο Βαγγέλης, να ρωτήσω επ' ευκαιρία, ΕΣΕΙΣ ποιο κομμάτι από οποιοδήποτε είδος θεωρείτε ότι έχει τα πιο καλογραμμένα τύμπανα (σύμφωνα με τα δικό σας κριτήριο, όχι απαραίτητα την φυσικότητα)...

 

να ανοίξω τον χορό με ένα από τα πιο αγαπημένα μου

 

 

 

Τον λατρευω τον Vinnie...αλλα σαν ηχο ποτε δεν με εντυπωσιασε ιδιαιτερα..αν κ εχει παιξει με τυμπαναρες.

Ξεχωριζω τον ηχο του Bohnam....Νομιζω οτιηχος του θα ειναι σημειο αναφορας στον αιωνα των αιωνων..

 

Λατρευω τον ηχο του Mason στο DIVISION BELL αλλα και στο Pulse dvd.

Aπο εκει κ περα  Dave weckl

 

Carter Beauford...

 

M αρεσει παρα πολυ ο ηχος του Danny { αν κ ειναι κατα πολυ επηρρεασμενος απο Bohnam,}

 

Οπως επισης και ο ηχος του Freese στο Mer de noms

 

 

και βεβαια ξεχναω καμια 50αρια δισκους

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, npap said:

ΕΣΕΙΣ ποιο κομμάτι από οποιοδήποτε είδος θεωρείτε ότι έχει τα πιο καλογραμμένα τύμπανα (σύμφωνα με τα δικό σας κριτήριο, όχι απαραίτητα την φυσικότητα)...

 

Αυτό είναι ένα από αυτά στα οποία με τρελαίνει ο ήχος των τυμπάνων.

 

 

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα τα βάλω όλα μαζί, αχταρμάς, αλλά μου αρέσουν διάφορα πράγματα που δε μοιάζουν καθόλου μεταξύ τους. Ισχύει και στα drums αυτό. Από τον Portnoy και τον Φώτη Benardo στον Phil Collins και από εκεί στον Stewart Copeland, τον Larry Muller Jr και τον Vinnie Colaiuta. Ας βάλω μερικά που μου ήρθαν όταν είδα το post του npap. Sorry για το σεντόνι, περνάω φάση που προσέχω πολύ περισσότερο το rhythm section απ'ό,τι στο παρελθόν! Σε όλα αυτά τα κομμάτια ο συνδυασμός φοβερού ήχου στα τύμπανα και το παίξιμο του εκάστοτε drummer τα έκανε αγαπημένα μόλις άρχισα να τα προσέχω.

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, φανταστείτε πώς ήταν η αίσθηση να είναι αυτό το πρώτο κομμάτι που ακούς από μια νέα μπάντα κι έναν drummer... σημείο αναφοράς.

 

Tony... ήχος αέρινος, ένα με το κομμάτι. Αυτά τα 2 είναι μάλλον τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό από τέλειο ήχο στο drumming.

 

Προσωπικά φτιάχνομαι όταν ο ήχος κάθε οργάνου είναι δεμένος με το σύνολο.. κι εδώ αυτό το σκοτεινό funky που γίνεται μεταξύ μπάσου και drums κάτι μου κάνει...

 

Στο μόνο που διαφωνώ με το video του Beato είναι στο περί outdates 70's ήχων... αν και προφανώς δεν εννοούν τα πάντα. Εδώ, ο Lenny White θα ακούγεται πάντα φρέσκος σε αυτό τον αγώνα με το διάολο...

 

Και κάτι ακόμα χαρακτηριστικό από την εποχή, από Pierre Moerlen.

 

Big Californian sound... σε όλα του, Alex συμπεριλαμβανομένου προφανώς. Τελειότητα.

 

Ο ήχος του απαλού κτήνους είναι μάλλον ό,τι πιο τέλειο έχω ακούσει ποτέ ζωντανά...

 

Καθηλωτικός ο ήχος του Mike στα πιο σκληρά πράγματα...

 

Άλλη μια περίπτωση τέλειου ταιριάσματος με το υπόλοιπο mix... Jeff Ballard εδώ (δυστυχώς ο ήχος του βίντεο δεν είναι της καλύτερης ποιότητας).

 

Κι ένα κλασικό να συμπληρωθεί 10άδα.

 

Και το βίντεο του Beato έχει εξαιρετικές επιλογές... αλλά θα σταματήσω εδώ προς το παρόν, μην γράφω μέχρι αύριο.

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η DW......και βεβαια....ποιος ΗΧΟΛΗΠΤΑΡΑΣ :classic_blink:την εβγαλε ετσι!!!!

 

Aλλος ενας με κλασσικο ¨Bohnam"ηχο ειναι ο Keith Carlock

 

HXAΡΑ εχουν επισης ο  Simon

 

Aλλα κ ο Τοmmy

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με πολλά από όσα έχουν ήδη αναφερθεί, οπότε δεν θα τα επαναλάβω.

 

Από άποψη παραγωγής θα προσθέσω οπωσδήποτε τα drums στο Black Album.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι παρα πολλα & πολλα εχουν αναφερθει ηδη.

 

Ισως ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ηχος για εμενα ειναι ο Jeff σε αυτο το αριστουργημα

 

 

Μια και ολοι ειπαμε τον Bohnam...ας μη ξεχναμε απο ΠΟΥ "ερχονταν" και αυτος...απο τον ΕΝΑΝ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ Buddy Rich αυτό το κομμάτι εχει απιστευτο ηχο.....

 

 

φυσικα δεν μπορει να λειπει και ο Charlie (τρομερος ηχος ταμπουρου)

 

 

 

 

 

αλλα ουτε και ο Ringo

 

 

 

απο τα πολυ αγαπημενα μου ειναι αυτο (drums παιζει ο τιτανοτεραστιος Clyde Williams)

 

 

Επισης οπουδηποτε παιζει ο Steve Jordan ο ηχος ειναι εγγυηση.Εδω τα δινει ολα

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου