Προς το περιεχόμενο

Life as a cruise ship musician.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτηθήκατε ποτέ πως είναι η ζωή on & off the stage ενός μουσικού σε κρουαζιερόπλοιο?

Αυτός ο κύριος θα σας λύσει αρκετές απορίες νομίζω.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εζησα και εγω αυτή την εμπειρια πριν τριαντα χρονια περιπου, για επτα μηνες,  ηταν αρκετα διαφορετικα, πιο μικρο καραβι, Ελληνικο, με Αμερικανους επιβάτες και αρκετα διαφορετικη ζωη και αντιμετωπιση.

Προς το καλυτερο.

Τα λεφτα αρκετα καλα για τις δυο ωρες περιπου που παιζαμε. Τα παντα ολα.

Ειδα παρα πολλα μερη και θα ξαναπηγαινα αν δεν εκανε παλι το ιδιο δρομολογιο.( Ολη την ηπειρο της Αμερικής και πολλα μερη της Μεσογειου.)

Καλη εμπειρια αν εισαι με φιλους και εισαι νεος. Θα εχεις να θυμασαι και να διηγεισαι .:classic_biggrin:

  • Like 2

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Vartanis είπε

Την εζησα και εγω αυτή την εμπειρια πριν τριαντα χρονια περιπου, για επτα μηνες,  ηταν αρκετα διαφορετικα, πιο μικρο καραβι, Ελληνικο, με Αμερικανους επιβάτες και αρκετα διαφορετικη ζωη και αντιμετωπιση.

Προς το καλυτερο.

Τα λεφτα αρκετα καλα για τις δυο ωρες περιπου που παιζαμε. Τα παντα ολα.

Ειδα παρα πολλα μερη και θα ξαναπηγαινα αν δεν εκανε παλι το ιδιο δρομολογιο.( Ολη την ηπειρο της Αμερικής και πολλα μερη της Μεσογειου.)

Καλη εμπειρια αν εισαι με φιλους και εισαι νεος. Θα εχεις να θυμασαι και να διηγεισαι .:classic_biggrin:

ειχα μια προταση πριν μερικα χρονια κ εγω για δουλεια σε πλοιο  και την απερριψα .

Δεν ξερω αν αξιζει το κοπο μιας και ενω μπορεις να δουλευεις 2-3 ωρες την ημερα..ουσιαστικα εισαι εγκλωβισμενος 24 ωρες το 24ωρο πανω στο πλοιο..

Βεβαια οπως ολες οι δουλειες ..εχει και τα καλα του....Βλεπεις το κοσμο..γνωριζεις μουσικους..κ κοσμο...:classic_wink:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, εγκλωβισμένοι δεν είμασταν, γιατι κάθε μερα ηταν σε διαφορετικο λιμανι. Κάθε μερα. Μονο όταν περασαμε τον Ατλαντικο είμασταν επτα μερες συνεχωμενες μεσα.

Και επειδή κάθε μερα ηταν σε διαφορετικο λιμανι, δεν παιζαμε και πολυ, γιατι οι επιβάτες ηταν εξω. Ηταν πολύ καλη φαση.

Περισσοτερο είμασταν σαν τουρίστες παρα εργαζόμενοι.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Vartanis είπε

Κοιτα, εγκλωβισμένοι δεν είμασταν, γιατι κάθε μερα ηταν σε διαφορετικο λιμανι. Κάθε μερα. Μονο όταν περασαμε τον Ατλαντικο είμασταν επτα μερες συνεχωμενες μεσα.

Και επειδή κάθε μερα ηταν σε διαφορετικο λιμανι, δεν παιζαμε και πολυ, γιατι οι επιβάτες ηταν εξω. Ηταν πολύ καλη φαση.

Περισσοτερο είμασταν σαν τουρίστες παρα εργαζόμενοι.

οταν εγραψα οτι εισαι εγκλωβισμενος εννοουσα οτι δεν ειναι δουλεια που μετα το περας..γυρνας σπιτι σου..

συγνωμη εγω δεν εκφραστηκα καλα.

Καλα για την ηλικια του νεαρου ειναι σουπερ εμπειρια δεν το συζητω.και ειναι κ παιχταρας ο μπαγασας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το σημαντικότερο δεν διάβασα-είδα-άκουσα......😉  Με τις επιβάτισσες-τουρίστριες "παίζει" τίποτα ή όλα γίνονται για τα λεφτά.....άντε και να δεις τον κόσμο και να γνωρίσεις κι άλλους μουσικούς...🤐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου άρεσε η φάση με τον κιθαρίστα που έπαιζε όλα τα είδη εκτός χρόνου στο ίδιο τέμπο ....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόλις γκρεμίστηκε το - μάλλον παρωχημένο - στερεότυπο ότι στα κρουαζιερόπλοια παίζεις μόνο smooth jazz και μουσική για ασανσέρ.

Επίσης, ο τύπος είναι όντως παίκτουρας. Και τα skills που χρειάζονται για να παίξεις σε τέτοιο περιβάλλον (άψογο prima vista, εξοικείωση με όλα τα είδη, τον-μετρονόμο-τον-έχω-για-πλάκα  κ.λπ.) είναι επιπέδου επαγγελματία που έχει φάει τη ζωή του στα στούντια και στα Broadway.

Επίσης 2: αν τύχει και κουνήσεις το κομμάτι και σε στραβοκοιτάξει κανείς, έχεις έτοιμη την απάντηση: "Έχει 8 μποφόρ ρε π@πάρα, τι θέλεις;" 

Επίσης 3: Εδώ μιλάμε για σοβαρή επαγγελματική επιλογή, κι εσάς το μυαλό σας στις ξέμπαρκες κρουαζιερίζουσες κυρίες. Μουσικοί σου λέει μετά. Πφφ... (Αν και, εδώ που τα λέμε η γνωριμία με μία κυρία που έχει την άνεση να πληρώσει μια πανάκριβη κρουαζιέρα, μπορεί να είναι κι αυτή μία εξαιρετική επαγγελματική επιλογή :classic_laugh:).

 

Θενκς Βαγγέλη για τα βίντεο.

  • Like 1
  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, cigaret13 said:

 Το σημαντικότερο δεν διάβασα-είδα-άκουσα......😉  Με τις επιβάτισσες-τουρίστριες "παίζει" τίποτα ή όλα γίνονται για τα λεφτά.....

 Όχι ότι δεν συμβαίνει... Αλλά αν το μάθει η διοίκηση είσαι για άμεση απόλυση. Στο επόμενο λιμάνι δλδ.

Τώρα, μεταξύ του προσωπικού... είναι μια πολύ διαφορετική κατάσταση... ιφ γιου νόου γουατ άιμ σέιν

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου