Προς το περιεχόμενο

Warman pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.warmanguitars.co.uk/

 

Σε μια παλαιότερη αναζήτηση για φτηνούς μαγνήτες ως αναβάθμιση της V6 πέτυχα αυτή την μικρή Βρετανική εταιρία. Δεν ξέρω κατά πόσο οι μαγνήτες κατασκευάζονται στην Αγγλία ή είναι κινέζικης προέλευσης με την στάμπα της εταιρίας αλλά δύο μοντέλα που χρησιμοποίησα (είχα βάλει τους 6 gauges στην strat και τους "Destroyer" σε μια superstrat που είχα παλιά) είχαν πολύ καλά αποτελέσματα. Γενικά είμαι λίγο μπερδεμένος σε ότι αφορά την κοστολόγηση των μαγνητών αφού με βάση τα λίγα που γνωρίζω τα υλικά κατασκευής είναι αρκετά φτηνά οπότε μεγάλο μέρος της τιμής ενδεχομένως να παίζει το brandname ή το hype (handmade, boutique κ.α.). Πάντως μου έκανε εντύπωση ότι το μοντέλο "Dominator" το χρησιμοποιεί ο Rondy Piper (πρώην W.A.S.P.) και τον "Destroyer" o Robb Weir των Tygers of Pan Tang.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον destroyer bridge σε μια squier. Επειδή είναι φτηνη κιθάρα δεν ήθελα να δώσω λεφτά για brand μαγνήτη. Ο destroyer είναι πολύ καλός. Μου θυμίζει dimarzio tonezone. Τώρα βέβαια αμφιβάλλω αν είναι made in uk. Πρέπει να φτιάχνονται κινα και να βάζει το logo του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/21/2018 at 2:50 PM, Satanas said:

Κινεζια 100% 

 

σχετικό-άσχετο αλλά πως μπορείς να καταλάβεις αν ο μαγνήτης είναι μαζικής κινέζικης κατασκευής ή όχι; Εγώ όσους μαγνήτες πέρασαν από τα χέρια μου (όχι πολλοί) δεν μπόρεσα να διακρίνω μεγάλες διαφορές, αν και να πω την αλήθεια όλοι έπαιζαν σε φτηνοόργανα και φτηνοενισχυτές όχι δηλαδή σε λαμπάτους με ήχο κρύσταλλο.

 

Από την άλλη όταν τα υλικά για ένα μαγνήτη είναι σχετικά φτηνά τι ακριβώς πληρώνουμε, το brand name; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D'Ailleurs είπε

 

σχετικό-άσχετο αλλά πως μπορείς να καταλάβεις αν ο μαγνήτης είναι μαζικής κινέζικης κατασκευής ή όχι; Εγώ όσους μαγνήτες πέρασαν από τα χέρια μου (όχι πολλοί) δεν μπόρεσα να διακρίνω μεγάλες διαφορές, αν και να πω την αλήθεια όλοι έπαιζαν σε φτηνοόργανα και φτηνοενισχυτές όχι δηλαδή σε λαμπάτους με ήχο κρύσταλλο.

 

Από την άλλη όταν τα υλικά για ένα μαγνήτη είναι σχετικά φτηνά τι ακριβώς πληρώνουμε, το brand name; 

Αυτοί που είναι γνώστες ξέρουν τι και πως....
Δεν μπορει να εξηγηθεί σε σενα(με απλα λογια) εναν απλο παίχτη κιθάρας ποια ειναι η διαφορα στα μεταλλα ,στο συρμα, στο base plate, στις μπομπινες, σε ΟΛΑ απο ενα China Town μαγνήτη....
Χρειαζονται κι άλλες γνώσεις για να γινει αυτή η  διαφορά στον ήχο που ακους στο αυτι σου τελικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Satanas said:

Αυτοί που είναι γνώστες ξέρουν τι και πως....
Δεν μπορει να εξηγηθεί σε σενα(με απλα λογια) εναν απλο παίχτη κιθάρας ποια ειναι η διαφορα στα μεταλλα ,στο συρμα, στο base plate, στις μπομπινες, σε ΟΛΑ απο ενα China Town μαγνήτη....
Χρειαζονται κι άλλες γνώσεις για να γινει αυτή η  διαφορά στον ήχο που ακους στο αυτι σου τελικά....

 

Κάτσε ρε φίλε γιατί τέτοια υποβάθμιση; :classic_sad:Οκ δεν είμαι κανένας υπερπαίκτης αλλά πέντε πράγματα θα ήθελα να τα γνωρίζω ακόμα και αν δεν τα καταλαβαίνω πλήρως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

 

Κάτσε ρε φίλε γιατί τέτοια υποβάθμιση; :classic_sad:Οκ δεν είμαι κανένας υπερπαίκτης αλλά πέντε πράγματα θα ήθελα να τα γνωρίζω ακόμα και αν δεν τα καταλαβαίνω πλήρως. 

Καμμια υποβάθμιση φιλε....
Απλα δεν γνωριζω τις γνωσεις σου 
Τροφη για σκεψη σου δινω να ψαχτεις.....
Πχ γιατι αυτοι εχουν τοσα λεφτα??
Αφου τα υλικα οπως λες για να τους φτιαξεις ειναι σχετικα φτηνα????
https://www.ebay.com/itm/1962-1965-Gibson-Patent-Sticker-Number-PAF-Descendant-Pre-T-Top/292867063776?hash=item44303cbfe0:g:ic8AAOSwWe1bJaBL:rk:3:pf:0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Satanas said:

Καμμια υποβάθμιση φιλε....
Απλα δεν γνωριζω τις γνωσεις σου 
Τροφη για σκεψη σου δινω να ψαχτεις.....
Πχ γιατι αυτοι εχουν τοσα λεφτα??
Αφου τα υλικα οπως λες για να τους φτιαξεις ειναι σχετικα φτηνα????
https://www.ebay.com/itm/1962-1965-Gibson-Patent-Sticker-Number-PAF-Descendant-Pre-T-Top/292867063776?hash=item44303cbfe0:g:ic8AAOSwWe1bJaBL:rk:3:pf:0

 

Ε τότε εγώ το εξέλαβα λάθος οπότε με συγχωρείς. :classic_wacko: 

 

Οι γνώσεις μου είναι πολύ βασικές και γενικά δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τον εξοπλισμό αλλά από συζητήσεις αριστερα-δεξία με διάφορους και γενικά ότι μπορώ να διαβάσω οπότε έχω αυτές τις απορίες. Γενικά έχω σχηματίσει την άποψη ότι οι μαγνήτες έχουν σχετικά φτηνά υλικά και φτιάχνονται με λιγότερο κόστος από τα ηλεκτρικά οπότε ακολουθόντας την ίδια στάνταρ μεθοδολογία μπορεί κάποιος να κατασκευάσει μαγνήτες σε μια λογική τιμή. Φυσικά δεν ξέρω κάτα πόσο ισχύει στην παραγματικότητα.

 

Πάντως οι μαγνήτες που ανεβάζεις καταλαβαίνω ότι είναι απευθείας από το εργοστάσιο της Gibson με σειριακό αριθμό κ.α. Εδώ πάντως ένα παρόμοιο ζευγάρι πωλείται πιο φτηνά: https://reverb.com/uk/item/1386950-early-mid-1960s-gibson-patent-number-sticker-humbucker-pickups-matched-pair-non-pre-t-top-1965 επίσης αν δεν κάνω λάθος η αυξημένη τιμή τους οφείλεται στο brand name (και το γεγονός ότι έχουν μοναδικό patent number) περισσότερο και όχι στο κατασκευαστικό κόστος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
On 12/27/2018 at 1:02 PM, D'Ailleurs said:

 

Ε τότε εγώ το εξέλαβα λάθος οπότε με συγχωρείς. :classic_wacko: 

 

Οι γνώσεις μου είναι πολύ βασικές και γενικά δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τον εξοπλισμό αλλά από συζητήσεις αριστερα-δεξία με διάφορους και γενικά ότι μπορώ να διαβάσω οπότε έχω αυτές τις απορίες. Γενικά έχω σχηματίσει την άποψη ότι οι μαγνήτες έχουν σχετικά φτηνά υλικά και φτιάχνονται με λιγότερο κόστος από τα ηλεκτρικά οπότε ακολουθόντας την ίδια στάνταρ μεθοδολογία μπορεί κάποιος να κατασκευάσει μαγνήτες σε μια λογική τιμή. Φυσικά δεν ξέρω κάτα πόσο ισχύει στην παραγματικότητα.

 

Πάντως οι μαγνήτες που ανεβάζεις καταλαβαίνω ότι είναι απευθείας από το εργοστάσιο της Gibson με σειριακό αριθμό κ.α. Εδώ πάντως ένα παρόμοιο ζευγάρι πωλείται πιο φτηνά: https://reverb.com/uk/item/1386950-early-mid-1960s-gibson-patent-number-sticker-humbucker-pickups-matched-pair-non-pre-t-top-1965 επίσης αν δεν κάνω λάθος η αυξημένη τιμή τους οφείλεται στο brand name (και το γεγονός ότι έχουν μοναδικό patent number) περισσότερο και όχι στο κατασκευαστικό κόστος...

"έχω σχηματίσει την άποψη ότι οι μαγνήτες έχουν σχετικά φτηνά υλικά και φτιάχνονται με λιγότερο κόστος από τα ηλεκτρικά" - Από ποια ηλεκτρικά εννοείς;!!;

Επεξεργασμένο από Brutus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ένα γρήγορο μάτι στο site warmanguitars.co.uk/ που έστειλες, μόνο από τις τιμές μπορώ να πω με σιγουριά ότι οι μαγνήτες είναι εισαγωγής απλά με το logo της εταιρίας. Βέβαια αυτό δεν λέει τίποτα απολύτως για το αν είναι καλοί ή όχι. Ένας μαγνήτης, όσο απλή διαδικασία και αν είναι θεωρητικά να φτιαχτεί (ο οποίος γίνεται στο χέρι με συγκεκριμένα υλικά κτλ), δεν παύει να είναι μία μορφή τέχνης, όπως ακριβώς και η οργανοποιία, η ζωγραφική κτλ. 

Δεν σημαίνει από την άλλη ότι, επειδή φτιάχνεται στο χέρι είναι σώνει και καλά καλός. Το καλός βέβαια είναι υποκειμενικό. Άλλος ακούει ένα Duncan JB και γουστάρει και άλλος όχι, τον βρίσκει πολύ πρίμο κτλ (τώρα τι ακούει ο καθένας άλλη ιστορία χωρίς να θέλω να θίξω ούτε τη μία ούτε την άλλη πλευρά). 

Προσωπικά βλέπω το ηλεκτρικά σε ένα όργανο ως σύνολο και όχι επιμέρους (pots, μαγνήτες, πυκνωτές κτλ) παίζουν τεράστιο ρόλο σε αυτό που ακούμε. 

Όπως σε όλα τα πράγματα η τιμή ενός προϊόντος βγαίνει από πολλούς παράγοντες, όπως κόστος υλικών/κατασκευής, manhours, έξοδα επιχείρησης/προσωπικού, logistics, branding, marketing fees κτλ.

Στο παράδειγμα των Gibson στα 2.000 ευρώ προφανώς και το κόστος που ζητάει ο πωλητής έχει να κάνει με το μυθική διάσταση του brand και σε καμία περίπτωση με το πραγματικό κόστος τους. Έχει τύχει να πιάσω φθηνές σειρές από όργανα με OEM κινέζικους μαγνήτες, και κάποιοι δεν είναι καθόλου άσχημοι, ίσα ίσα! 

Είμαι από αυτούς που "τρώω" και λίγο το mojo της φάσης, μου αρέσει ο x handwired/handmade μαγνήτης με τα τάδε specs από ένα αντίστοιχο Duncan ή Dimarzio. Αν βέβαια μου ακούγονται και οι 2 εξίσου καλά, και το επιτρέπει η τσέπη, θα πάω με τον χειροποίητο για πολλούς λόγους (mojo, στήριξη στον κατασκευαστή, ποιότητα υλικών, παρεχόμενες υπηρεσίες κτλ). 

Προσωπικά, δεν υπάρχουν Holy grails, ούτε ο τάδε μαγνήτης του 1960 με το τάδε σύρμα που είναι  old style θα δώσει το αποτέλεσμα που κανένας άλλος μαγνήτης παραγωγής δεν μπορεί να δώσει. Αυτά τα "άσε μη το ψάχνεις, σαν τους PAF τους original δεν θα βρεις", ""μη ρωτάς τι και πώς απλά άκου", "κάτσε και ψάξου, Super 3 Νάξου" τα ακούω βερεσέ. Στην εποχή μας βγαίνουν τα καλύτερα όργανα ever, και μάλιστα σε μία γκάμα από τιμές ξεφτίλα μέχρι όπου μπορεί να φτάσει το μυαλό του καθενός. Στην vintage αγορά αγοράζεις την ιστορία, όχι απαραίτητα τον ήχο. Όπως σε όλα τα πράγματα έτσι και στα κιθαριστικά, ακόμη και στα  πιο φθηνά το qc έχει ανέβει μέσα στα τελευταία 10-15 χρόνια εκθετικά. Αν υπήρχε η τεχνογνωσία που υπάρχει σήμερα στις τιμές που υπάρχει σήμερα και στην ποσότητα που υπάρχει σήμερα θα έκλαιγε από τη χαρά του Jimi Hendrix αλλά και ο κάθε άσημος Hendrix της εποχής που πλήρωνε μία περιουσία τότε για όργανα, μαγνήτες, αναλώσιμα (από τις 5 επιλογές που είχε έναντι χιλιάδων πλέον). 

Τέσπα επειδή εκτροχιάστηκα πολλάκις. Το αν είναι κινέζικος ή όχι ο μαγνήτες δεν λέει τίποτα στο αν είναι καλός ή όχι, το ίδιο και αν είναι χειροποίητος. Το αποτέλεσμα μετράει. Αν σου ακούγεται καλά εσένα και σου κουμπώνει ένα χαμόγελο, είναι τέλειος. Το ίδιο ισχύει και για κάποιον που μπορεί και τα σκάει τρελά για ένα σετ vintage 50s  PAFs από εκείνους τους καλούς του originals. Μαγκιά του και μαζί του και τον γουστάρω το ίδιο αρκεί να δω το ίδιο χαμόγελο στα μούτρα του. Το θέμα είναι το ένα ή το άλλο, να μην γίνεται αυτοσκοπός της κιθαριστικής ζωής μας, να απολαμβάνουμε τη μουσική, να παίζουμε και να γουστάρουμε. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου