Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους ,εχω ενα προβλημα με την μπασα χορδη D στο κρητικο λαουτο ,μου ειναι πολυ πλαδαρη στο παιξιμο . Εχω δοκιμασει αρκετα διαφορετικα σετ αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος στον ηχο που θελω .Αν εχει καποιος καποια ιδεα καλοδεχουμενη,Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καβαλάρη έχει το λαούτο; Αν ανέβαζες φώτο ίσως βοηθούσε.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνω τι εννοείς "πλαδαρή" αλλά γενικά δεν πρέπει να είναι πολύ σκληρή. Τα σετ είναι ψιλοστάνταρ, δε νομίζω να είναι θέμα της χορδής, αλλά περισσότερο του οργάνου

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον φιλε μου, σου στελνω φωτ.τον καβαλαρη να δεις, προβλημα στο υπολοιπο σετ χορδων δεν εχω , οταν λεω πλαδαρη εννοω οχι τοσο τεντομενη για να ακουγεται ποιο καυθαρα ,ευχαριστω κ παλι

IMG_20181223_100306_resized_20181223_101336383.jpg

IMG_20181223_100240_resized_20181223_101335613.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

νομίζω θα έπρεπε να ρωτήσεις τον κατασκευαστή του για να σου πει τι νούμερο χορδές πρέπει να του βάλεις.

 

Εγώ π.χ. έχω 2 λαγούτα από διαφορετικούς κατασκευαστές που ο καθένας πρότεινε τα δικά του νούμερα χορδών. Και οι 2 όμως συμφωνούσαν για την D μπάσα σε χορδή σονάτα νούμερο 6.

 

Βέβαια δεν έχω ιδέα τα νούμερα των σονάτα πως μεταφράζονται σε ίντσες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ Ekim για το ενδιαφερον ,εχω δοκιμασει κ την σονατα δεν μου κανε ομως,σε ευχαριστω κ παλι καλη χρονια με υγεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου