Προς το περιεχόμενο

Stainless steel frets;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, Earendil said:

 

Γιατί ακόμα και μέσα στο δικό μας κύκλο, το χοντρό ποντάρισμα πέφτει στο στοίχημα "0-1 refret ανά κιθάρα". Ή ακόμα πιο ρεαλιστικά στο "0-1 refret ανά κιθαρίστα όσες κιθάρες κι αν περάσουν απ' τα χέρια του".

 

(Κάπου εδώ θα έρχονταν οι πολυλογάδες και θα μας έλεγαν για τα δεκαεφτά refret που έχει κάνει ο καθένας τους, κάποιοι μάλιστα με τα δόντια, νύχτα και κάτω από εχθρικά πυρά 🤣🤣

 

Παντως οσοι εχουν 1-2 κιθαρες, και εχουν και βαρυ χερι, πρεπει να αλλαζουν καθε 2-3 χρονια ταστα, ευκολα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο ήχος είναι σχετικός. Έχουν διαφορά αλλά απειροελάχιστη

Η αίσθηση slickness είναι η βασική διαφορά. Σε κάποιους αρέσει πχ. το vibrato να έχει μια καλή δόση abrassiveness ώστε να να "αυτοτροφοδοτείται". (πχ Foxy Lady τύπου). Σε ένα Stainless αυτό είναι λίγο πιο ζόρικο να επιτευχθεί.
 

Εϊναι απόλυτα θέμα γούστου, τρόπου παιξίματος και "τακτικής". Ανά δυο-τρία χρόνια τάστα έχω δει να αλλάζουν μόνο επαγγελματίες της ταβέρνας/μπουατ/εντέχνου (δηλ. 4-5 μέρες/εβδομάδα σε 4ωρο μεροκάματο) και μόνο για cowboy refrets (τα πρώτα 5) και για τάστα στενά. Αν γίνεται λείανση και γυάλισμα τακτικά, ο χρόνος επιμυκήνεται.
 

Και όντως ισχύει το 1 full refret/διάρκεια κατοχής ενός οργάνου. Κάποιοι το χρειάζονται στα 7-8 χρόνια, κάποιοι στα 15-20.

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με πνοή

πάντως και το χέρι παίζει μεγάλο ρολο

σε κιθάρα που έπαιξε απο το 92 έως το 2008 με μέσο ορο 25-30 ώρες την εβδομαδα, και απο τοτε μεχρι σήμερα πιο χαλαρα 10 ωρες την εβδομαδα, έχω αλλάξει μια φορά τάστα το 2000.

ειναι κάνα δυο χρονια τωρα που ζητάει ταστα

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Παντως οσοι εχουν 1-2 κιθαρες, και εχουν και βαρυ χερι, πρεπει να αλλαζουν καθε 2-3 χρονια ταστα, ευκολα.

 

Εδώ δεν αλλάζουν λάστιχα κάθε τρία χρόνια που τους εμπιστεύονται και το τομάρι τους, και θα αλλάξουν τάστα;

Δεν είναι έτσι νομίζω. Και ευτυχώς δε χρειάζεται.

  • Χαχα 1

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προλαβαν οι απο πανω... 

 

Εαν δε ρωτησεις, δε μαθαινεις. Απλα βλεπω μερα με τη μερα (με δοση υπερβολης) να πεφτει η σταθμη στα ταστα σε οσες κιθαρες παιζω. Και σκεφτομαι οτι εαν θα επαιζα μονο με μια κιθαρα, θα αλλαζα οντως πιο συχνα ταστα σε σχεση με ελαστικα.

Εδω που τα λεμε, στο μπουζουκι -παλια που επαιζα- ηθελα καθε 2-3 χρονια αλλαγη ταστων με μεγαλυτερο νουμερο (λογω σκευρωματος). Δεν θα μου φαινοταν εξωπραγματικη μια αναλογη "συντηρηση" και στην κιθαρα.

 

@Πνοή και Νύξη Ποση διαφορα, ποσοστιαια, εχει το κοστος στα ατσαλινα? 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Απλα βλεπω μερα με τη μερα (με δοση υπερβολης) να πεφτει η σταθμη στα ταστα σε οσες κιθαρες παιζω. Και σκεφτομαι οτι εαν θα επαιζα μονο με μια κιθαρα, θα αλλαζα οντως πιο συχνα ταστα σε σχεση με ελαστικα.

Εδω που τα λεμε, στο μπουζουκι -παλια που επαιζα- ηθελα καθε 2-3 χρονια αλλαγη ταστων με μεγαλυτερο νουμερο (λογω σκευρωματος). Δεν θα μου φαινοταν εξωπραγματικη μια αναλογη "συντηρηση" και στην κιθαρα.

 

Fine by me. Τυχαίνει να βρίσκομαι (τόσο πρακτικά όσο και "ιδεολογικά") στο άλλο άκρο. 

Ίσως αν κάποιος έχει την ευχέρεια να πίνει πραγματικά το αίμα μιας μόνο κιθάρας αυτοί οι χρόνοι να είναι εξηγήσιμοι κι ας μου φαίνονται υπερβολικοί. Άλλο τάστο, άλλο χέρι, τί να πω... Μπορεί.

 

Ελαστικά αλλάζω στην ώρα τους και νωρίτερα, ευτυχώς. 😄

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται σε ποιά θέση παίζει κανείς.

Μου έχουν τύχει να πιάσω κιθάρες που ήταν κλασικά φαγωμένες στο λα μινόρε ή στη σολ στο 12.

Αν παίζεις πάνω κάτω δηλαδή βολτάρεις και έχεις κανα δυό κιθάρες ρεζέρβα δεν θα γίνει τίποτα.

Φυσικά παίζουν ρόλο και τα δάχτυλα και οι χορδές που χρησιμοποιούνται και τέλος το είδος της μουσικής που παίζεις.

Η γρια τέλε μου που μπήκε στον 46ο χρόνο της και με τζάμπο ακόμα δεν μου ζήτησε κάτι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Vigier με stainless steel τάστα εδώ και περίπου 18 χρόνια ακόμα παίζουν αξιοπρεπώς. Έπιασα μια φρεσκοφτιαγμένη Suhr με stainless steel πριν μια βδομάδα και βέβαια ήταν άλλο πράγμα αλλά σε σχέση με την Gibson μου, που μετά από έναν χρόνο ακούω και νοιώθω τα φαγώματα, καμία σχέση.

Ατσάλι και πάλι ατσάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το ανοξείδωτο που βάζουν στα τάστα πρακτικά δεν μαγνητίζεται (μόλις δοκίμασα με ένα μαγνήτη για επιβεβαίωση). 

Η διαφορά στον ήχο είναι υπαρκτή (και στην αίσθηση ακόμα μεγαλύτερη). Κάποτε ήμουν φαν των stainless steel τώρα μάλλον το αντίθετο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου