Προς το περιεχόμενο

Stainless steel frets;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λενε οτι ειναι πιο πριμος. προσωπικά δεν εχω δοκιμάσει καμια με ατσάλινα αλλα και παλι ειμαι κουφός. 

 

πιστεύω  ότι με eq το φτιάχνεις το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ στα χέρια μου , στην αίσθηση βλέπω διαφορά. Σημαντική για μένα , τα προτιμώ τα ατσάλινα

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 23/12/2018 στις 10:53 ΠΜ, gkourmoul1 είπε

Ποση διαφορα, ποσοστιαια, εχει το κοστος στα ατσαλινα? 

 

Ανάλογα το μαστόρι. Σε πιστοποιημένο υπευθυνο επαγγελματία γύρω στο 40% upcharge.
 

Ηχητικά εγώ προσωπικά βρίσκω αμελητέα διαφορά (όσο αμελητέα είναι τα variables στο παίξιμο ενός κιθαρίστα και στον ήχο του-ενισχυτές,chips, γερμάνια, gain, παλαιότητα χορδών, θερμοκρασία κλπ.)

Για μένα το μεγαλύτερο ατού είναι η αίσθηση ασφάλειας. Ότι δηλ. δεν θα χρειαστεί να αλλαχτούν τάστα για πάααρα πολύ καιρό. Τελικά, ίσως χρειαστεί να αλλαχτούν όσες φορές θα άλλαζαν και τα νικελ, σε μια κιθάρα, αλλά η αίσθηση ασφάλειας είναι υπαρκτή. 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

... Τελικά, ίσως χρειαστεί να αλλαχτούν όσες φορές θα άλλαζαν και τα νικελ, σε μια κιθάρα, αλλά η αίσθηση ασφάλειας είναι υπαρκτή. ...

Πως το εννοεις; Η λογική των ατσαλινων ταστων δεν είναι ότι φθείρονται παρα πολυ λιγότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, gkourmoul1 said:

Μαλλον εννοει οτι τελικα μια φορα θα αλλαξει ο κατοχος ταστα σε κιθαρα, ειτε ατσαλινα, ειτε νικελ.

σωστό κι αυτο. η αλήθεια είναι ότι για ερασιτέχνες, και ειδικά για αυτούς με περισσότερες της μίας κιθάρας, ειναι πιθανό να αλλάξεις μια φορά. για έναν επαγγελματία πάντως θεωρω οτι ισως κανει μεγαλη διάφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Μαλλον εννοει οτι τελικα μια φορα θα αλλαξει ο κατοχος ταστα σε κιθαρα, ειτε ατσαλινα, ειτε νικελ.

Σωστό είναι αυτό, απλά η διαφορά είναι ότι τον ενδιάμεσο καιρό, στα νίκελ, τα bends θα ακούγονται σαν μαγειρείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου