Προς το περιεχόμενο

Roland TR 09 συνδεση με Logic Pro X


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε και χρονια πολλα .Προσφατως αγορασα το Roland TR 09 .Αφου διαβασα manual ,ειδα tutorials στο youtube κλπ ,εχω μεινει με 2 βασικες αποριες :

       1)Η πρωτη αφορα την λειτουργια Panning που προσφερει το Tr09 .Οταν το συνδεω κατευθειαν με τα monitor μου ή μεσω του line in του Traktor S4 το οποιο συνδεεται μεσω USb με το mAcbook Pro 2015 στο οποιο τρεχει το Traktor Pro,το panning λειτουργει αριστα . Οταν ομως το συνδεω με το Logic Pro Xειτε μεσω του Usb (το οποιο βγαζει 4 στερεο καναλια ηχου ) ειτε μεσω line in της Apogee One ,δεν καταφερνω να εχω panning απο το 09 με αποτελεσμα να ειναι αχρηστη η λειτουργια για live recording .Αυτο που συμβαινει οταν αλλαζω τη ρυθμιση panning για καποιο απο τα drum parts ειναι να αλλαζει η ενταση .Οι τροποι συνδεσης που εχω δοκιμασει ειναι οι εξης:

   α)Με input device το 09 επιλεγμενο απο τo audio preference ,ανοιγω 5 καναλια , το πρωτο (1) instrument με input & output 1+2 (στο output επιλεγω Off -1 αντι για ΤΡ 09 ) και μετα τεσσερα (4) audio με input 3+4 ,5+6,7+8,9+10 .O ηχος ακουεται στο κεντρο αλλα χωρις δυνατοτητα panning

   b) Μεσω του line in της Apogee και επιλεγμενο input device την Apogee ,ανοιγω 1 καναλι ειτε με επιλεγμενα  τα input 2 και output 1+2 και ο ηχος ειναι παλι στο κεντρο χωρις panning ειτε με επιλεγμενα τα input 1+2 και output 1+2 και ο ηχος ειναι hard panning δεξια .Οι συνολικες επιλογες input που μου δινει η Apogee ειναι : 1 , 2 , 1+2 

Σε διαφορα threads απο ξενα forum εχω διαβασει οτι γινεται να εχεις panning χειρισμο μονο μεσω του main mix channel (το οποιο δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι..) .Επισης γιατι μεσω Traktor γινεται ενω μεσω line in στο logic δεν γινεται .Εκανα το πειραμα και συνεδεσα στο Traktor σαν input & outpout στα preferences ,ανοιξα καναλι με input 3+4 και ouutput 1-2 και εχω panning (και ετσι ισως ελυσα το προβλημα μου .. .) .Ισως να φταιει η Apogee .

    2)Η δευτερη αφορα την χρηση του TR09 .Το korg Volca beats που εχω μου δινει την δυνατοτητα να μπορω να παιξω /δοκιμαζω drum's parts πανω απο καποιο pattern που εχω φτιαξει ετσι ωστε να μπορω να ακουσω αν κατι μου ταιριαζει ή οχι ,χωρις να γραφεται αυτο στο backround pattern .Στο ΤΡ-09 το μονο που μπορω να κανω ειναι ,με επιλεγμενο το tap στο Pattern write mode ,να παιζω πανω απο το pattern που φτιαχνω και να προστιθεται οτι παιζω σε αυτο .Δεν μπορω δηλαδη απλα να παιξω drums πανω απο καποιο pattern χωρις αυτα να γραφονται στο pattern αυτο (ελπιζω να εγινα κατανοητος )

    Αν καποιος μπορει να βοηθησει ,τον ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων (εχθες εφαγα τουλαχιστον 12 ωρες πανω απο το google και τα μηχανηματα ψαχνοντας λυσεις ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου