Προς το περιεχόμενο

Ash vs Alder vs Mahogany (body) again!!


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, ez said:

Αφηνω αυτο εδω και παω να παρω ποπ κορν :classic_biggrin:

 

Τώρα είναι αργά, αλλά αύριο το πρωί θα ανοίξω μπυρίτσα και θα περιμένω  ... 🤟

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειδα κι εγώ και ελεγα να το ποστάρω αλλα μετα το μετάνιωσα. Να λοιπόν ομως που βρήκε το δρομο του στο νοιζ. 

 

Εγώ πάντως τις μεγάλες διαφορές που τονίζει ο έμπορας δεν άκουσα. Βέβαια ειναι γνωστό ότι είμαι και κουφός.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
26 λεπτά πριν, otto## είπε

Εγώ πάντως τις μεγάλες διαφορές που τονίζει ο έμπορας δεν άκουσα. Βέβαια ειναι γνωστό ότι είμαι και κουφός.

 

Νταξ, κι εγω κουφος ειμαι αλλα διαφορες υπαρχουν και ειναι αρκετα ευδιακριτες.

Ισως να μπερδευει καποιους πως η ηχητικη αντιδραση μπορει να εχει μικρες η μεγαλες αποκλισεις αναλογα με το τι και σε ποιο σημειο παιζεται.

Περα απο πλακες, αυτη η παρουσιαση ειναι μια απο τις πλεον σοβαρες προσπαθειες να καταδειχτουν οι -οποιες- διαφορες. Το γεγονος πως ολα τα υπολοιπα παραμενουν τα ιδια, αληθινα πιστευω βοηθαει πολλους που ταλανιζονται με τετοιες σκεψεις. Ο κακοπροαιρετος θα εξακολουθησει να θεωρει πως "δεν μπορει ολα να ειναι ιδια" οταν επεμβαινει ο ανθρωπινος παραγων και η δυναμικη των χεριων κατα το παιξιμο.

Ο καλοπροαιρετος, αργα η γρηγορα θα συνηγορησει με τον παρουσιαστη.

Θαλεγα εν κατακλειδι πως εκεινος που νοιαζεται γι αυτα θα βρει υλικο να τον εξιταρει, οποιος ομως θεωρει εξ αντικειμενου πως ολα αυτα ειναι ατοπα, πιθανοτατα θα χλευασει και θα επιστρεψει στη μελετη - και καλα θα κανει...

Venceremos!!

  • Like 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως άκουσα ωραίους Seymour Duncan 5/2 for tele :classic_biggrin: και τον ωραίο punchy ισορροπημένο ήχο της modern Gotoh.

 

Πολύ καλή κίνηση , επιτέλους,το να έχουν τα σώματα το ίδιο ΒΑΡΟΣ,έτσι ώστε να μην υπάρχει καμμία ουσιαστική διαφορά ή για να είμαστε και πιο σωστοί να υπάρχει μια συνολική "συνεισφορά" του σώματος γύρω στο 5% στον ήχο,σε αντίθεση με τους ΜΑΓΝΉΤΕΣ π.χ. που αν αλλαχθούν θα μεταβάλλουν τον ήχο πάνω από 80% η την ΓΕΦΥΡΑ που επίσης αλλάζει τον ήχο πολύ.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εμένα γιατί το swamp ash μου ακούγεται περισσότερο μαχόγκανι κι απ' το μαχόγκανι? @argytar μπας κι έχω mahoganear?
 

Η διαφορά κι εμένα δυστυχως μου είναι τόσο αμελητέα, όσο μεταξύ ενός σετ χορδών 3 και 4 εβδομάδων ή μισής στροφής κατσαβιδιού στους μαγνήτες. Λέω δυστυχώς γιατί η φιλολογία πίσω από το "tonewood" είναι αντιστρόφως ανάλογη της πραγματικής διαφοράς. Αναγνωρίζω όμως ότι το debate πραγματικά αφορά "πόση διαφορά" θέλει ο καθένας να ακούσει, ή πώς η διαφορά αντανακλάται στο παίξιμό του.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα έχω ξαναπεί. Δε χρειάζεται να πείσουν όσοι ακούνε αυτούς που δεν ακούνε ούτε το αντίθετο. Ας (μην) ακούει ο καθένας ό,τι θέλει κι ας πορευτούμε όλοι μαζί αδελφωμένοι προς ένα νέο κιθαριστικό έτος με την ευχή να πέσουν όλες οι τιμές των πάντων κατά 70% και να διπλασιασθούν οι μισθοί και οι απολαβές όλων.

 

Και εύχομαι σε όλους χαρά και ηρεμία, ακόμα και σ' αυτούς που δεν ακούνε διαφορά και νομίζουν ότι αυτή είναι η αντικειμενική αλήθεια ενώ είναι προφανές ότι κάνουν λάθος. :classic_biggrin:

  • Like 3
  • Χαχα 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
18 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Εγώ τα έχω ξαναπεί. Δε χρειάζεται να πείσουν όσοι ακούνε αυτούς που δεν ακούνε ούτε το αντίθετο.

 Δεν μπορούν να πειστούν ούτως ή άλλως. Είναι θέμα διάθεσης. 


(Δεν φταίμε εμείς αν η διαφορά που ακούτε είναι μικρότερη από αυτή που νομίζετε)😈😈😈

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

 (Δεν φταίμε εμείς αν η διαφορά που ακούτε είναι μεγαλύτερη από αυτή που νομίζετε)😈😈😈

 

Ε ντάξει λίγο μεγαλύτερη παίζει να είναι.:classic_biggrin:

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου