Προς το περιεχόμενο

Ash vs Alder vs Mahogany (body) again!!


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Eμένα μου φαίνεται τόοοσο αμελητέα η διαφορά τους, που με αφήνει παγερά αδιάφορο το είδος του ξύλου. Σε βαθμό που να με ενδιαφέρει περισσότερο το χρώμα των βιδών του pickguard ή το σχήμα της θήκης της κιθάρας.

 

Το βίντεο το βρίσκω εξαιρετικό βέβαια γιατί κερδάνε όλοι (και οι ξυλολάτρες και οι ξυλοκλάστες). Είναι τεράστια κουβέντα πάντως και το τεστ αδικείται από την κιθάρα ( tele bridge ) που της δίνει ιδιαίτερα χαρακτηριστικό ήχο σε βαθμό που να "ισοπεδώνει" ή έστω να εξομαλύνει τις όποιες διαφορές, προς τέρψιν των ξυλοκλαστών.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

σημασία έχει αν καταλάβαμε / ακούσαμε διαφορές ή αν μπορούμε να τα βρούμε με κλειστά μάτια ;;;;

 

εγώ άκουσα διαφορές και όχι, δεν καταλαβαίνω τίποτα με κλειστά μάτια 

 

 

Αν δεν μπορείς να τις βρεις με κλειστά μάτια, πώς άκουσες διαφορές και πώς τις αξιολόγησες; ( υπ' όψιν ότι κι εγώ ακούω διαφορές-ή νομίζω ότι ακούω διαφορές ). Και πώς γίνεται με κλειστά μάτια, αυτές να αμβλύνονται σε τέτοιο βαθμό που να αμφιβάλεις για το τι άκουσες;

Ενδιαφέρον δεν γίνεται;

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν θα ερθει η ωρα που δεν θα υπαρχουν ξυλα ουτε για οδοντογλυφιδες 🤣 θα ηρεμησουμε! 

Τοτε θα αλλαξει και ο τιτλος σε Epoxy Resin Vs Carbofibers Vs 3D print Tone Test!

  • Λυπάμαι 1
  • Χαχα 1

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή βλέπω σοβάρεψε το νήμα πρέπει να πω μια άποψη....

το mahogany ακούστηκε σίγουρα πιό λαμπρό, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν οφείλεται στο ξύλο, αλλά σε οτιδήποτε άλλο κατά την επανασυναρμολόγηση.

Η δε διαφορά ήταν αμελητέα μπροστά στο τι πετυχαίνεις με ελάχιστη στρορφή ενός ποτ ή με το που θα βάλεις το χέρι σου.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ενδιαφέρον δεν γίνεται;

όχι 

 

2 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Αν δεν μπορείς να τις βρεις με κλειστά μάτια, πώς άκουσες διαφορές και πώς τις αξιολόγησες; ( υπ' όψιν ότι κι εγώ ακούω διαφορές-ή νομίζω ότι ακούω διαφορές ). Και πώς γίνεται με κλειστά μάτια, αυτές να αμβλύνονται σε τέτοιο βαθμό που να αμφιβάλεις για το τι άκουσες;

 

δεν καταλαβαίνω τι θέλεις ακριβώς να σου πω ;;; Αν μου βάλεις τα κλιπ με κλειστά μάτια δεν μπορώ να σου πω ποιο είναι μαονι και ποιο swamp ash ;;; Γιατί ούτε μουσικός είμαι ούτε κανας σοβαρός παίκτης 

 

αν μου πεις απλά πες μου αν ακούς κάτι διαφορετικό, φαντάζομαι ότι ίσως το καταφέρω . Δεν το έχω προσπαθήσεις  με το συγκεκριμένο βίντεο 

 

Παρακολουθώντας το βίντεο κάθε φορά που άλλαζε σώμα , εγώ άκουγα διαφορετικό ήχο 

 

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ 

 

δεν λέω κάπου αν ευθύνεται το ξύλο ή αν έχει κάνει κάποιο τρικ ο δημιουργός ή αν ευθύνεται κάτι άλλο για την διαφορά ήχου 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Είναι τεράστια κουβέντα πάντως ...

 

Εδώ συμφωνώ απολύτως.

 

Όμως αυτού του είδους τα τεστ, δεν είναι και ότι καλύτερο για συμπεράσματα, από την στιγμή που (κατά την γνώμη μου πάντα) το θέμα δεν είναι η ακουστική διαφορά που περνάει στον ακροατή όπως σε blind test.

 

Το θέμα είναι η γενικότερη αίσθηση που σου αφήνει το χτύπημα της χορδής ως παίχτη, ο συνδυασμός χτυπήματος και απόκρισης, και τα overtones με το eq τους, και την δυναμική τους κατά το χτύπημα, πράγματα που ως ακροατής (όπως είμαστε εμείς στο βίντεο) δεν αντιλαμβάνεσαι, αλλά επηρρεάζουν σημαντικά τον παίχτη, όσον αφορά στον τρόπο που θα παίξει, ακόμα και στο τι θα παίξει.

 

Επίσης ενώ οι ακουστικές διαφορές λύνονται με ένα eq, οι διαφορές στην αίσθηση χτυπήματος χορδής/απόκρισης ήχου, δεν είναι τόσο εύκολα τιθασεύσιμες.

  • Like 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Rebel_Of_South said:

όχι 

 

 

δεν καταλαβαίνω τι θέλεις ακριβώς να σου πω ;;; Αν μου βάλεις τα κλιπ με κλειστά μάτια δεν μπορώ να σου πω ποιο είναι μαονι και ποιο swamp ash ;;; Γιατί ούτε μουσικός είμαι ούτε κανας σοβαρός παίκτης 

 

αν μου πεις απλά πες μου αν ακούς κάτι διαφορετικό, φαντάζομαι ότι ίσως το καταφέρω . Δεν το έχω προσπαθήσεις  με το συγκεκριμένο βίντεο 

 

Παρακολουθώντας το βίντεο κάθε φορά που άλλαζε σώμα , εγώ άκουγα διαφορετικό ήχο 

 

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ 

 

δεν λέω κάπου αν ευθύνεται το ξύλο ή αν έχει κάνει κάποιο τρικ ο δημιουργός ή αν ευθύνεται κάτι άλλο για την διαφορά ήχου 

 

το νόημα (κατ εμέ) προφανώς είναι να πεις: θα πάρω το "τέτοιο" επειδή θέλω (και ξέρω ότι) να ακουστεί έτσι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μα εννοείται ότι ο ήχος του οργάνου είναι πολλά πράγματα ταυτόχρονα. Αttack, swell (ανάπτυξη), volume, timbre, sustain, decay, overtones. Πώς να τα αξιολογήσει κανείς σε ένα βίντεο μέσω youtube? Απειροελάχιστα variables σε κάθε ενα από αυτά, αθροίζουν την υποτιθέμενη ακουστική διαφορά. Κάποια από αυτά δύσκολα τα αντιλαμβάνεται ο τελικός αποδέκτης του youtube (όπως πχ την αλληλεπίδραση του συστήματος όργανο-ενισχυτής-παίκτης). 

 

Το θέμα δεν είναι να επιλέξω ξύλο. Το θέμα είναι πόση φαιά ουσία πρέπει να ξοδέψω για να καταλήξω τελικά ότι αν δεν μου το έλεγε κανείς και δεν υπήρχε εικόνα, ούτε καν θα μου περνούσε από το μυαλό ότι είναι διαφορετικά όργανα. Και πώς η προεξόφληση διαφοράς έκανε τελικά τη διαφορά την ίδια.

 

Το να ψάχνουμε διαφορές στο ηχόχρωμα λόγω ξύλου του σώματος στο ηλεκτρικό όργανο είναι σαν να διερωτώμαστε πόση ζάχαρη βάζουμε στον καφέ για να είναι μέτριος. 

Η αλήθεια είναι στο (χοντρό) μανίκι. Εκεί θα βρούμε τη χαμένη μας ποιότητα. 

Για να επιστρέψω στο λουθιερ mood μου, το μαόνι είναι ο βασιλιάς των ξύλων( υποκειμενικά) στο solidbody ηλεκτρικό όργανο. Όποτε ακούω μαονένια κιθάρα (μέσα από ενισχυτή πάντα), νιώθω σαν στο σπίτι μου. Μου αρέσουν και το pine, το yellow cedar, spanish cedar, γενικά ελαφριά και άκαμπτα slabs. Σε συνδυασμό με χοντρό μανίκι.

 

34 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

δεν καταλαβαίνω τι θέλεις ακριβώς να σου πω ;;; Αν μου βάλεις τα κλιπ με κλειστά μάτια δεν μπορώ να σου πω ποιο είναι μαονι και ποιο swamp ash ;;; Γιατί ούτε μουσικός είμαι ούτε κανας σοβαρός παίκτης 

 

Δεν απευθύνομαι μόνο σε εσένα Rebel, αλλά σε όλους μας sorry αν το πήρες ως αμφισβήτηση κρίσης. Και το ερώτημα δεν είναι καν αν καταλάβουμε ποιο είναι ποιο. Μπορώ να σου πώ ότι μπορεί να είναι μέχρι και "Πότε αλλάζει όργανο" και πάλι να δυσκολευόμαστε. 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

το μαόνι είναι ο βασιλιάς των ξύλων( υποκειμενικά) στο solidbody ηλεκτρικό όργανο. Όποτε ακούω μαονένια κιθάρα (μέσα από ενισχυτή πάντα), νιώθω σαν στο σπίτι μου.

 

Κι εγώ κάπως έτσι αισθάνομαι για την ηλεκτρική κιθάρα.

Όμως δεν μου αρέσει τόσο πολύ το μαόνι στο μπάσο (λόγω ακριβώς αυτών των ηχητικών ιδιοτήτων του), όσο το ash (που έχει στρογγυλά ευδιάκριτα μπάσα και πρίμα, αλλά λιγότερα μεσαία), ειδικά αν βρεθεί ελαφρύ κομμάτι.

 

Σε ακουστικά όργανα τώρα προτιμώ τους συνδυασμούς rosewood - cedar (καπάκι), και μαόνι - spruce (καπάκι).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα και γω το κλιπάκι και συμφωνώ απόλυτα με τον τύπο που το παρουσιάζει

διαφορές υπάρχουν αλλά όπως σωστά τοποθετήθηκαν οι υπόλοιποι ειναι πιό πολύ γι αυτόν που παίζει και λιγότερο γι αυτόν που ακούει

το πλέον ισορροπημένο ήχο θεωρώ το έχει το alder ,  τον καλύτερο ήχο για tele φυσικά το swamp ash μεγάλη έκταση από μπάσα έως πρίμα με καθαρό και δυνατό ήχο 

το μαόνι το ξύλο που προτιμώ συνεχίζει να έχει αυτόν τον κλαψιάρικο χαρακτηριστικό ήχο με τις ενισχυμένες χαμηλομεσαίες  καμμία έκπληξη σε αυτά που άκουσα

θα προτιμούσα βέβαια να ήμουν αυτός που δοκιμάζει τα όργανα μιας και Θα κατανοούσα καλύτερα τις διαφορές

Για tele δαγκωτό ash😎

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου