Προς το περιεχόμενο

Ash vs Alder vs Mahogany (body) again!!


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, yameth said:

 

Αν έστηνα κιθάρα απο την αρχή θα επέλεγα Swamp ash. Αρκεί να ήταν ελαφρύ.

 

μεγάλη κουβέντα....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yameth είπε

Αν έστηνα κιθάρα απο την αρχή θα επέλεγα Swamp ash. Αρκεί να ήταν ελαφρύ.

 

Το swamp ash είναι ΠΑΝΤΟΤΕ ελαφρύ.

Η βαριές Fender είναι φτιαγμένες από northern ash.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και με τον "καρακομπρεσαρισμένο" ήχο του youtube  οι διαφορές είνα χαοτικές... :classic_biggrin:  Επίσης επειδή το έχω κάνει το πείραμα  πριν μερικά χρόνια και αν δεν με ενδιέφερε και το αισθητικό μέρος, όλες τις κιθάρες μου θα τις είχα άβαφες. :classic_biggrin:

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Το swamp ash είναι ΠΑΝΤΟΤΕ ελαφρύ.

Η βαριές Fender είναι φτιαγμένες από northern ash.

Σωστός 

μακάρι να βρίσκαμε swamp ash,στην Ευρώπη μόνο το βαρύ αν και μαδέρι από μαδέρι έχει διαφορά στο βάρος

 

Ωραίος ο marathon με τις συνθετικές του!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/28/2018 at 11:13 AM, Tamtam said:

... η πανάλαφρη Squier Strat μου (παρά τις μόντες και τις αναβαθμίσεις, τους hot μαγνήτες κλπ), στις μεγάλες συναυλίες και τα πολλά watt, ακούγεται πολύ πιο "αδύναμη" και με λιγότερο όγκο από την πολύ πιο βαριά, φθηνή επίσης, βιετναμέζικη LP με τους στοκ P90 της.

Η Les Paul έχει ένα παχύ σώμα που ακόμα και ελαφριά LP να έχουμε είναι συνήθως πιο βαριά από μια strat. Επειδή έχω bolt-on neck LP (Warmoth) και set neck LP και ακούω μικρές διαφορές που πιστεύω ότι οφείλονται πιο πολύ στους διαφορετικούς μαγνήτες, θεωρώ ότι ο όγκος της Les Paul οφείλεται στο πάχος του σώματος της. Σε κάποιο βαθμό και στα ξύλα, LP's με swamp ash (έχει φτιάξει η Gibson) δεν έχουν τις ίδιες χροιές. Φυσικά όπως με όλες τις κιθάρες παίζεις τα πάντα αλλά λόγω ηχητικού όγκου θεωρώ την LP την απόλυτη μεταλοκιθάρα. Αυτό το καταλαβαίνεις όταν παίζεις, όχι από YT clips.

 

On 12/28/2018 at 11:30 AM, Superfunk said:

 

Αν σε ενοχλεί το βάρος της LP απλά βάλε τους μαγνήτες της στην Squier και θα έχεις το 95% του ήχου της LP

Ούτε για αστείο δε το πιστεύω, έπαιζα χρόνια σε μπάντα που ο έτερος κιθαρίστας είχε αμερικάνικη στρατ με διπλό και είχε τελείως διαφορετικό ήχο από εμένα με την SG που είναι και πιο λεπτή και πιο κοντά το σώμα της σε αυτό της στρατ. Όπως και δεν έχει σχέση με τις LP's που πήρα αργότερα και συγκρίναμε. Οι μαγνήτες δεν το λύνουν αυτό. Υπάρχουν διαφορές στο πως η κάθε κιθάρα έχει κατασκευαστεί και στο τι έχει (ξύλα, hardware, ηλεκτρικά κ.α.) που από λίγο ως πολύ επηρεάζουν τον ήχο της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KostasP
συμφωνώ και στα δυο. Μέχρι και το σχήμα του οργάνου επηρεάζει.
Διαφορετικά, αν βάζαμε τους ίδιους μαγνητες από μια LP σε μια Fender με μπράτσο LP (λέμε τώρα) και κρατώντας όλα τα ίδια specs όπως γράφτηκε νωρίτερα από τον Otto, θα είχαμε ήχο LP σε σώμα Strat... δεν.γίνονται.αυτά.τα.πράγματα! :classic_biggrin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρατήρησα κάποια διαφορά μεταλύ alder και των άλλων 2. Εξεπλάγην, γιατί δεν περίμενα να ακούσω παρατηρήσιμη διαφορά μεταξύ ξύλων. Ίσως βέβαια να είναι λίγο πιο χαμηλά ή πιο ψηλά οι μαγνήτες σε κάποια παραδείγματα. Δεν πιστεύω γενικά στο tonewood. Μεταξύ mahagony και ash εγώ τουλάχιστον δεν άκουσα κάτι διαφορετικό. Προσωπικά μου άρεσε το μαόνι και το ash από το έλατο.

 

Και ναι, πιστεύω πως αν βάλεις μαγνήτες lp σε strat θα έχεις lp ήχο κατα 90%. Το 10% οφείλεται στην γέφυρα και το scale length. Εννοείται πως η γέφυρα παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο από το ξύλο και το σχήμα της κιθάρας. Αυτό φαίνεται και στο παρακάτω βίντεο όπως ο τύπος βάζει γέφυρα από τιτάνιο και ο ήχος αλλαζεί πολύ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, George Litos είπε

Εννοείται πως η γέφυρα παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο από το ξύλο και το σχήμα της κιθάρας.

 

Και οι μαγνήτες φυσικά ακόμα περισσότερο.

 

Η ουσία είναι ότι όλες οι κιθάρες του βίντεο ακούγονται σαν αυτό που όντως είναι δηλ. TELECASTER.

Ακόμα και αυτή που είναι φτιαγμένη από μαχογκανυκαλογιαμεταλ :classic_biggrin: σαν τελε ακούγεται και ας μην έχει ποτέ παραδοσιακά χρησιμοποιηθεί αυτό το κΣυλο για Tele (αν και κάποια στιγμή που δεν έβρισκε alder o Leo είχε φτιάξει και κάποιες κιθάρες από poplar & mahogany ,καθώς και κάποιες thinline στα τέλη των 60s)

 

Αν τους βάλεις άλλους ΜΑΓΝΉΤΕΣ π.χ

PAF humbuckers ΔΕΝ θα ακούγονται σαν telecaster.

 

Το ίδιο και με το gain  και τα εφέ , όσο ανεβαίνει τόσο εξαφανίζεται το...κΣυλο και από κάποιο επίπεδο και μετά ακόμα και οι... μαγνήτες..

 

Και αυτή είναι η ουσία, αν κάποιοι θέλουν φυσικά να ψάχνουν και με το 5% της συνεισφοράς του "tonewood'' στον ήχο μεγειατουςκαιχαρατους:classic_smile:

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ζητημα δεν ειναι τι και ποσο επηρεαζει τον τελικο ηχο. Ολα τον επηρεαζουν, λιγοτερο η περισσοτερο - αναλογα την περιπτωση...η κιθαρα ειναι ενας "ζωντανος" οργανισμος.Και μην ξεχνατε πως το βιντεο ειναι της Warmoth, μιας εταιριας παρτς δηλαδη με προδηλο συμφερον για debates σχετικα με την "μυθολογια" των ξυλων και του "ταιριασματος" τους.

Τετοιου ειδους τεστ, κυριως απευθυνονται σε οποιους τελικα στραφουν στη λυση partcaster (και δεν ειναι καθολου λιγοι) η σε κεινους που για καποιο λογο θα κληθουν ν' αλλαξουν ενα κομματι του οργανου τους. Γι αυτους, εχει νοημα.

Προσωπικα το εχω διαπιστωσει σε μεγαλυτερο η μικροτερο βαθμο σχεδον για καθε διαφορετικο παρτ μιας Τελε...τα γουστα μου με σπρωξαν σε (χοντρικα) λυσεις > ελαφρυ σωμα+χοντρο μπρατσο. Η αγορα εργοστασιακου μοντελου με τετοια χαρακτηριστικα οδηγει σε καστομ σοπ επιλογες και η τσεπη μου ποτε δεν το αντεξε...εφτιαξα λοιπον αμετρητες παρτκαστερ μεσα στα χρονια, στην πορεια δε ειχα την ευκαιρια να δοκιμαζω οργανα στα οποια αλλαζα καποιες φορες μονον ενα κομματι του ολου. Ετσι καταλαβαινει καποιος πως και ποσο μπορει να επηρεαζει ενα συγκεκριμμενο οργανο η αλλαγη της γεφυρας, του μπρατσου, των μαγνητων, του νατ, του σωματος, των ηλεκτρικων κλπ.

Υπαρχουν διαφορες και μαλιστα καποτε σημαντικες, για οποιον στηνει ενα bolt on οργανο απο το μηδεν.

Η διαδικασια βεβαια συνηθως αποβαινει ιδιαιτερα κοστοβορα, γι αυτο η αποψη μου ειναι πως καλως υπαρχουν τετοιου ειδους (σοβαρες) δοκιμες.

Ελαχιστα εως καθολου θα απασχολησει το ζητημα οσους εχουν καποια κιθαρα που αγαπανε και τους αρεσει ο ηχος της η εκεινους που απλα θελουν η κιθαρα τους να ακουγεται και να "θυμιζει" καποιο καλτ μοντελο.

Κι εμενα θα με απασχολουσε σε μηδενικο βαθμο αν ειχα τα λεφτα να παρω την κιθαρα που επαιξα προ ημερων...με μεγαλη μου χαρα θα εδινα ολες μου τις κιθαρες -και το αυτοκινητο δωρο- προκειμενου να την εχω στα χερια μου και να διασκεδαζω διαβαζοντας το παρον νημα πινοντας ενα κρασακι.

  • Like 7

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν κάποιος ειναι και λιγο καχύποπτος θα μπορούσε να υποθέσει πως τα eq ηταν και λιγο "πειραγμενα" στο βίντεο. Μιλαμε για τεστ απο μια εταιρία που προσφέρει αυτο ακριβως το προϊόν. Ολα τα συμπεράσματα στο βίντεο ηταν by the book. Ολα ακολουθούσαν τη κοινή μυθολογία περί tonewood. Αλλα ολα αυτα θα τα ελεγε μονο καποιος καχύποπτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου