Προς το περιεχόμενο

Ash vs Alder vs Mahogany (body) again!!


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα δεν χρειαζεται να δω το βιντεο.

Πριν παρω κιθαρα τη δοκιμαζω κι αν μου αρεσει, δεν πανανε κι απο αγριοπασατεμπια, θα την παρω.

Βεβαια θα μου πεις αν σου αρεσει με αγριοπασατεμπια, ποιος ξερει αν η ιδια ηταν απο μαονι οτι δεν θα σου αρεσε περισσοτερο?

Τεσπα, μπορει να ειναι συμπτωση αλλά απο παρατηρησεις και δοκιμες ετων, εχω βγαλει το συμπερασμα οτι οι κιθαρες απο alder σωμα και maple μπρατσο, για καποιο λογο μου αρεσαν περισσοτερο.

Φυσικα, χωρις τους καταλληλους μαγνητες και σεταπ που μου ταιριαζει, δεν μου θα μου εκανε κι ας ηταν κι απο τιμιο ξυλο.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βίντεο έχει ελλείψεις....

 

ήθελε ακόμα 2-3 τηλέφωνα ΩΡΛ στα comments...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστικώς, δηλαδή unplugged, ακούω τεράστιες διαφορές στις κιθάρες μου οι οποίες έχουν διαφορετικοπούς συνδυασμούς ξύλων σε σώματα/ταστιέρα κλπ.  Όμως είμαι απο αυτούς που θεωρούν ότι οι διαφορές μεταξύ των διαφορετικών ξύλων ειναι σχεδόν αμελητέες στο τελικό αποτέλεσμα. Επίσης ακόμα και μεγάλες να ήταν το πρόβλημα εντοπίζεται στο consistency μεταξύ σωμάτων φτιαγμένων από το ίδιο ξύλο. Δύο κομμάτια μαόνι έχουν μεγαλύτερες διαφορές πολλές φορές, από ότι ένα κομμάτι μαόνι με ένα άλλο ξύλο. Για μένα λοιπόν εκεί τελειώνει η ιστορία. 

 

Φυσικά εντοπίζω, μέσα στη κουφαμάρα μου, κιθάρες που ακούγονται πιο bright ή πιο μουντά από κάποιες άλλες, αλλά τα ξύλα για μενα συνεισφέρουν λίγο σε αυτό όταν εισαι plugged. Αυτο δε σημαίνει βέβαια ότι δε θα δώσω κάποια έξτρα χρήματα για να αγοράσω ένα ωραίο όργανο, με νερά κλπ. 

 

Αυτό όμως που θεωρώ ακόμα μεγαλύτερη παπάτζα του βιομηχανου ειναι η ΤΕΡΑΣΤΙΑ επίδραση που υποστηρίζει πως έχει το ξύλο της ταστιέρας. Αυτό με ξεπερνά.

 

 

 

Καλά χριστούγεννα, υγεία και ευτυχία σε όλους, ξυλολάγνους και μη.

 

 

 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τωρα που μπορεσα να δω (και να ακουσω) το βιντεο, εχω να πω οτι το γουστο μου στo alder επαληθευεται και παλι.

Και μη πει κανεις οτι δεν ακουσε διαφορες γιατι τοτε ειναι κουφος.

(αλλο πραγμα αν δεν τον ενδιαφερει αν ειναι εστω λιγο διαφορετικος ο ηχος)

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Spyros Delta said:

Και τωρα που μπορεσα να δω (και να ακουσω) το βιντεο, εχω να πω οτι το γουστο μου στo alder επαληθευεται και παλι.

Και μη πει κανεις οτι δεν ακουσε διαφορες γιατι ειναι κουφος. (αλλο πραγμα αν δεν τον ενδιαφερει αν ειναι εστω λιγο διαφορετικος ο ηχος)

 

Κι εμένα στο μαόνι.:classic_smile:

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δηλαδής άμα κάποιος κόψει ράψει τα κλιψ τα μπερδέψει, τα ανακατέψει και σας δώσει να ακούσετε μόνο, θα τα πετύχετε?
 

Εγώ πάντως μόνο κατά τύχη. 

 

(οπτικά, τις ακούω τις διαφορές, πολύ subtle βέβαια, αλλά αν κάποιος μου κλείσει μάτια και ανακατέψει την τράπουλα, κλάφτα)

Μην αρχίσουμε για αντικειμενικά κριτήρια ήχου γιατί είναι παραδοχή επιστημονικά ότι κανείς δεν ακούει μόνο με τα αυτιά.

 

 

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Πήγατε?

Ποιος νίκησε τελικά?

 

(το) εγώ (μου)

  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Δηλαδής άμα κάποιος κόψει ράψει τα κλιψ τα μπερδέψει, τα ανακατέψει και σας δώσει να ακούσετε μόνο, θα τα πετύχετε?
 

Εγώ πάντως μόνο κατά τύχη. 

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Δηλαδής άμα κάποιος κόψει ράψει τα κλιψ τα μπερδέψει, τα ανακατέψει και σας δώσει να ακούσετε μόνο, θα τα πετύχετε?
Εγώ πάντως μόνο κατά τύχη. 

 

Μα δεν ειναι θεμα να βρω τι ξυλο ειναι το καθενα..

Αν μου πεις ψέμματα οτι το ξυλο που μου αρεσε ηταν μαονι, θα σου πω ΟΚ μου αρεσε το μαονι, κι ας ηταν το ash. :classic_biggrin:

Το σιγουρο ειναι οτι υπαρχουν διαφορετικες χροιες και οτι καποια απο αυτες μας αρεσε περισσοτερο απο τις αλλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημασία έχει αν καταλάβαμε / ακούσαμε διαφορές ή αν μπορούμε να τα βρούμε με κλειστά μάτια ;;;;

 

εγώ άκουσα διαφορές και όχι, δεν καταλαβαίνω τίποτα με κλειστά μάτια 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου