Προς το περιεχόμενο

Ash vs Alder vs Mahogany (body) again!!


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγω παντως διαφορες ακουσα και μαλιστα αρκετα καθαρες.

 

Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι οι διαφορες που ακουω συμπιπτουν με αυτο που η μυθολογια των μπουτικαδων επιβαλλει να ακουσω, αλλα διαφορες ακουγονται και ειναι παραπανω απο obvious. Kαι φυσικα δεν ειναι ουτε καν fraction της ταξης μεγεθους που θα ειχε μια αλλαγη μαγνητων κλπ κλπ κλπ, τα εχουμε ξαναπει αυτα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, nasokosm said:

Για tele δαγκωτό ash😎

 

Άλλη μια πολύ καλή παρατήρηση είναι αυτή.

Δηλαδή ότι ανάλογα με το γενικότερο στήσιμο του οργάνου, και όλων των άλλων χαρακτηριστικών του εκτός από τα ξύλα (μαγνήτες, γέφυρα, κλπ), κάθε όργανο έχει έναν αναμενόμενο/επιθυμητό χαρακτηριστικό ήχο.

Χρησιμοποιούμε το ανάλογο ΚΣύλο, αν θέλουμε να ενισχύσουμε αυτές τις ηχητικές του ιδιότητες, ή να τις αμβλύνουμε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nasokosm είπε

Για tele δαγκωτό ash

 

Αυτή σου αρέσει;

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα σοβαρα μιλωντας...

 

Πόσοι νοιζαδες εδω αγορασαν κιθαρα με βαση αν το σωμα ειναι ash, alder ή μαονι,  και προσπαθωντας να πλησιασουν συγκεκριμενο ηχο βασει του ξυλου του σωματος;;;;:classic_blink:

 

Εγω αυτο που πιστευω (κατα τη δικη μου γνωμη) ειναι οτι ο συντονισμος που γινεται στα ξυλα παιζει ρολο οταν, αυτο ακριβως, τα ξυλά παιζουν το ρολο ηχειου στο cavity τους, οποτε και νομιζω παιζει ρολο στα Ακουστικα κυριως οργανα. Αυτο γινοταν με αυτη τη σκεψη στο μυαλο εδω και εκατονταδες χρονια πριν οταν πχ κατασκευαζονταν βιολια κτλ, και ψαχνανε συγκεκριμενο ηχο να βγαζουν τα οργανα.

 

Απο τη στιγμη που στα ηλεκτρικα οργανα ο ηχος περναει μεσω μαγνητων, το μονο που παιζει ρολο στον ηχο (ισως) εχει να κανει με το κατα ποσο η μαζα του σωματος βοηθαει στις χορδες να παλλονται/ συντονιζονται. Αλλα και παλι, το μεγαλυτρο μερος του ηχου το εχει αναλαβει ο μαγνητης, pots, καλωδια, πεταλια, ενισχυτης.

 

Αν αυτο που παιζει ο κιθαριστας στη σκηνη ακουγεται καλα, εχει περισσοτερο να κανει με ΤΙ υπαρχει σε ολο το signal flow και λιγοτερο στο σωμα απο τι ξυλο ειναι. Αντε ελαχιστα εως μηδαμινα...

 

Ο μονος λογος που θα επελεγα συγκεκριμενα σωματα εναντι αλλων ειναι:

1. Το βαρος

2. Ανθεκτικοτητα/ σκληροτητα ξυλου για να παλεψει πιθανες βαρβαροτες επι σκηνης

3. Αν θελω seethrough χρωμα να φαινονται νερα και σε τι χρωμα θα κατσει απο επανω

 

 

φιλικα παντα :classic_smile:

 

 

Επεξεργασμένο από Holystone
  • Like 3

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Holystone είπε

Πόσοι νοιζαδες εδω αγορασαν κιθαρα με βαση αν το σωμα ειναι ash, adler ή μαονι,  και προσπαθωντας να πλησιασουν συγκεκριμενο ηχο βασει του ξυλου του σωματος;;;;:classic_blink:

 

ΠΡΙΝ το Ίντερνετ ΚΑΝΕΙΣ

 

ΜΕΤΑ το Ίντερνετ αρκετοί :classic_blink:

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Superfunk said:

 

Αυτή σου αρέσει;

 

 

 

 

 Πω ρε φίλε, χαλαρά ο καλύτερος raw ήχος που έχω ακούσει από τέλε, μας κατέστρεψες. Είμαι σίγουρος ότι δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το τουσέ του παιχταρά που είναι από το Δέλτα του Κενταύρου, το ξύλο στο σώμα της κιθάρας είναι το μυστικό 🤣

 

 Στο ΟΡ τεστ ακούω διαφορά, αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν είναι μεγαλύτερη από τη διαφορά που ακούω όταν αλλάζω ΠΕΝΑ 🤣

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, otto## είπε

 

 

Το είδα πρόσφατα και ειναι πολύ διαφωτιστικό σπάει πολλούς μύθους 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, manosx said:

Στο ΟΡ τεστ ακούω διαφορά, αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν είναι μεγαλύτερη από τη διαφορά που ακούω όταν αλλάζω ΠΕΝΑ 🤣

 

Εμένα πάντως αν μου δώσεις μαλακή πένα, εκτός της διαφοράς στον ήχο, θα έχω και αδυναμία παιξίματος.:classic_smile:

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου