Προς το περιεχόμενο

Ash vs Alder vs Mahogany (body) again!!


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, Superfunk said:

 

Εγώ δεν την ακούω,την ακούνε όμως άλλοι και αυτό ως γνήσιος φιλελεύθερος και δημοκράτης πρέπει να το αποδεχτώ.:classic_smile::classic_smile:

superfunk συμφωνούμε σχεδόν 90%. απλα εσυ είσαι πιο οργισμένος από εμενα και ξεσπας. δε σε κατηγορώ για αυτό.

 

κι εγώ το αποδέχομαι, απλα δε θα το πληρώσω ισως (εκτος αν εχει ωραια νερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12 minutes ago, yameth said:

Διαφωνώ με τα περισσότερα που γράφεις otto##. Εγω πείστηκα για την διαφορά παρα τα χρόνια απασχόλησης με το αντικείμενο και δεν λέω να σε ψήσω ντε και καλά. Τωρα ποιό κσύλο και γιατί θα προτιμήσει ο καθένας και αν θα μπει καν στην διαδικασία, είναι θέμα άποψης. Και μιας και κάνουμε μουσική, παντού χωράει.

 

 

Διαφωνείς γενικώς ή με αυτα που γράφω σε αυτό το thread? Καλά κάνεις και διαφωνείς διότι αλλιώς συζήτηση δε γίνεται. 

Αλλά επειδή με ενδιαφέρει η ουσία θα σπάσω αυτά που έγραψα σε επιμέρους κομμάτια και θα ήθελα να μου πεις σε ποια διαφωνείς (θα είναι η πλειοψηφία φυσικά εφόσον διαφωνείς με τα περισσότερα).

 

25 minutes ago, otto## said:

1. καθόλου δαίμονας δεν είναι και δεν ειπα αυτο. πιστεύω όμως ότι κάποια πράγματα διογκώνονται για λόγους κέρδους.

πιστεύεις ότι δε διογκώνονται πράγματα ώστε να μεγαλώσει το κέρδος;

 

2. Ναι πιστευω πως αν πουλάει μονο ενα ξυλο θα χάσει για πολλούς λόγους.

πιστεύεις πως αν εβγαινε η γορμοθ κι έλεγε, γατάκια όλα ίδια ειναι, απο εδω και πέρα πουλάω μονο 

πεύκο που ειναι φτηνό και ωραίο, θα είχε το ίδιο κέρδος;

 

3. υπάρχει πολυ παραφιλολογία πίσω από τα tonewoods και παραμένει παραφιλολογία διοτι καμια απο τις μετρήσεις που παρουσιάζονται δεν έχει επιστημονική μέθοδο. το βίντεο δεν ακολουθεί καμια επιστημονική μέθοδο ή προδιαγραφή όπως λες. στήνει κιθάρες και παιζει. το κριτήριο ειναι στο άκουσμα. επιστημονικό ειναι κατι που μπορεί να επαναληφθεί επακριβώς και κατι που αποδίδει μετρήσιμα μεγέθη (απόλυτα ή εστω σχετικα/συγκριτικά).

διαφωνείς για τη φιλογογία περί tonewoods και τις μαγικές ιδιότητες που αποδίδονται στα ξύλα σώματος, ταστιέρας και μανικού; διαφωνείς με τον πρόχειρο ορισμό μου για την επιστημονική μέθοδο;

 

 

4. Και για να λήξει το θέμα με τη βιομηχανία γενικα, πιστεύω πολυ στα καλα προϊόντα και στη κινηση του χρήματος, αλλα δε θα αγιοποιήσω απριορι κανέναν. απάτες έγιναν, γίνονται και θα γίνονται για το κέρδος. Η Volkswagen έδινε μετρήσεις co2 που αποδείχτηκαν απάτη, η apple τιμωρήθηκε με πρόστιμο πρόσφατα γιατι με τα updates εκανε τις παλαιότερες συσκευές αργές, η Siemens χμ χμ. και μη μου απαντήσετε οτι εδώ δεν υπάρχει απάτη γιατί το ξερω. το αν η γορμοθ ειναι ποιοτική εταιρία δεν αμφισβητείται εδώ. απλα ειναι καλο να υπάρχει η μαγεία των ξύλων.

διαφωνείς για τις εταιρίες που ανέφερα; 

 

 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, nasokosm είπε

Οκ πες μας τώρα και ποια κιθάρα εννοείς, ποιά ειναι η κιθάρα αυτή που θα τα έδινες όλα ? :classic_ohmy:

 

Χαχαχαχα...σωραιος! Νταξ, δεν εχω και πολλες να δωσω και -αντιθετα- υπαρχουν πολλες για τις οποιες θα εδινα (σχεδον) τα παντα, η συγκεκριμμενη που με πλανεψε ειναι μια strat all original 1961...ενας καλος φιλος με αφησε να την χαϊδολογησω...μεγαλο μου λαθος :classic_biggrin:...

 

@otto## Σαφως και δεν ειναι ολα τα χογκ ιδια...εδω μαδερια απο το ιδιο δενδρο και αντιδρουν διαφορετικα.

Ταχουμε συζητησει αλλωστε, ειναι περισσοτερο ζητημα αισθησης του μουσικου/δοκιμαστη και οχι του ακροατη ΥΤ.

Παραθετω ενα αποσπασμα απο προηγουμενο ποστ μου που ισως ξεκαθαρισει καλυτερα το τι εννοω. Εστιασε στο υπογραμμισμενο σημειο:

"Ετσι καταλαβαινει καποιος πως και ποσο μπορει να επηρεαζει ενα συγκεκριμμενο οργανο η αλλαγη της γεφυρας, του μπρατσου, των μαγνητων, του νατ, του σωματος, των ηλεκτρικων κλπ. "

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Παράθεση

Διαφωνείς γενικώς ή με αυτα που γράφω σε αυτό το thread? Καλά κάνεις και διαφωνείς διότι αλλιώς συζήτηση δε γίνεται. 

Αλλά επειδή με ενδιαφέρει η ουσία θα σπάσω αυτά που έγραψα σε επιμέρους κομμάτια και θα ήθελα να μου πεις σε ποια διαφωνείς (θα είναι η πλειοψηφία φυσικά εφόσον διαφωνείς με τα περισσότερα).

 

Οχι δεν διαφωνώ με ότι λες. :classic_smile:

Αλλά στο παραπάνω κείμενο σου όπου το 1 και το 4 είναι το ίδιο, γενικεύεις και ορίζεις δαίμονες. Είσαι καχύποπτος απο θέση. Υπάρχουν εκατομμύρια εταιρίες και επιλέγεις τις εξαιρέσεις που λογοδοτούν στην δικαιοσύνη. Το ίδιο θα πεις για την ανθρωπότητα επειδή υπάρχουν εγκληματίες;

Για το 2 ίσως είναι ο λόγος μου εναντίον του δικού σου... που το ξέρεις δηλαδή και με ποιά στοιχεία, ότι θα χάσει π.χ. αν καταλήγαμε όλοι στο ίδιο συμπέρασμα; Που ΔΕΝ καταλήξαμε στο ίδιο έτσι κι αλλιώς. Εγω προτίμησα το swamp ash άλλοι το alder κλπ.

Στο 3 η επιστημονική μέθοδος που ανέφερα αφορά την μεθοδολογία και τις σταθερές συνθήκες και προδιαγραφές που ακολουθήθηκαν. Το πείραμα ίσως όταν επαναληφθεί να έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Αλλά δεν το ξέρουμε εκτός και να τους ζητήσουμε να το επαναλάβουν με διαφορετικά μαδέρια. Για την ώρα όμως παραμένει ένα πείραμα που έγινε σε συνθήκες εργαστηρίου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, yameth said:

 

Οχι δεν διαφωνώ με ότι λες. :classic_smile:

Αλλά στο παραπάνω κείμενο σου όπου το 1 και το 4 είναι το ίδιο, γενικεύεις και ορίζεις δαίμονες. Είσαι καχύποπτος απο θέση. Υπάρχουν εκατομμύρια εταιρίες και επιλέγεις τις εξαιρέσεις που λογοδοτούν στην δικαιοσύνη. Το ίδιο θα πεις για την ανθρωπότητα επειδή υπάρχουν εγκληματίες;

Για το 2 ίσως είναι ο λόγος μου εναντίον του δικού σου... που το ξέρεις δηλαδή και με ποιά στοιχεία, ότι θα χάσει π.χ. αν καταλήγαμε όλοι στο ίδιο συμπέρασμα; Που ΔΕΝ καταλήξαμε στο ίδιο έτσι κι αλλιώς. Εγω προτίμησα το swamp ash.

Στο 3 η επιστημονική μέθοδος που ανέφερα αφορά την μεθοδολογία και τις σταθερές συνθήκες και προδιαγραφές που ακολουθήθηκαν. Το πείραμα ίσως όταν επαναληφθεί να έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Αλλά δεν το ξέρουμε εκτός και να τους ζητήσουμε να το επαναλάβουν με διαφορετικά μαδέρια. Για την ώρα όμως παραμένει ένα πείραμα που έγινε σε συνθήκες εργαστηρίου.

 

Για τις εταιρίες και την εταιρική ευθύνη και ηθική δε διαφωνώ με αυτα που λες. Τις ανέφερα διότι δεν ειναι τυχαίες εταιρίες. Ειναι μέσα στη ζωή όλων μας. Όσα εκατομύρια εταιρίες και να υπάρχουν η apple ελέγχει τεράστια μερίδα της αγοράς. Κάτι αντίστοιχο θα ήταν η γκιμπσον, η φέντερ κλπ.  Ο κόσμος όμως δε πτοήθηκε και θα συνεχίσει να αγοράζει το προιόν. Το ίδιο και με τη VW. Αυτό που θέλω να πω ειναι ότι και να αποδείξει αύριο κάποιος (που δεν ειναι δα και τοσο δύσκολο) τις πραγματικές διαφορές στα ξύλα κλπ, ο καταναλωτής δε θα νοιαστεί και πολύ. Ο καταναλωτής θέλει το παραμύθι. Ειναι αυτό που κάνει τη ζωή μας έγχρωμη. 

 

Ειμαι καχύποπτος διότι τόσα χρόνια έχω βαρεθεί να ακούω γενικούρες για τα ξύλα. Όσες φορές δε έκανα δοκιμές με φίλους και γνωστούς πάντα άλα ντάλον βγαίναν τα αποτελέσματα και πάντα όσοι φίλοι υποστήριζαν ότι "ακούνε" στο τέλος άκουγαν @@ γεμιστά.  Έχω ξαναγράψει την ιστορία με το φίλο μου τον μπουζουξή (πολύ καλός μπουζουξής) που επέμενε ότι ακούει διαφορά μεταξύ cd, mp3, wma κλπ. Ήταν απλούστατο το τεστ που κάναμε και αποδείχτηκε ότι άκουσε τεράστιες διαφορές μεταξύ 4 δοκιμών όπου του βάλαμε το ίδιο ακριβώς κλιπ απο cd. θα μου πεις διαφορές δεν υπάρχουν. Φυσικά και μετρήσιμες απλά ειναι δύσκολο να τις ακούσεις και ειδικά απο απλά ηχεία στερεοφωνικού. 

 

Για το 3 θα σε παρακαλούσα να μην επιμένεις διότι δεν υπήρχε ίχνος επιστημονικής μεθόδου. Αυτή η μέθοδος του βίντεο λεγεται αέρα πατέρα. Μοντάρω, παίζω, τι ακούτε; Συγγνώμη που επιμένω αλλά ειμαι ιδιαίτερα ευαίσθητος με το συγκεκριμένο θέμα λόγω εκπαίδευσης και επαγγέλματος. 

 

Δεν έχω κάτι άλλο να πω επί του θέματος και δε θέλω να το μονοπωλώ κιόλας. 

 

ΥΓ. Δε πουλάω εξυπνάδα, επιμένω ότι ειμαι κουφός και άμπαλος. 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, yameth said:

Για την ώρα όμως παραμένει ένα πείραμα που έγινε σε συνθήκες εργαστηρίου.

διαφωνώ ότι έγινε σε συνθήκες εργαστηρίου.

Εγινε όσο καλά θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο όπως διαφημίστηκε, αλλά υπάρχουν παράμετροι που μπορεί να έπαιξαν ηχητικό ρόλο και δεν τους δόθηκε σημασία:

1. Ενα συγκεκριμένο μανίκι σε 3 σώματα. Πχ ένα άλλο μανίκι άλλου ξύλου να έδινε άλλο ήχο με το σώμα 1 και άλλο με το 2 και άλλο με το 3 από αυτό που ακούστηκε τελικά

2. Η διαδικασία συναρμολόγησης αποσυναρμολόγησης. Βασικά μια σοβαρή επέμβαση σε ένα όργανο, όπως ξεβίδωμα βίδωμα μπράτσου (έγινε με τον ίδιο τρόπο το βίδωμα? έγινε πχ με δυναμόκλειδο ? οι οδηγοί για κάθε βίδα σε κάθε σώμα σίγουρα δεν είναι ίδιοι...)

3. Το ίδιο με την γέφυρα. 

4. Οι χορδές είναι σίγουρο ότι έκατσαν και ηρέμησαν στην ίδια θέση με την δοκιμή του προηγούμενου επόμενου σώματος?

5. Επίσης μικρή (ελάχιστη) διαφοροποίηση στην γωνία ή τις τρύπες για τις βίδες στο pocket κάθε σώματος δεν θα επιφέρει αλλάγες?

6. Τελος το παίξιμο. Ακόμα και στο ίδιο σώμα να παίξει την ίδια φράση το ίδιο χέρι είναι φυσιολογικό να υπάρχουν ηχητικές διαφορές σε attack, decay, amplitude στο δεξί αλλά και pitch στο αριστερό

 

Εγώ τουλάχιστον με αυτά, προβληματίστηκα, και γενικά δεν έδωσα βάση και στο πείραμα αλλά και γενικά στον προβληματισμό.

Όντως άκουσα (ή νομίζω ότι άκουσα) και μάλιστα με ακουστικά κάτι διαφορετικό προς το πιό επιθετικό στο mahogany αλλά δεν βάζω χέρι στη φωτιά ότι δεν έγινε από τυχαίο παράγοντα.

Γενικά πιστεύω ότι σε μηχανήματα solid body με μαγνήτες που σε συντριπτικό ποσοστό το ηχητικό αποτέλεσμα εξαρτάται από τα ηλεκτρικά και ενισχυτικά το ξύλο του σώματος δεν παίζει ρόλο. Σε ακουστικό όργανο σαφώς και ναί.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 hours ago, dimsonic said:

Γενικά πιστεύω ότι σε μηχανήματα solid body με μαγνήτες που σε συντριπτικό ποσοστό το ηχητικό αποτέλεσμα εξαρτάται από τα ηλεκτρικά και ενισχυτικά το ξύλο του σώματος δεν παίζει ρόλο.

 

 

θα γλιτωναμε πολλα λεφτα παντως 😉 μια squier/epiphone, ενα σετακι καλους μαγνητες και ετοιμοι! 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φατσούλες βλέπω, συμπάθα με...

εγώ σοβαρολογώ στο παραπάνω quote, μόνο όσον αφορά ιδια όργανα μεταξύ τους...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδή δεν θέλω να παρεξηγούμαι όταν έχω μια άποψη και θέλω να την αποσαφηνίσω... (ακόμα κι αν είναι λάθος)

 

εδώ έχουμε σύμφωνα με τη δοκιμή ίδιο μπράτσο, χορδές ηλεκτρικά γέφυρες... και άλλα ξύλα...

οι διαφορές που βγαίνουν από τα ξύλα, όσες και εφ όσον υπάρχουν, πιστεύω ακράδαντα οτι είναι πολύ μικρότερες από αυτές που θα μπορούσε να επιφέρει στον ίδιο συνδυασμό ξύλων κλπ, ένας διαφορετικός μαγνήτης, ρύθμισή του, αλλαγή ρύθμισης σε ενισχυτή κλπ...

 

οπότε...why the fuss...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου