Προς το περιεχόμενο

Ash vs Alder vs Mahogany (body) again!!


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

κι ομως, ακομα και κιθαρες ιδιας σειρας να παιξεις, πχ στο εξωτερικο σε μεγαλο μαγαζι που μπορει να εχουν 10 ιδιες, θα ακουσεις 10 διαφορετικα οργανα.

 

Γνωμες ειναι αυτα βεβαια, και ολοι εχουμε τη δικη μας. Η δικη μου ειναι οτι, το καθετι παιζει το ρολο του στον τελικο ηχο μιας κιθαρας. Το σχημα, η κατασκευη, το ταιριασμα, τα ξυλα,  τα ταστα, το σεταπ, τα ηλεκτρικα, οι μαγνητες, το ταιριασμα της με την τεχνικη του παιχτη, το αν παιζεται πολυ η οχι. Αυτο που δινει η δεν δινει το καλο η κακο ξυλο, δεν θα το παρεις ποτε οτι μαγνητες και να βαλεις πανω. Οπως και τον ηχο συγκεκριμενων μαγνητων δεν θα τον δωσει κανενα ξυλο. Απο τη δικη μου εμπειρια, το καλο οργανο πρεπει να ξεκιναει απο τα καλα ξυλα, γιατι αλλιως οτι χτισεις πανω σε αυτα θα ειναι αδυνατο.  Το ιδιο και για την συνεχεια της αλυσιδας, ενισχυτες, εφφε, κτλ. Ολα παιζουν το ρολο τους και διαμορφωνουν ενα μερος του τελικου αποτελεσματος.

 

Αυτες οι γνωμες δεν μπορουν να διαμορφωθουν απο youtube η ηχογραφησεις, εγω τουλαχιστον δεν τα καταφερα ποτε, (ουτε καν δοκιμαζοντας σπιτι μπορω). Πρεπει να παιξεις ο ιδιος, και ει δυνατον σε κανονικες εντασεις και με μπαντα. Και το μετριο η κακο γινεται αντιληπτο οταν δοκιμασεις κατι καλυτερο. Καπως σαν να παρεις καινουργιο αυτοκινητο, και μετα απο λιγο μπαινεις στο παλιο και βλεπεις την διαφορα που δεν εβλεπες πριν..

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Alter said:

κι ομως, ακομα και κιθαρες ιδιας σειρας να παιξεις, πχ στο εξωτερικο σε μεγαλο μαγαζι που μπορει να εχουν 10 ιδιες, θα ακουσεις 10 διαφορετικα οργανα.

 

οι 10 που θα είναι ίδιες και θα ακούγονται διαφορετικά, θα ακούγονται διαφορετικά από 10άδες άλλους παράγοντες που μπορεί να σχετίζονται από τις όποιες ατέλειες της "τέλειας" γραμμής παραγωγής κλπ...

 

δεν συμφωνώ...

θα συμφωνήσω ότι ακούγονται διαφορετικά.

Αλλά λιγότερο διαφορετικά από το όσο διαφορετικά μπορείς εσύ να τις κάνεις να ακούγονται.

 

 

....

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως απ τον τρόπο που γράφετε οι περισσότεροι,  συμπεραίνω ότι γίνονται λάθος ερωτήσεις. Ή δίνονται λάθος απαντήσεις 

 

Το θέμα του τοπικ ποιο είναι;;;  Αν παίζει ρόλο το ξύλο του σώματος στο ηχητικό αποτέλεσμα ή πόσο ρόλο παίζει;;;  Ειλικρινής απορία 

 

Διάφορες μεταξύ των σωμάτων / κιθαρών ακούσατε;;;  Και όσοι ναι, που οφείλονται αυτές;; 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραια τα βιντεακια Φασιον, ευχαριστουμε...λενε πραγματα που καθε ενας που ασχολειται με βιντατζιες τα γνωριζει, ομως καλο ειναι να υπαρχουν και για οποιον αλλο διαθεσιμα.

Κατα σατανικη συμπτωση, μολις χθες τελειωσα μια καινουργια δοκιμη, αλλαξα σωμα :classic_smile: σε μια τελε που χρησιμοποιω αρκετα...ολα τα υπολοιπα παρεμειναν ιδια, μπρατσο/μαγνητες/ηλεκτρικα/χαρντγουερ...και μαλιστα το σωμα ειχε σχεδον ιδιο βαρος :classic_tongue: με το προηγουμενο, αλλα φυσικα απο αλλο κσυλο :classic_laugh:.

Τωρα, περιμενετε να σας πω οτι δεν αλλαξε τιποτα η αλλαξε λιγο;; :classic_smile:

Σωστα, δε το λεω :classic_happy:

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimsonic είπε

οι 10 που θα είναι ίδιες και θα ακούγονται διαφορετικά, θα ακούγονται διαφορετικά από 10άδες άλλους παράγοντες 

 

Ακριβώς.

Ο κύριος λόγος που διάφορες κιθάρες από το ΊΔΙΟ μοντέλο ακούγονται "διαφορετικά" είναι σχεδόν ΠΑΝΤΑ το σετ απ τους και φυσικά το ΒΆΡΟΣ τους.

Είναι απίστευτη η διαφορά που μπορεί να κάνει στον ήχο μισή στροφή της βίδας ενός truss rod η ενός μαγνήτη.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ez είπε

Τωρα, περιμενετε να σας πω οτι δεν αλλαξε τιποτα η αλλαξε λιγο

 

Το έχω κάνει και εγώ πολλές φορές και όντως,μια και το βάρος ήταν διαφορετικό, άκουσα μια ΜΙΚΡΗ διαφορά.

 

Κοίτα όμως μια πλάκα:χθες έβαλα σε μια τελε μου ένα σετ χορδές "Χεντριξ'' (010-038) αντί του συνηθισμένου 010-046 που χρησιμοποιώ χρόνια τώρα

 

Μιλάμε ότι έγινε μια ΑΛΛΗ κιθάρα με ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΉ διαφορά στον ήχο.

 

Απίστευτα ισορροπημένη και smooth.

 

Δυστυχώς καμμιά αλλαγή κΣυλου δεν θα μπορούσε να επιφέρει μια τέτοια δραματική αλλαγή που κοστίζει 5 ευρώ , για αυτό και δεν πολυάσχολουμαι 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, Superfunk said:

 

Το έχω κάνει και εγώ πολλές φορές και όντως,μια και το βάρος ήταν διαφορετικό, άκουσα μια ΜΙΚΡΗ διαφορά.

 

Κοίτα όμως μια πλάκα:χθες έβαλα σε μια τελε μου ένα σετ χορδές "Χεντριξ'' (010-038) αντί του συνηθισμένου 010-046 που χρησιμοποιώ χρόνια τώρα

κοίτα να δεις...

την περασμένη εβδομάδα έβαλα και εγώ ένα σετ 09-46 αντί 9-38 και έπαθα κάτι αντίστοιχο....

Αβυσσος....

 

 

btw ο τύπος στα βιντεάκια δεν με έπεισε... λέει πράγματα που ισχύουν μεν...αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό ή τουλάχιστον για τις κιθάρες και τα παραδείγματα που χρησιμοποιεί...

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αβυσσος

 

Ακριβώς.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι η 17αρα ΣΟΛ είναι το ΧΕΙΡΌΤΕΡΟ πράγμα που έχει συμβεί στην ηλεκτρική κιθάρα από καταβολής της....

 

Είναι... εξωφρενικό ποσό... καλύτερη γίνεται ΚΑΘΕ κιθάρα αν την αντικαταστήσεις με μια 15αρα...

 

Άντε να δω πιο κΣυλο μπορεί να επιφέρει τέτοια βελτίωση 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Παράθεση

οπότε...why the fuss...

No fuss. Απλά για όσους αφορά, μια ακόμη λεπτομέρεια στο puzzle.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου