Προς το περιεχόμενο

Να κολλήσω τον καβαλάρη στην ακουστική μου;


George L

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Αγόρασα μία μεταχειρισμένη ακουστική πριν 3 μέρες και άλλαξα τις χορδές σημέρα. Παρατήρησα ότι ο καβαλάρης της γέφυρας(saddle) δεν ήταν κολλημένος και όταν παίζω τρίζει. Επειδή είμαι άσχετος από ακουστικές(ηλεκτρικές και κλασικές παίζω εδώ και 15 χρόνια) θα ήταν καλή ιδέα εάν τον κολλούσα; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά χορδή τρίζει?

είναι χαραγμένος όπως ο πάνω καβαλάρης στα κλειδιά της κιθάρας?

δεν χρειάζεται κόλλημα στέκεται εκεί με την πίεση των χορδών  προσπάθησε να βγάλεις την χορδή που τυχόν τρίζει από την χαραγή  στο κόκκαλο και βάλε την λίγο αριστερά ή δεξιά από την χαραγή και ξανά δοκίμασε 

  • Like 3

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πάνω καβαλάρης είναι χαραγμένος(υπάρχει πάνω καβαλάρης που να μην είναι;). Ο τρίξιμο ακούγεται από κάτω. Κυρίως η μι η χοντρη και η μι η ψιλη τρίζουν, αλλά όλες λίγο πολύ αν τις χτυπάω δυνατά. Η εισδοχή για τον καβαλάρη είναι πιο μεγάλη από τον καβαλάρη και υπάρχει ένα μικρό κενό και αυτό προκαλεί το τρίξιμο καθως ο καβαλάρης εχει χωρο και κουνιεται μεσα στην εισδοχή.Αυτό που έκανα τελικά ήταν να βγάλω τον κάτω καβαλάρη και να τοποθετήσω ένα χαρτί. Μειώθηκε το τρίξιμο αλλά δεν έφυγε τελείως. Ίσως θα πρέπει να αλλάξω καβαλάρη με κάποιον μεγαλύτερο και καλύτερο ποιοτικά. Υποτίθεται πως βελτιωνεται και ο ήχος με κοκκάλινο καβαλάρη, ενω λόγω τριξίματος διαρρέει ενέργεια και σε μορφή έντασης αλλά και σε sustain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το τρίξιμο συνήθως συμβαίνει όταν η χορδή πατημένη βρίσκει σε κάποιο προηγούμενο ή επόμενο τάστο. Αυτό υποδεικνύει ένα χαμηλό καβαλάρη ή ένα χαμηλό nut ή μία κάποια παραμόρφωση στο μπράτσο.

 

Αν δεν το έχεις με το setup καλύτερα να την πας σε κάποιο ειδικό. Κυκλοφορούν πολλά άρθρα και βίντεο για setup κιθάρας, αλλά χρειάζεται κάποια πείρα, λίγα εξειδικευμένα εργαλεία, χρόνο και όρεξη να ξαναρχίσεις από την αρχή αν δεν σου βγει (και αν δεν είναι κάτι μη αναστρέψιμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεκινούσα από ένα αναγνωριστικό ξάπλωμα στον πάγκο του τεχνικού.

Μπορεί να γίνεται να βολευτείς με πατέντα, μπορεί να αποφασίσεις ότι αξίζει τον κόπο να σου φτιάξει ένα καινούριο saddle, σίγουρα δε θα σου κολλήσει τίποτα και καλό θα ήταν να μην το επιχειρήσεις κι εσύ.😉

  • Like 1

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά αποφάσισα να παραγγείλω 2 καβαλάρηδες απο Κινα(ο ένας σε περιπτωση που τα σκ***σω με τον 1ο). Μετά από 1+ μήνα ακόμα περιμένω να μου ρθουν... Υποτίθεται πως έχουν έτοιμο intonation, οπότε θα το τρίψω με γυαλόχαρτο για να χωρέσει στην εισδοχή και να κατέβει λίγο το action.

Εάν είχα λεφτά εννοείται θα την πήγαινα σε τεχνικό, αλλά για να μου κόψει κόκκαλο και να την σετάρει θα θέλει τουλάχιστον 30 ευρω...

Το τρίξιμο είναι σίγουρα από τον καβαλάρη, γιατί καταρχήν από κει ακούγεται. Το action είναι αρκετά ψηλο και δεν ακούγεται κάποιο τρίξιμο από τα τάστα(αυτό έλειπε με τέτοιο action).

Τώρα που το σκέφτομαι ήταν πολύ χαζή ιδέα να κολλήσω τον καβαλάρη... Απαράδεκτο εκ μέρους της εταιρείας να πουλάνε κιθάρα με καβαλάρη πολύ μικρότερο της εισδοχής και να τρίζει! Το έψαξα αρκετά στο ίντερνετ και βρήκαι πως και άλλοι είχαν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με την συγκεκριμένη μάρκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πήγαινε άνθρωπέ μου σε έναν τεχνικό να τη δεί. Δεν θα σου πάρει λεφτά για την εκτίμηση. Ποια κιθάρα είναι (μάρκα, μοντέλο); Εδώ δεν τρίζουν όργανα που δεν έχουν κάν saddle. Κάτι άλλο συμβαίνει στην κιθάρα σου. Τι εννοείς καβαλάρη πολύ μικρότερο; Πιο στενό σε σχέση με το saddle slot, το αυλάκι που στέκεται μέσα, και γέρνει μπροστά? 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Πήγαινε άνθρωπέ μου σε έναν τεχνικό να τη δεί. Δεν θα σου πάρει λεφτά για την εκτίμηση. Ποια κιθάρα είναι (μάρκα, μοντέλο); Εδώ δεν τρίζουν όργανα που δεν έχουν κάν saddle. Κάτι άλλο συμβαίνει στην κιθάρα σου. Τι εννοείς καβαλάρη πολύ μικρότερο; Πιο στενό σε σχέση με το saddle slot, το αυλάκι που στέκεται μέσα, και γέρνει μπροστά? 

Είναι η Sigma GME. Δεν τρίζει εάν παίζω σιγά, τρίζει αν τις κοπανάω λίγο παραπάνω ή και αν παιζω μέτρια ακόμη. Τρίζει σίγουρα ο καβαλάρης και όντως γέρνει λίγο μπροστά. Να σημειώσω πως δεν είμαι αρχάριος(παίζω κιθάρα 15+ χρόνια) και ξέρω τι λέω, και πως έχω σετάρει πολλές ηλεκτρικές στο παρελθόν, απλά η σχέση μου με τις ακουστικές είναι πιο πρόσφατη. Προς στιγμή έχω βάλη μια business card(ξέχασα να το αναφέρω πριν) για να γεμίσω λίγο το κενό μέσα στο saddle slot και μειώθηκε αισθητά το τρίξιμο, αλλά ακόμη υπάρχει. Έχοντας το εργοστασιακό saddle για πρότυπο δεν νομιζω να ειναι δυσκολο να δημιουργήσω ένα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, πήρα τον καβαλάρη τον χαμήλωσα και τον έβαλα χωρίς κάποιο πρόβλημα. Αλλά το τρίξιμο συνέχισε να ακούγεται... Πιστεύω πως έχει να κάνει με τις σφήνες. Όπως και να τις βάλω τις σφήνες συνεχίζω να ακούω αυτό το τρίξιμο. Θα το αφήσω έτσι γιατι με το κούρδισμα-ξεκούρδισμα έχω σπάσει 4 χορδές προς το παρόν... (σπάνε στην περιοχή των tuners και παραδόξως όταν την ξεκουρδίζω όχι σε υπερκούρδισμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου