Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για Sterling


George L

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κάποιος εμπειρία με αυτές τις κιθάρες; Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν τις φέρνουν, ωστόσο θα ρίσκαρα να τις πάρω από εξωτερικό εάν κάποιος έχει καλή εμπειρία μαζί τους. Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για την Sub Silo 3  η οποία φαίνεται να είναι τρελό value for money εάν όντως ισχύουν τα όσα γράφονται για αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την εχω δοκιμασει την κιθαρα αλλα να πω τουλαχιστον τα λιγα που γνωριζω περι sterling.

Ειναι η φτηνη εκδοση των musicman. Ειχα δοκιμασει μερικες παλιοτερα και συγκρινοντας με τις musicman, εχω την εντυπωση οτι ειναι καλες για την διαφορα τιμης που ειχαν.

Ειναι τιμιες κιθαρες. Εξαλλου σημερα δεν υπαρχει οργανο που δεν αξιζει τα λεφτα του.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Spyros Delta said:

Ειναι τιμιες κιθαρες. Εξαλλου σημερα δεν υπαρχει οργανο που δεν αξιζει τα λεφτα του.

Το θέμα είναι πως εγώ θέλω να είναι λίγο καλύτερη για τα λεφτά της. Γιατί είναι αρκετά φθηνή. Γύρω στα 240Ε απο anderton's. Δεν θέλω ας πούμε να πάρω μία κιθάρα και να της αλλάξω μαγνήτες και ποτενσιόμετρα και στο τέλος να εχω μια κιθάρα που το μανίκι της δεν θα είναι καλό και δεν θα με βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι σχέση έχει το αν θα σε βολέψει το μπράτσο της, με το αν είναι καλή για τα χρήματα που κοστίζει ή όχι?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Spyros Delta said:

Ποιος μπορει να σου πει οτι θα σε βολεύει το μπρατσο της?

Αν μου πει για παράδειγμα, οτι τα τάστα είναι λίγο μεγαλύτερα απο les paul και οτι το μανίκι είναι λίγο λεπτότερο από les paul, υπάρχει μεγάλη πιθανοτητα να μου αρέσει. Επίσης εαν η αποσταση χορδών(μι σε ΜΙ) στον καβαλάρη ειναι κατω απο 42'' είναι σιγουρο πως δεν θα με βολεψει. Δεν θέλω να έχει χοντρό βερνίκι στο μανακι(που νομιζω ετσι ειναι εαν κρινω απο τις φωτογραφιες) και θέλω radius το πολύ 12. Δυστυχώς για καποιο περιεργο λογο αυτες οι πληροφοριες δεν υπαρχουν στον ιντερνετ.

 

1 hour ago, otto## said:

και γιατί να ρισκάρεις να αγοράσεις βασιζόμενος μονο και μονο σε τυχαιες γνώμες αλλων; 

έχεις δίκαιο, αλλά είναι η μόνη κιθάρα(μαζι με κανα 2 αλλες) που θεωρώ ότι αξίζει και είναι μέσα στο budget μου. Πιστεύω θα μου καθόταν πολύ καλά η καινούργια fender player series strat, και μπορω να την δοκιμάσω σε κατάστημα στην Ελλάδα, αλλά δεν έχω 660 ευρώ που κάνει καινούργια από ελληνικό κατάστημα(όχι απο ίντερνετ)

 

1 hour ago, fusiongtr said:

Και τι σχέση έχει το αν θα σε βολέψει το μπράτσο της, με το αν είναι καλή για τα χρήματα που κοστίζει ή όχι?

Έχω παρατηρήσει οτι οι πολυ φθηνες κιθάρες δεν έχουν βολικό μπράτσο για κάποιο λόγο. Το μπράτσο εάν τηρεί κάποιες προυποθέσεις(που περιγραφω πιο πανω) πιστεύω θα το συνηθίσω ακόμη και αν δεν με βολέψει και τοσο πολύ στην αρχή. Εξάλλου νομιζω πως τα χερια μας ειναι προσαρμοσμένα στην κιθάρα που παίζουμε πιο συχνά και χρειάζεται λίγος χρόνος για να συνηθίσουμε κάποιο καινουργιο μανίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, George Litos είπε

Αν μου πει για παράδειγμα, οτι τα τάστα είναι λίγο μεγαλύτερα απο les paul και οτι το μανίκι είναι λίγο λεπτότερο από les paul, υπάρχει μεγάλη πιθανοτητα να μου αρέσει. Επίσης εαν η αποσταση χορδών(μι σε ΜΙ) στον καβαλάρη ειναι κατω απο 42'' είναι σιγουρο πως δεν θα με βολεψει. Δεν θέλω να έχει χοντρό βερνίκι στο μανακι(που νομιζω ετσι ειναι εαν κρινω απο τις φωτογραφιες) και θέλω radius το πολύ 12. Δυστυχώς για καποιο περιεργο λογο αυτες οι πληροφοριες δεν υπαρχουν στον ιντερνετ.

Ελπιζω να βρεθει καποιος που καθησε και εκανε αυτες τις παρατηρησεις και μετρησεις.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Spyros Delta said:

Ελπιζω να βρεθει καποιος που καθησε και εκανε αυτες τις παρατηρησεις και μετρησεις.

Νομίζω πως τον 41'' καβαλάρη(όπως έχουν πχ. οι affinity) τον καταλαβάνεις σχετικά εύκολα και κάποιος που έχει παίξει les paul και strat μπορεί να μου πει πως είναι σε σχέση με αυτές τις κιθάρες. Το ύψος των τάστων νομιζω το καταλαβαινεις εύκολα. Το radius νομίζω πως επίσης το καταλαβαίνεις στο περίπου εάν έχει κάποια εμπειρία με διαφορετικά radia.

 

Γενικά δεν θέλω να κάνει κάποιος μετρήσεις... αρκεί να μου πει με ποιο μανικι γνωστης κιθαρας μοιαζει και τι διαφορά έχει στο περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο youtube υπάρχουν κάποιοι που έχουν κάνει reviews, ρώτα τους αυτά που θέλεις να μάθεις και ρώτα πως είναι η κιθάρα μετά από 1-2 χρόνια. Είναι σημαντικό στις φτηνές κιθάρες. Κάτι που διαβάζω είναι ότι χωρίς παρεμβάσεις ξεκουρδίζει.

Εάν την πάρεις κάνε βίντεο ο χειρότερος έχει καμιά 10.000 views:classic_smile:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου