Προς το περιεχόμενο

Shakuhachi φλάουτο στην κιθαρα?


Κουφη Λεοπαρδαλη

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα πείραμα με το αν μπορεί να αποδωθεί εκείνο το haunting midi sample των 80s με το shakuhachi φλάουτο στην κιθάρα. Εδώ κάνει εμφάνιση σε τραγούδι του Παπαθανασίου που αναπαρήγαγα στα γρηγορά. Ελπίζω να σας αρέσει!

 

 

Επεξεργασμένο από Κουφη Λεοπαρδαλη
  • Like 2

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ένας από τους αγαπημένους μου ήχους - samples.

 έχω το αυθεντικό sample όπως αποδιδόταν από τον Emulator II  αν και δεν τον χρησιμοποιώ 

σε κάτι που γράφω. Είναι λίγο τετριμμένο, μιας και έχει χρησιμοποιηθεί με τους γνωστούς τρόπους, δηλαδή σε τραγούδια και soundtrack γνωστά.

 

 Αλλά πολλές φορές το βάζω και σολάρω (τα γνωστά κομμάτια και κάναν αυτοσχεδιασμό)

Eσύ προσπαθείς να μιμηθείς το συγκεκριμένο performance που είναι γραμμένο στο  sample (επιτυχημένα)

 Το όργανο το αυθεντικό έχει διάφορους τρόπους στην έκφραση, πέραν του συγκεκριμένου bendαρίσματος που βγάζει αυτή τη χροιά που μας έχει μείνει στους περισσότερους.

 Ε? χαχαχαχαχααχαχα

 

 Μπράβο.

 Τώρα επειδή δεν κατέχω τεχνικά την κιθάρα (γενικά δεν την κατέχω την ηλεκτρική) μου κάνει εντύπωση πως πως το πετυχαίνεις αυτό, δηλαδή όχι μόνο το bending (που πιάνεις ακριβώς όσον αφορά το respective sample) αλλά πιάνεις και μια μεταβολή στη χροιά όπως την ακούω και κάνεις την κιθάρα να ακούγεται ...... πνευστά σαν π.χ. το shakuhachi.

 

 

 

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μόνο σαν shakuhachi δεν ακούγεται.... σαν παραμόρφωση γάτας σε ηλεκτρική είναι😄

 

Το αυθεντικό sample από το emulator θέλει κόψιμο-ράψιμο και κανα 2τόνους εφφε για να πλησιάσει τα αυθεντικό του τιτανομέγιστου Cretu...

 

επίσης επειδή έχει κυκλοφορήσει σε open libraries για Korg και το έχω δοκιμάσει-φορτώσει στο παρελθόν και σε Triton & pa series είναι 3 διαφορετικά αρχεία sample τα οποία πρέπει να γίνουν combi multilayering για να ακουστεί σωστά στο original wav-aiff δεν ξέρω τι παίζει...

 

Από envelope, breath, effects ακόμη και παικτικά όλα είναι λάθος δεν ακούγεται τίποτα σαν τα αυθεντικό

Εκτός και αν δεν μιλάμε για το συγκεκριμέναο ήχο των Enigma αλλά γενικά για midi ήχο shakuhachi...  αλλά και πάλι σαν γάτα ακούγεται😂

 

 

 

  • Χαχα 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είπα γα το bendάρισμα, οχι για τον ήχο.

1 ώρα πριν, stavros_d80 είπε

 

επίσης επειδή έχει κυκλοφορήσει σε open libraries για Korg και το έχω δοκιμάσει-φορτώσει στο παρελθόν και σε Triton & pa series είναι 3 διαφορετικά αρχεία sample τα οποία πρέπει να γίνουν combi multilayering για να ακουστεί σωστά στο original wav-aiff δεν ξέρω τι παίζει...

 

 

 

 

 

ναι, ακριβώς αυτό, έτσι το είχα κάνει κι εγώ στο triton.

 Και το original έτσι είναι. Θέλει κόψιμο το start point του sample για να μην έχει το αρχικό bend και να παίξεις π.χ.το μέρος του sadness των enigma. Αντε μην μου τη βαρέσει τώρα και το κάνω cover να σας δείξω πως γίνεται η δουλειά χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Konstantinos Dritsas είπε

Προσωπικά είπα γα το bendάρισμα, οχι για τον ήχο.

ναι, ακριβώς αυτό, έτσι το είχα κάνει κι εγώ στο triton.

 Και το original έτσι είναι. Θέλει κόψιμο το start point του sample για να μην έχει το αρχικό bend και να παίξεις π.χ.το μέρος του sadness των enigma. Αντε μην μου τη βαρέσει τώρα και το κάνω cover να σας δείξω πως γίνεται η δουλειά χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

είδες πως συννενοούνται οι πληκτράδες? χεχεχε

 

κάνε εσύ κόβερ γιατί εγώ το πούληα το triton φόρτωσα τσιτσόπουλο....😄😁😎

 

 

Επεξεργασμένο από stavros_d80
  • Like 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stavros_d80 είπε

είδες πως συννενοούνται οι πληκτράδες? χεχεχε

 

κάνε εσύ κόβερ γιατί εγώ το πούληα το triton φόρτωσα τσιτσόπουλο....😄😁😎

Toν  έχω περάσει στο v-synth

 το triton ειναι πακεταρισμένο στην αποθήκη.

 Θα το κάνω. Γιατί όχι?

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα η αρχή είναι δύο grace notes που με tapping θα ακουστούν πιο ρευστές, ενώ το τελικό bend είναι overblow που προς στιγμήν ακούγεται η 12τη αλλά εδώ έπαιξα bend, μια οκτάβα πιο κάτω, την 5η. Βλέπω λέτε και για γάτες, ναι είναι το κάλεσμα τους του ζευγαρώματος. :classic_biggrin:

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κουφη Λεοπαρδαλη. Αν έπαιζες μια οκτάβα χαμηλότερα ίσως να ακουγόταν πιο πιστικό. Ωραίο παίξιμο πάντως.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Κουφη Λεοπαρδαλη είπε

Κώστα η αρχή είναι δύο grace notes που με tapping θα ακουστούν πιο ρευστές, ενώ το τελικό bend είναι overblow που προς στιγμήν ακούγεται η 12τη αλλά εδώ έπαιξα bend, μια οκτάβα πιο κάτω, την 5η. Βλέπω λέτε και για γάτες, ναι είναι το κάλεσμα τους του ζευγαρώματος. :classic_biggrin:

δεν την κατέχω την ορολογία της κιθάρας, δηλαδή το πως μεταφράζονται αυτά στην πράξη, αλλά όπως είπα αυτο το bending τουλάχιστο το έπιασες πολύ καλά, άσχετα του ήχου, που όπως ειπώθηκε πιο πάνω, άμα το παίξεις μια οκτάβα κάτω και το γράψεις καθαρά και όχι από το κινητό με τα αντιστοιχα εφφέ να ακουστεί και ο ήχος πολύ καλύτερα.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου