Προς το περιεχόμενο

Που πήγαν τα αδέσποτα της Αθήνας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

To 2004 οι ζωόφιλοι πολεμούσαν για να σωθούν τα αδέσποτα της Αθήνας. Το 2019 δεν υπάρχουν. 

Κι αυτό γιατί οι "ζωόφιλοι" αποφάσισαν να μαζεύουν ότι κινείται στα 4 ελεύθερο και να αναρτούν αγγελίες μετά με σχεδόν εκβιαστικούς όρους "ότι-να'ναι" και κάποιοι σύμφωνα με παρατηρητές κερδίζουν κιόλας.

Μαζί με τα αδέσποτα (που δεν υπάρχουν πια στην Αθήνα) και τα δεσποζόμενα. Θυμάμαι παλιά που έβγαζα τον σκύλο μου παντού και περπατούσε πάντα δίπλα όπως τον είχα εκπαιδεύσει και ακόμα κάποιες φορές τον άφηνα να κάνει τοn γύρo του τετραγώνου μόνος του και φυσικά να επιστρέψει, όπως και έκανε. Τώρα περνάει αυτοκίνητο, βλέπει σκύλο μόνο με κολάρο, το ρίχνει μέσα και ανεβάζει αγγελία στο "όπουνα'ναι.gr" βρέθηκε σκύλος και αναζητείται στέγη. Απαγωγή κανονική.

Με αφορμή το ενδιαφέρον για το καλό των ζώων κατα το δοκούν του κάθε ναμηνπώ, γίνανε δυνάστες και τα πατρονάρουν λες και χάθηκαν.

Ποιοί χάθηκαν; Οι σκύλοι κι οι γάτες που έχουνε ραντάρ τις αισθήσεις προσανατολισμού;

Και πάει η κυρία Λέτα να τα προσανατολίσει. 

Όλους μου τους σκύλους απο τότε που βρέθηκα στην Αθήνα το '78, στον δρόμο τους έβρισκα. Σήμερα πρέπει να απευθυνθείς σε οργάνωση ή κάποια μοναχική κυρία που κάνει συλλογή. Ενδιαφέρουσα εξέλιξη. 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ναι ε?
αντίθετα στα μέρη μας, τα αδέσποτα αυξάνονται κανονικά, τα δεσποζόμενα αφήνονται ελεύθερα ανάλογα με το κέφι του καθενός ή εγκαταλείπονται στους πρώτους μήνες, ενώ τα πιό νταβραντισμένα αδέσποτα εμφανίζονται σε αγέλες των 3-4 ανάλογα με τον καιρό και κάνουν τη δική σου βόλτα "εμπειρία". Φυσικά δεν συζητάμε για το σκ...ό κάτι που 7 στους 10 το θεωρούν φυσιολογικό να αφήσουν τα ζώα τους να βρωμίσουν και την άσφαλτο, και 9 στους 10 ακόμα και στο κοντινό δάσος.

Αυτά απ την δεκάχρονη εμπειρία μου με σκύλο ράτσας αλλά και με αδέσποτο

 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί να υπάρξει μια μέση λύση...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει να μου πάρουν το τελευταίο μου σκυλί κατα αυτό τον τρόπο.

Ζούσα σε μια γειτονιά που είχε αρκετό χώρο(μικρή αλάνα) και το σκυλάκι μου(το είχα βρεί τραυματισμένο σαν κουτάβι)6 μηνών περίπου τότε,το άφηνα να γυρνάει στην γειτονία μετα την καθιερωμένη μας βόλτα καθώς δεν ήθελα να το έχω κλεισμένο όλη μερα σπίτι.

Μια μέρα απο αυτές μου χτύπησαν το κουδούνι τα παιδία της γειτονιάς που συνήθιζαν να παίζουν και αυτά στον δρόμο και μου είπαν οτι ένα αμάξι σταμάτησε και δυο κυρίες κατέβηκαν το μάζεψαν και εξαφανίστηκαν.

Τρελά πράγματα.

 

Να διευκρινίσω οτι αυτό έγινε πριν 15 χρόνια περίπου,οχι οτι έχει σημασία απλά ίσως να μην είναι μόνο της σημερινής εποχής φαινόμενο.

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παντως να σας πω την αληθεια αν ειχα την δυνατοτητα την δεδομενη στιγμη και εβλεπα καποιο σκυλι στον δρομο να τριγυρναει μονο θα το μαζευα.Καταρχην μονο και με τον κινδυνο να φαει φολα που ειναι παντου διασπαρτες δεν θα υπηρχε πιθανοτητα να αφησω το σκυλι να παει βολτα μονο του.Και δεν εννοω να τρεξει ας πουμε σε καποια αλανα κτλ αλλα να το δω να κοβει βολτες μονο του μεσα σε μια πολη.Δεν συζηταω καν για διερχομενα αυτοκινητα,αλλα αδεσποτα και επιθετικα σκυλια κτλ... Επισης οπως λεει και ο dimsonic στην επαρχια υπαρχει πολυ εντονο το προβλημα της αγελης.Εγω με τον δικο μου πολλες φορες φοβαμαι να κυκλοφορησω.Αλλα να σας πω κατι,δεν φταιει ουτε η πολιτεια,ουτε οι φιλοζωικες ουτε κανενας απολυτως.Φταιμε ολοι μας που ειμαστε ασυνείδητοι. Ποσα σκυλια κυκλοφορουν χωρις να ειναι στειρωμενα η χωρις τσιπακι.

Ποσο εντυπωση μου ειχε κανει στον Αμστερνταμ οταν πηγα με την WorldVentures που δεν υπηρχε πουθενα αδεσποτο ουτε για δειγμα και κυκλοφορουσαν αμετρητα δεσποζομενα,φυσικα ολα με λουρι και ο ιδιοκτητης με το σακουλακι στο χερι....Γενικα οπου εχω ταξιδεψει το βλεπω αυτο...Μετα βεβαια διαβασα και αυτο και στεναχωρηθηκα αφανταστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Rhea είπε

Παντως να σας πω την αληθεια αν ειχα την δυνατοτητα την δεδομενη στιγμη και εβλεπα καποιο σκυλι στον δρομο να τριγυρναει μονο θα το μαζευα.Καταρχην μονο και με τον κινδυνο να φαει φολα που ειναι παντου διασπαρτες δεν θα υπηρχε πιθανοτητα να αφησω το σκυλι να παει βολτα μονο του.Και δεν εννοω να τρεξει ας πουμε σε καποια αλανα κτλ αλλα να το δω να κοβει βολτες μονο του μεσα σε μια πολη.Δεν συζηταω καν για διερχομενα αυτοκινητα,αλλα αδεσποτα και επιθετικα σκυλια κτλ... Επισης οπως λεει και ο dimsonic στην επαρχια υπαρχει πολυ εντονο το προβλημα της αγελης.Εγω με τον δικο μου πολλες φορες φοβαμαι να κυκλοφορησω.Αλλα να σας πω κατι,δεν φταιει ουτε η πολιτεια,ουτε οι φιλοζωικες ουτε κανενας απολυτως.Φταιμε ολοι μας που ειμαστε ασυνείδητοι. Ποσα σκυλια κυκλοφορουν χωρις να ειναι στειρωμενα η χωρις τσιπακι.

Ποσο εντυπωση μου ειχε κανει στον Αμστερνταμ οταν πηγα με την WorldVentures που δεν υπηρχε πουθενα αδεσποτο ουτε για δειγμα και κυκλοφορουσαν αμετρητα δεσποζομενα,φυσικα ολα με λουρι και ο ιδιοκτητης με το σακουλακι στο χερι....Γενικα οπου εχω ταξιδεψει το βλεπω αυτο...Μετα βεβαια διαβασα και αυτο και στεναχωρηθηκα αφανταστα.

Συμφωνω σε ολα μαζι σου...εκτος απο το αρθρο που ποσταρεις για τα Πιτμπουλς.

Αν βαλεις στο google τις λεξεις "ατυχηματα" με σκυλια και ανθρωπους   9 στα 10 ειναι με Pitbulls.

Aυτα τα σκυλια για μενα ειναι δολοφονοι - δεν θα επρεπε να εκτρεφονται -  και σιγουρα να ειναι στην κατοχη οποιουδηποτε.

Καλα εκαναν στην Αγγλια και τα απαγορευσαν.

Τα "ατυχηματα" ειναι πολλα. Ψαξτο λιγακι .

 Προσωπικα,  τα σκυλια μου,  οταν υπαρχει πιτμπουλ στο παρκο - δεν κουνιουνται απο διπλα μου {απο μονα τους}

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα pit bulls πρέπει να καταργηθούν ως ράτσα δια ροπάλου.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε σκεφτεί άραγε ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τα pit bull ως τα καλύτερα σκυλιά που υπάρχουν; Ότι ήταν σύντροφοί τους για πάρα πολλά χρόνια; Ότι μεγαλώσανε με οικογένειες, μικρά παιδάκια χωρίς να τα γρατζουνίσουν ούτε στο παιχνίδι; Το σκέφτηκα πάρα πολύ να γράψω έστω και αυτές τις λίγες γραμμές... πόσο μάλλον να αναλύσω έρθω σε αντιπαράθεση με ανθρώπους που το λιγότερο και ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ είναι παντελώς άσχετοι με τα σκυλιά. Απλά το χρωστάω στον καλύτερο μου "φίλο" που έζησε δίπλα μου σχεδόν 16 χρόνια, μεγάλωσε τα παιδιά μου. Αν ποτέ ξανάπαιρνα σκύλο θα ήταν μόνο από αυτή τη ράτσα. Τα πιο αξιαγάπητα σκυλιά για μένα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά εγώ θα μιλήσω για μια δική μου εμπειρία.

Ζω στην εξοχή, και ο γείτονας του διπλανού σπιτιού βρήκε και περιμάζεψε μια ημίαιμη πιτμπουλίνα.

Πολύ ήρεμο, φιλικό και τρυφερό σκυλί.

 

Κάποια στιγμή έμεινε έγκυος (έχει κι άλλα σκυλιά ο γείτονας).

Ήταν άνοιξη, και είχε σκάψει μια γούβα στο χώμα στην αυλή, την γέμισε με ξερά φύλλα και μαλακά κλαδάκια, και κάθησε εκεί να γεννήσει.

Της πήρε πάνω από μια μέρα η γέννα, ταλαιπωρήθηκε πολύ, και γέννησε νομίζω εννιά κουταβάκια.

Το ένα πέθανε στη γέννα, το πήρε μακριά από τα άλλα και το έγλυφε συνέχεια καταλαβαίνοντας ότι κάτι δεν πάει καλά.

 

Μερικές μέρες αργότερα, όταν τα μικρά μπορούσαν να σταθούν στα πόδια τους, βάλαμε το χέρι μας μέσα από την μάντρα, και πήραμε το ένα κουταβάκι να το δούμε από κοντά.

Το πήραμε μέσα από τα πόδια της καθώς θήλαζε.

Ξέρετε τι είναι για μια σκυλίτσα να της πάρεις το μικρό?

Μπορεί να σου κόψει φέτες το χέρι, ακόμα και κανίς να είναι.

Η πιτμπουλίνα μόνο μας κοιτούσε με τα μεγάλα εκφραστικά μάτια της, και κάποια στιγμή μας έγλυψε το χέρι.

Αργότερα βάλαμε πίσω το μωρό, και αυτή ήρθε δίπλα στην μάντρα και έσκυψε να την χαϊδέψουμε.

 

Απίθανη σκυλίτσα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και στον άνθρωπο πιο πολύ.

Αυτοί με τον κάλο στον εγκέφαλο είναι πιο πιθανό να πάρουν ενα σκυλί τύπου pit bull παρά ενα γκριφόν και να το μεγαλώσουν να είναι επιθετικό,εξου και τα περισσότερα ατυχήματα με τέτοιου είδους σκυλιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου