Προς το περιεχόμενο

Που πήγαν τα αδέσποτα της Αθήνας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, greg+9 said:

 πόσο μάλλον να αναλύσω έρθω σε αντιπαράθεση με ανθρώπους που το λιγότερο και ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ είναι παντελώς άσχετοι με τα σκυλιά. 

 

μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα

ζώ με δυό σκυλιά τα τελευταία 11 χρόνια και κάτι ξέρω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, greg+9 είπε

Έχετε σκεφτεί άραγε ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τα pit bull ως τα καλύτερα σκυλιά που υπάρχουν; Ότι ήταν σύντροφοί τους για πάρα πολλά χρόνια; Ότι μεγαλώσανε με οικογένειες, μικρά παιδάκια χωρίς να τα γρατζουνίσουν ούτε στο παιχνίδι; Το σκέφτηκα πάρα πολύ να γράψω έστω και αυτές τις λίγες γραμμές... πόσο μάλλον να αναλύσω έρθω σε αντιπαράθεση με ανθρώπους που το λιγότερο και ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ είναι παντελώς άσχετοι με τα σκυλιά. Απλά το χρωστάω στον καλύτερο μου "φίλο" που έζησε δίπλα μου σχεδόν 16 χρόνια, μεγάλωσε τα παιδιά μου. Αν ποτέ ξανάπαιρνα σκύλο θα ήταν μόνο από αυτή τη ράτσα. Τα πιο αξιαγάπητα σκυλιά για μένα....

Eγω και η οικογενεια μου σε σπιτι με pitbull ΜΕΣΑ..ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ..

Αν αρχισω τα παραδειγματα φιλε αστο.

διαβασε κ καμια εφημεριδα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα

ζώ με δυό σκυλιά τα τελευταία 11 χρόνια και κάτι ξέρω.

8 με τα κολευ και αλλα 4 πιο πριν με ενα κοκερ σπανιελ

και εγω δηλωνω παντελως ασχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nikos Aravanis είπε

Είναι και στον άνθρωπο πιο πολύ.

Αυτοί με τον κάλο στον εγκέφαλο είναι πιο πιθανό να πάρουν ενα σκυλί τύπου pit bull παρά ενα γκριφόν και να το μεγαλώσουν να είναι επιθετικό,εξου και τα περισσότερα ατυχήματα με τέτοιου είδους σκυλιά.

ξερεις γιατι τα λενε Pitbull?

Tα χρησιμοποιουσανε για bull baiting..

Παράθεση

 people would attend weekly bull baiting for entertainment. A bull was held in a pit, and the dogs’ job was to immobilize the bull, biting it about the head.

Το σκυλι επισης ειναι ισως η μοναδικη ρατσα που χρησιμοποιειται σε κυνομαχιες

Και βεβαια ολοκληρες χωρες ειναι ηλιθιες που τα απαγορευουν.{ελπιζω καποια στιγμη να ακολουθησει και η Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο σκύλος είναι ότι είναι το αφεντικό του. Πιτμπουλ ή Μπουλπιτ.

Αν είναι αυτός μαλάκας, επιπόλαιος, επιθετικός, αμόρφωτος άλλο τόσο θα γίνει και ο σκύλος του. Απλά είναι πιο ανώδυνο και ακίνδυνο όταν αυτό είναι Τσιουάουα.

Στην ευρύτερη οικογένεια μας υπάρχει Πιτμπουλ συντροφιάς μέσα στο διαμέρισμα, 14 χρόνια τώρα. 

 

Για να μην παρεξηγηθώ με όσα έγραψα αρχικά, δεν θεωρώ πως είναι σωστό να αφήνει κανείς ελεύθερο τον σκύλο του όλη μέρα. Μπορεί να ενοχλεί ή και να θεωρηθεί αδέσποτος με κάθε δικαίωμα, ενω πρέπει να τηρούνται οι νόμοι.

 

Τους σκύλους μου τους εκπαίδευα πάντα να περπατούν δίπλα μου στο πεζοδρόμιο (αφου περπατούσα και εγω εκεί) και τους είχα πάντα εμπιστοσύνη σε μικρή βόλτα το πολύ δεκάλεπτο ελεύθερο, μια στις τόσες. Στον δρόμο δεν κατέβαιναν ποτέ και πάντα επέστρεφαν στο σπίτι ΤΟΥΣ.

Δεν θέλω να φανταστώ σκηνή τώρα να περνάει κυρία με το σύνδρομο Μεσία και να μαζεύει σκύλο με λουράκι και ταυτότητα ως... χαμένο. Τον απομακρύνει απο την γειτονιά και την οικογένεια του για να τον... σώσει! Κλασική περίπτωση απαγωγής που όμως συμβαίνει.

 

Και έχουμε φτάσει να συζητάμε το ποιός είναι πιο ζωόφιλος και ποιός ξέρει καλύτερα τι είναι το σωστό για το ζώο. Αστειότητες απο ανερμάτιστους ανθρώπους που βρήκαν νόημα στην ζωή τους κάνοντας τον Μεσία των οικόσιτων.

  • Like 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκυλί για εμένα εκτός εξαιρέσεων που πάντα υπάρχουν δεν πρόκειται να σε πειράξει αν το μεγαλώσεις σωστά.

Αν εγω που είμαι άσχετος πάρω ένα τσιουάουα και το μεγαλώσω να είναι νευρικό,ακόμα και αν επιτεθεί σε κάποιον δεν θα του κάνει ζημιά.Αν τώρα πάλι σαν άσχετος πάρω ενα ροτβάιλερ,θα κάνει ζημιά σε κάποιον.

Για τα μεγάλα σκυλιά θα έπρεπε να υπάρχει έλεγχος και να περνάνε και οι ιδιοκτήτες εκπαιδευση πως να τα μεγαλώνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, yameth said:

 

 

Αστειότητες απο ανερμάτιστους ανθρώπους που βρήκαν νόημα στην ζωή τους κάνοντας τον Μεσία των οικόσιτων.

μήπως και επιχειρηματία?

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, yameth said:

Ο σκύλος είναι ότι είναι το αφεντικό του. Πιτμπουλ ή Μπουλπιτ.

Αν είναι αυτός μαλάκας, επιπόλαιος, επιθετικός, αμόρφωτος άλλο τόσο θα γίνει και ο σκύλος του. Απλά είναι πιο ανώδυνο και ακίνδυνο όταν αυτό είναι Τσιουάουα.

Στην ευρύτερη οικογένεια μας υπάρχει Πιτμπουλ συντροφιάς μέσα στο διαμέρισμα, 14 χρόνια τώρα. 

Στο μυαλό μου είσουν!

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα

ζώ με δυό σκυλιά τα τελευταία 11 χρόνια και κάτι ξέρω.

Ήμουν σίγουρος για αυτή την απάντηση.... Προσωπικά δεν μου λέει τίποτα αυτό. Και οι παππούδες μου είχαν σκυλιά στο χωριό όλη τους τη ζωή αλλά φιλόζωους δεν τους λές.... Ούτε γνώστες....

 

8 λεπτά πριν, vagelism είπε

8 με τα κολευ και αλλα 4 πιο πριν με ενα κοκερ σπανιελ

και εγω δηλωνω παντελως ασχετος.

Το ότι παίζεις τύμπανα, είσαι καλός επαγγελματίας ντράμερ και έχεις αλλάξει κατά καιρούς δεκάδες σετ τυμπάνων δεν συνεπάγεται πάντα ότι ξέρεις να κατασκευάζεις, επισκευάζεις, συντηρείς

 

 

  • Λυπάμαι 1
  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, greg+9 said:

Ήμουν σίγουρος για αυτή την απάντηση.... Προσωπικά δεν μου λέει τίποτα αυτό. Και οι παππούδες μου είχαν σκυλιά στο χωριό όλη τους τη ζωή αλλά φιλόζωους δεν τους λές.... Ούτε γνώστες....

 

και γω να δεις πόσο σίγουρος ήμουν.

Κοίτα φίλε, ψυχές είναι, δεν παύουν όμως να είναι ζώα. Και όταν ξυπνήσουν τα ένστικτα άντε γεια.

Αμα θες μπορώ να σου αραδιάσω παραδείγματα από τη δική μου εμπειρία με τα δικά μου.

 

Κράτα τη γνώμη σου για τον εαυτό σου και εγώ τη δική μου.

Αυτή η συζήτηση δεν βγάζει άκρη, καλύτερα να πούμε για τον Παοκ και τον Ολυμπιακό.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου