Προς το περιεχόμενο

Intel ή AMD για μουσική παραγωγή;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζω συνέχεια διάφορα για ένα νέο PC που θέλω να χτίσω για μουσική παραγωγή.

Αλλά άκρη δεν βγάζω.

Οι εγγραφές θα είναι ως επί το πλείστον audio (κιθάρες, μπάσα, φωνές), με λίγα κανάλια midi (πλήκτρα, ντραμς) και τα απαραίτητα plugins.

Όχι ορχήστρες και περίεργα σύνθια. Όχι ακόμα τουλάχιστον.

Κοιτάζω στα υψηλά σκαλοπάτια (Ryzen 2 /  i5 και i7 8ης, 9ης γενιάς ).

Αλλού διαβάζω ότι είναι πιο σημαντικό να έχεις πολλά θρεντς διαθέσιμα, αλλού ότι είναι σημαντικό ο κάθε πυρήνας να έχει την υψηλότερη δυνατή ταχύτητα.

Έχει κανείς τις απαραίτητες γνώσεις / εμπειρία να με διαφωτίσει;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 i7 9700k και i5 9600k είναι άριστες επιλογές, ϑα σε καλύψουν. Πρόσεξε πως δεν έχουν hyperthreading, πράγμα που δε σε χαλάει καθόλου. Είναι σαφέστατα προτιμότερο το να έχει ο κάθε πυρήνας ανώτερη ταχύτητα, διότι τα περίεργα συνθ 🤣 και γενικά κάτι βαρύ θα σε πουλήσει, και όταν ΕΝΑΣ πυρήνας κρεμάει στο real time audio τότε κρεμάει ΟΛΟ, δεν είναι off line διαδικασία όπως π.χ. το video rendering που επωφελείται από το multi threading.

 

 Θα καλυφθείς λοιπόν άνετα, και με AMD καλά θα είσαι, αλλά δε βρίσκω κανένα λόγο να πάει κάποιος εκεί για audio, η intel στις συγκεκριμένες εφαρμογές τα πάει καλύτερα, ας είναι καλά όμως η AMD γιατί την ανάγκασε να πάρει μπρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτή η κουβέντα έχει κάποιο νόημα αν συζητάμε για υπολογιστή επαγγελματικού studio που θα κληθεί να σηκώσει πολλά  κανάλια με real time effects και βαριά plugins και όχι για home production καταστάσεις που απ' ό,τι κατάλαβα σε αφορούν. Με άλλα λόγια είτε Intel είτε AMD, το ένα και το αυτό. Το βασικότερο είναι να έχεις αρκετή RAM (16 GB για home studio είναι υπεραρκετά) και ένα καλό audio interface. Δευτερευόντως SSD δίσκο για υψηλές ταχύτητες στη φόρτωση plugins και στα διάφορα bounce to audio.

 

Προσωπικά κάνω άψογα τη δουλειά μου με έναν "παλιό" AMD FX-8320 και είναι και παραπάνω απ' ό,τι χρειάζομαι για audio μπασοκίθαρα/φωνές και midi πλήκτρα/τύμπανα. Ή αλλιώς 10+ κανάλια audio και 2-3 midi με τα εφέ τους τρέχουν χωρίς κανένα πρόβλημα (παραπάνω δεν μου έχουν χρειαστεί ακόμα). Ο δίσκος μου είναι λίγο αργός μόνο καθότι δεν είναι ssd οπότε σε bounce και export περιμένω λιγάκι αλλά και πάλι όχι κάποια άξια λόγου καθυστέρηση.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω, με την εξαίρεση όμως των καινούργιων άψογων ηχητικά, αλλά θεόβαρων synth.

Παρακάτω βλέπουμε χαρακτηριστικό παράδειγμα αντιμετώπισης παλαιότερου επεξεργαστή από καινούργιας γενιάς synthesizer:

 


 Με τους i5/7 9xxx πάντως δε θα υπάρχουν τέτοια προβλήματα, πόσο μάλλον αν μιλάμε μόνο για audio, εκεί και ένας καινούργιος i3, οι οποίοι είναι πλέον τετραπύρηνοι, αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θείος Superfunk πάντως ακόμα στα 32 bit  δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα και δεν τις λες και ελαφριές της παραγωγές του :classic_biggrin: οπότε ότι και να πάρεις απ'τα δύο μια χαρά θα είσαι.

20190103_153709.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Κράτα λίγο εκεί την εικόνα, να κλέψω το id number.:classic_tongue:

 

Μωρέ και δεν το κλέβεις,αν και δεν έχω ιδέα τι λες :classic_biggrin::classic_biggrin:,το κομπιούτερ έχει να μπει στο ίντερνετ από το 2010 που το έφτιαξα ...και ούτε πρόκειται φυσικά να μπει ποτέ (στα επόμενα 2-3 χρόνια που το βλέπω να αντέχει max)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θα έχεις real time όργανα (omnisphere ,superior drummer, κλπ) μαζί με audio tracks και real time plugins.

Πας στα ύψη.

Εάν θα γράφεις ταυτόχρονα μόνο audio tracks και μετά προσθέσεις τα vst instruments σου κάνει το φτηνότερο.

Τι όργανα θα γράφεις ταυτόχρονα;

Έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου