Προς το περιεχόμενο

bugera v22 infinium vs bugera v55 infinium vs marshall dsl20cr


maroras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο οριτζιν δεν εχει headroom, αλλα εχει τον οροτζιναλ marshall ηχο. Νομιζω καλυπτει το κενο που αφησε η σειρα class. Ο δασκαλος μου τον εχει παιξει και εχει αυτον τον "δυστροπο" πριματο ηχο που εχουν οι κλασικοι marshall. Του αρεσε πολυ. Οι dsl δεν του αρεσουν καθολου.

 

Ειναι ανεκδοτο, βεβαια, που ο 20αρης εχει 10inch ηχειο. Νεα μοδα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

ίσως και τον Μarshall Origin 20. (Maroras sorry για το off topic

 

Καλός αλλά κινεζια από πΧιοτητα κατασκευής

 

Do yourself a favour 🙂

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=405726

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ε να, ξεκινάς από το 300άρι πας στο 350άρι  και μετά τσουπ το 400άρι. Thanx φορ δε μέντσιον. Ψάχνω στενά για αλαφρύ (έως 15-βαριά 17 κιλά), portable και ευκολο(φθηνοσερβίριστο). Ο dsl δεν θα θέλει ένα 150άρι μόνο για λάμπες; Aπό γομάρι έχω και κάθεται άπραγος ο ΑC30. Έγινε tester πολυτελείας. Έχω ήδη έναν 10W Blackstar Artisan 10AE οποίος τα έχει όλα, εκτός από λίιιγο ακόμα ένταση. Single ended, φθηνοφόρετος, απλός και αποτελεσματικός. Mε βόλεψε αλλά πολλές φορές τα venues είναι τόσο άρτια εξοπλισμένα που μέχρι και το monitoring για τις τετραφωνίες μας είναι πολυτέλεια, πόσο μάλλον να πάρω ενισχυτή από εκεί...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ο dsl δεν θα θέλει ένα 150άρι μόνο για λάμπες;

 

Όχι ρε συ.... καταρχήν σίγουρεψου ότι αυτές που φοράει θέλουν αλλαγή,οι τελικές φυσικά μόνο μια και οι προενισχυτικες κάθε ... είκοσι χρόνια θέλουν 🙂

 

Οι καλύτερες τελικές είναι αυτές

 

https://www.thomann.de/gb/tad_rt874_roehre_el84_str_quartett.htm

 

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω και ότι ακούω στο video το καθαρό του marshall dsl 20cr σπάει αρκετά..βλέπω ότι παίζει με την telecaster, το neck μαγνήτη και το gain στο 12 και σπάει αρκετά. Φαντάζομαι πως αν θα χρησιμοποιήσει bridge μαγνήτη θα γίνουν πιο βρώμικα τα πράγματα..και δεν το θέλω αυτό στο καθαρό κανάλι.

 

Μήπως ο bugera v22 infinium είναι τελικά η καλύτερη λύση; Είναι πιο ελαφρύς από τον v55 infinium, θα παίζει πιο άνετα στο σπίτι και θα μπορεί να παίξει σε πρόβες και σε live με μικρόφωνο μπροστά (δε νομίζω να χρειαστεί να χρησιμοποιήσω τον ενισχυτή σαν monitor). Ακόμη, έχει πιο καλές κριτικές σε σχέση με τον v55 infinium..ξέρει κανείς τον λόγο;

 

Αν μπορείτε πείτε μου εν συντομία τις διαφορές των power amp λαμπών EL84, EL34 και 6L6. Από ότι βλέπω όλοι οι ενισχυτές έχουν στην προενίσχυση 12AX7 όποτε η διαφορά είναι στο power amp μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στη μπάντα που έπαιζα ως έφηβος είχα έναν ρυθμικό κιθαρίστα που έπαιζε με Bugera V55. Το καθαρό κανάλι του έσπαγε σχετικά εύκολα, ειδικά αν έχεις βαρύ χέρι.

 

Ο DSL ο μικρός δε σου κάνει με τίποτα, αυτός κι αν σπάει αμέσως. Με τον V22 δεν έχω κάποια εμπειρία για να δώσω feedback.

 

Γιατί δεν κοιτάς κάποιον μεταχειρισμένο Vox AC15; Επίσης με 500 ευρώ μπορείς να βρεις τον Fender Hot Rod Deluxe, φοβερός ενισχυτής για αυτό που θέλεις, ο αγαπημένος μου ίσως pedal platform amp.

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Στη μπάντα που έπαιζα ως έφηβος είχα έναν ρυθμικό κιθαρίστα που έπαιζε με Bugera V55. Το καθαρό κανάλι του έσπαγε σχετικά εύκολα, ειδικά αν έχεις βαρύ χέρι.

 

Ο DSL ο μικρός δε σου κάνει με τίποτα, αυτός κι αν σπάει αμέσως. Με τον V22 δεν έχω κάποια εμπειρία για να δώσω feedback.

 

Γιατί δεν κοιτάς κάποιον μεταχειρισμένο Vox AC15; Επίσης με 500 ευρώ μπορείς να βρεις τον Fender Hot Rod Deluxe, φοβερός ενισχυτής για αυτό που θέλεις, ο αγαπημένος μου ίσως pedal platform amp.

Περσυ δηλαδη!😁😁😁

  • Χαχα 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Στη μπάντα που έπαιζα ως έφηβος είχα έναν ρυθμικό κιθαρίστα που έπαιζε με Bugera V55. Το καθαρό κανάλι του έσπαγε σχετικά εύκολα, ειδικά αν έχεις βαρύ χέρι.

 

Ο DSL ο μικρός δε σου κάνει με τίποτα, αυτός κι αν σπάει αμέσως. Με τον V22 δεν έχω κάποια εμπειρία για να δώσω feedback.

 

Γιατί δεν κοιτάς κάποιον μεταχειρισμένο Vox AC15; Επίσης με 500 ευρώ μπορείς να βρεις τον Fender Hot Rod Deluxe, φοβερός ενισχυτής για αυτό που θέλεις, ο αγαπημένος μου ίσως pedal platform amp.

Αν ο κιθαρίστας σας έπαιζε με διπλούς μαγνήτες (που φαντάζομαι πως ναι λόγω νεαρής ηλικίας 😛) σίγουρα θα έσπαγε πιο εύκολα.

Έχω απαντήσει παραπάνω για ποιο λόγο δεν θέλω μεταχειρισμένο.

Ο vox ac15 σπάει γενικώς εύκολα από ότι έχω ακούσει, έχει περιορισμένα χαρακτηριστικά και κάνει 600ευρώ. Ενισχυτής που δεν σπάει πολύ εύκολα είναι o fender blues junior (κι αυτός στα 600ευρώ) αλλά δεν ξέρω αν θα μου κάνει γιατί δεν έχει fx loop, είναι μονοκάναλος και έχω την εντύπωση πως είναι για μπλουζιές όπως λέει και το όνομά του. Ο fender hot rod deluxe έχει ωραίο καθαρό και χαρακτηριστικά αλλά κάνει 800 ευρώ καινούριος.

Επεξεργασμένο από maroras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 22 εχει περισσοτερες μεσαιες . Εχω εναν εδω κ 3 χρονια, καθαρος μεν αλλα το βρωμικο θελει τουλαχιστον ενα tubescreamer για να μου καθεται ο ηχος. Γενικα trebly k midy με class Α διαφανο χαρακτηρα, οποτε να ξερεις πως βρωμικα παει μεχρι σε ενα σημειο κ μετα φαρταρει.

Παντα με στοκ turbosound.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου