Προς το περιεχόμενο

bugera v22 infinium vs bugera v55 infinium vs marshall dsl20cr


maroras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 ώρα πριν, noe13 είπε

Περσυ δηλαδη!😁😁😁

 

Χαχαχαχα έχουμε να παίξουμε μαζί σχεδόν 6 χρόνια. Με μεγάλωσε κι εμένα το noiz! :classic_laugh::classic_laugh:

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζω hard rock ή metal για να θέλω τρελά γκάζια. Με ενδιαφέρει περισσότερο το καθαρό κανάλι (για να ταιριάξω καλά τα πετάλια μου ή πεταλιέρα) κι αν έχει και καλό βρώμικο κανάλι, το χρησιμοποιώ..αν όχι, αναλαμβάνουν τα πετάλια.

 

Είσαι ευχαριστημένος με τον ενισχυτή; Τον προτείνεις σαν καλή επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικες γραμμες ναι, το combo παρουσιαζει τριγμο σε κατι φασεις αλλα τιποτα το φοβερο. Υπαρχουν πολλα βιντεο στο ΥΤ για να ακουσεις ηχο.

Ειναι γενικα μεσ τα πριμα σαν ηχος.Και το stock turbosound κανει αρκετο καιρο για να στρωσει πραγμα που προσωπικα με χαλασε.

Οι preamp λαμπες στον δικο μου ηταν ,η μια τερμα στα πριμα κ η αλλη μεσα στο θορυβο.

 

 

Επεξεργασμένο από rurounikz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rurounikz είπε

Σε γενικες γραμμες ναι, το combo παρουσιαζει τριγμο σε κατι φασεις αλλα τιποτα το φοβερο. Υπαρχουν πολλα βιντεο στο ΥΤ για να ακουσεις ηχο.

Ειναι γενικα μεσ τα πριμα σαν ηχος.Και το stock turbosound κανει αρκετο καιρο για να στρωσει πραγμα που προσωπικα με χαλασε.

Οι preamp λαμπες στον δικο μου ηταν ,η μια τερμα στα πριμα κ η αλλη μεσα στο θορυβο.

 

 

Αν δεν μου αρέσουν οι stock λάμπες μπορώ να βάλω αλλού τύπου λάμπες (ποιοτικά καλύτερες εννοείται) από αυτές που έχει ο bugera v22; Για παράδειγμα αν δεν μου αρέσουν οι EL84 που φοράει, μπορώ να τις αλλάξω σε EL34 ή 6L6, ή αναγκαστικά πρέπει να είναι του ίδιου τύπου και οι επόμενες (EL84 δηλαδή); Αν ναι, μπορώ να κάνω το ίδιο και με τις προενισχυτριες λάμπες; 

Το stock turbosound μια χαρά μου ακούγεται στο you tube σε σχέση με άλλα ηχεία (πχ celestion), αλλά αν δεν το ακούσεις από κοντά..τι να πεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο V22 μονο EL 84 , οι μαμα λαμπες δεν ειχαν θεμα αλλα  τις αλλαξα κ αυτες μηπως κ φυγει το κροταλισμα (rattling)προβλημα που εχουν ακομα κ καινουργια bugera combo .

Οι preamp λαμπες ειναι αλλο θεμα. Προσωπικα εχω στις θεσεις  V1 12ax7ΕH  

V2  JJ 12ax7 S, οικονομικες κ τις βρισκεις παντου. Η V 3 ειναι stock.

 

Επειδη κ γω δεν ειχα καμια επαφη με λαμπατους πριν χρονια που τον πηρα δε θα στον συνιστουσα απο αυτης της αποψης. Εκτος αν σου αρεσουν vintage ηχοι. Κ ambient .

Πες μου λιγο τι ακριβως θες να παιξεις στον ενισχυτη ? Οταν λες να παιξεις σπιτι να ξερεις πως ακομα κ channel vol 4 με μαστερ στο 4 ειναι πολυ για δωματιο κ αν μενεις σε πολη θα εχεις θεμα.

 

Ρωτας για master volume. ΠΧ οταν εχω το μαστερ στο 3 κ το καθαρο καναλι στο 4-5 ο ηχος δεν εχει ιδιαιτερα λαμπατο ηχο. Αν βαλω clean volume στο 3 και το μαστερ στο 4-5 τοτε ο ηχος εχει περισσοτερες mid k high ενω τα μπασα χανονται λιγο. Πεφτει κ συμπιεση στο σημα.

Αν εχεις το μαστερ στο 1 κ το καθαρο στο 9 ο ενισχυτης θα ακουγεται σα πεταλι ή σαν transistor.

 

Κοιταω κ γω DSL 20 για το gain channel και μονο. Και νομιζω πως αν δεν ειχα τον bugera αυτον θα επερνα μονο κ μονο για τις ωρες που εχω φαει ψαχνοντας τον ηχο του V22. Αν ηθελα περισσοτερο headroom για καθαρο ηχο στο Marshall θα δοκιμαζα λαμπες TAd 12ax7 wa, τουλαχιστον στονV22 νομιζω πως δινει κ αλλο headroom αλλα η παραμορφωση ακουγεται πιο αδυνατη.

 

 

Καθαρο καναλι V22  φερνει αρκετα σαν fender με μεσαιες ομως, Gain channel καθαρα vox ac30 ηχος. Ο 55 θα επρεπε να ειναι παρομοιος απλα οι λαμπες του δε δινουν τοσες μεσαιες κ κανει πιο fender ηχο.

 

Προσωπικα ειχα μονο καλες συναλλαγες στο φορουμ, ολα τα πεταλια μεταχειρισμενα τα πηρα αλλα αν παρεις ενισχυτη θελει να πας να τον δοκιμασεις τουλαχιστον μια ωρα κ να δοκιμασεις τα παντα, απο pots μεχρι να παιξεις τερμα για να ζεσταθει αρκετα.

Γενικα αποφευγω κιθαρες κ ενισχυτες μεταχειρισμενους.

 

Ψαξε βιντεο να ακουσεις το dls καθαρο, πιστευω πως ο bugera θα σε ταλαιπωρησει λιγο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, rurounikz είπε

Γενικα αποφευγω κιθαρες κ ενισχυτες μεταχειρισμενους.

 

 

Κακώς,δεν έχω πάρε ποτέ στη ζωή μου καινούργια κιθάρα και ενισχυτή 40 χρόνια τώρα.

Και φυσικά χίλιες φορές μεταχειρισμένο και της προκοπής παρά καινούργιο και αγιοβασιλιατικο.

 

ΤΙ μπορεί άλλωστε να πάθει μια κιθάρα η ένας ενισχυτής, ειδικά αν είναι εξαιρετικός από κατασκευής του;

 

Ακριβώς,ΤΙΠΟΤΑ :classic_smile:

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ενισχυτης μπορει να εχει απο pots που τριζουν , jack που χανουν το σημα, να κανει σκασιματα απο το πουθενα, να σβυνει οταν ζεσταινεται, εντασεις οτι να ναι απο καναλι σε καναλι..

Οι πυκνωτες στο εσωτερικο κρατανε καμια 15ετια, κ παντα εξαρταται απο το ποσο εχει παιξει.

 

Τωρα στις κιθαρες, οι τιμες 9/10 φορες δεν συμφερουν. Το κυριως προβλημα ειναι στα φαγωμενα ταστα,καβαλαριδες για αλλαγμα ,φαγωμενες εδρες στο τρεμολο και σπανια θα βρεις προβληματα στο λαιμο πχ  warp,twist κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος και του Bugera V22 (όχι του infinium) και του Marshall DSL401 (δεν είναι στις επιλογές του op αλλά προτάθηκε μιας και υπάρχει στα μεταχειρισμένα). Bugera V55 και Marshall dsl20cr δεν έχω παίξει.

Θα σου πω κάποιες σκόρπιες σκέψεις μου με βάση τους δυο παραπάνω ενισχυτές.

 

-Το fx loop του Marshall είναι για κλάματα, σε σχέση με του V22 που είναι μια χαρά.

-Το πόσο κακό είναι το ηχείο του Marshall, το καταλαβαίνεις κυρίως στα γκάζια. Ευτυχώς το άλλαξα. Ακόμα και με του Bugera το ηχείο, πιο καλά ακούγοταν. Νομίζω ότι το ηχείο του Bugera είναι OK.

-Χίλιες φορές καλύτερα το ψηφιακό βαθάκι του V22, παρά το spring reverb του Marshall, το οποίο και αποσύνδεσα γιατί μάλλον τα έπαιξε και μου χαλούσε/αλλοίωνε τον ήχο τον ήχο.

- Σε live, μιας και παίζω αποκλειστικά με πετάλια, το gain του καθαρού καναλιού του Marshall δεν μπορώ να το έχω πάνω από το 4 για να έχω καθαρό ήχο -έχω κάνει retubing όλες τις λάμπες πρόσφατα, ακόμα και τις προενισχυτικές- γιατί με humbucker κιθάρες γίνεται της π@#%ας Στον Bugera V22 το είχα παραπάνω, μέχρι και στο 7.

- Τα watt όπως αναφέρθηκε παραπάνω, δεν έχουν να κάνουν και τόσο με το headroom, αλλά με το κύκλωμα και ίσως (ας με διορθώσει κάποιος) με τις τελικές. Τόσο ο bugera V22 όσο και ο Marshall dsl401 έχουν el84. Ένας ενισχυτής 40ρης με τελικές el84 θα έχει πολύ λιγότερη ένταση και άρα μάλλον και headroom (δεν ξέρω κατά πόσο είναι απόλυτο αυτό..) σε σχέση με έναν 40ρη με τελικές el34...

 

Nομίζω ότι, κρίνοντας με βάση τα όσα λες, πας για V55 μεριά, που αν δεν κάνω λάθος έχει el34 τελικές. Αλλά και με τον V22 άνετα θα κάνεις την δουλειά σου. Σαν κάτοχος και του V22 και του DSL, έχω να ομολογήσω ότι, ειδικά με humbucker όργανα, νιώθω μεγαλύτερη ''ασφάλεια'' με τον Bugera. Βέβαια αν δεν είχες θέσει βέτο στα μεταχειρισμένα θα σου πρότεινα την απόλυτη πελατομηχανή που λέγεται Fender Hot Rod Deluxe, που βρίσκεις ακριβώς στο budget σου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω εριξα την παραγγελια μου στον v55 head πριν λιγο.

 

Δεν μπορω να βρω τιποτα αλλο για τη συγκεκριμενη δουλεια που το θελω (παρκαρισμενος στο στουντιο για προβες,  και κυριως για live). Τη θεωρω αξιοπιστη λυση, απο τη στιγμη και με διπλα ή τριπλα λεφτα παλι κινεζιες αγοραζει κανεις.

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και συμφωνω στο μεταχειρισμένο και πρέπει να σου πω οτι εχω πάρει άπειρους ενισχυτες λαμπάτους και όλοι μεταχειρισμένοι και κανείς ποτέ δεν έκανε κιχ.... θα σου πω για τους 3 ενισχυτές που ρωτάς αναλυτικά.

Το v55 τον ειχα κεφάλι και μαλιστα αγορασμένο καινούριο. Ειναι για κλάματα... τα βρώμικά του δεν ακούγονται, τα καθαρά του ειναι descent απο την άποψη ότι ΘΕΛΕΙ να ειναι κάτι μετάξύ vox - fender αλλά ούτε κατά διάνοια. Ειναι απλά μια descent πεταλομηχανή που όμως με τα ίδια πετάλια πανω σε engl πρίν και μετά τον bugera, ειχα ΗΧΑΡΑ (και μάλιστα ούτε κάν πεταλάκια, τότε έπαιζα με τη φοβερή και τρομερή boss me70). Οπότε descent καθαρά, δεν σπανε με τίποτα και καλη τιμή. Αξιόπιστος ήταν ο κακομοίρης αλλά δεν τον κράτησα και ποτέ και δεν βγήκε και ποτέ λάιβ. Σου ειπα δεν μου έκανε...

Ο v22 θεωρείται μία πολύ καλη λυση . Τον έπαιξα σε ένα κλάμπ στη ξάνθη και μπορώ να πώ ήταν 10 φορές καλύτερος απο τον 55ρη, γιατί πολύ απλά μπορούσες να τον παίξεις στο 5, ενώ τον 55 ρη τον έχεις μονίμως στο 2 και δεν προλαβαίνει να βγάλει τη ζέστα της λάμπας. Τον 22ρη θυμάμαι τον γκάζωσα αρκετά με ένα blackstar dist x και ειχε πολύ feedback και εννοείται δεν σπαει (ειναι δικάναλος με ξακάθαρα 2 κανάλια τύπου καθαρό - βρώμικο). Παρόλα αυτά, οκ και αυτός descent σε καλή τιμή και ΝΑΙ βγάσει άνετα λάιβ (προσωπικά ήταν απο τα πιο δυνατά λάιβ που έχω κάνει απο db και δεν έβγαλα καθόλου κιθάρα στο μόνιτόρ μου - και πρέπει να ηταν και το τελευταίο live της ζωής μου χωρίς in ear, μετά δεν ξαναβγήκα χωρίς δαύτα γιατί ξεκουφάθηκα...)

Ο marshall ΔΕΝ MOY AΡΕΣΕΙ ΓΙΑΤΊ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ MARSHAL... Σπάει γρηγορα, πληρώνεις πολλά για τη φίρμα και τα μεσαία που χαρακτηρίζουν την εταιρία δεν μου αρέσουν, αλλά this is just me... τα βατ ειναι αρκετά αλλά σπαει το καθαρό γρήγορα. Βέβαια οφείλω να σου πω πως αν αλλάξεις προενισχύτριες, μπορει να χάσεις λίγη ένταση αλλά να καθαρίσει και να μη σπάει απο νωρίς. Το έχω κάνει σε laney cub 15r Κεφάλι. 

 

επίσης μία απορια... τι σημαίνει η ερώτηση αν κανεις λάιβ με τον χ ψ ω ενισχυτή; εγώ παίζω με 5βατ και συνήθως τον έχω και στη μέση τον έναν (blackstar ht5r) και τον αλλο στο 3-4 (blackheart little giant). Γιαυτό υπάρχουν ΜΙΚΡΟΦΩΝΑ και ΜΟΝΙΤΟΡ, και μάλιστα με IN EAR ακόμη καλύτερα..... οπότε στη θέση σου ακόμη και αν δεν έπαιρνα μεταχειρισμένο θα έπαιρνα ενα ΚΑΛΟ ενισχυτή, χαμηλών βάτ  ο οποίος ούτε θα μου ρίξει τη μέση στο κουβάλημα, και σπιτι θα τον χρησιμοποιω αξιοπρεπώς, και σε καλή τιμή θα τον πάρεις. Στα λεω μετά απο πολλά χιλιόμετρα στη σκηνή και έχοντας αλλάξει τουλάχιστον 20 ενισχυτές τα τελευταί 2 χρόνια που παιζω επαγγελματικά...

 

Αυτά απο μένα και καλή συνέχεια! 

  • Like 2

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου